Pandemia Covid-19 poważnie wpłynie na branżę IT

| Gospodarka Aktualności

Jak informuje IDC, w 2020 roku wydatki na technologie informatyczne będą o 2,7% mniejsze niż w roku 2019. Według ekspertów na zyski liczyć mogą tylko dostawcy infrastruktury i systemów IT. Dramatycznie wyglądają prognozy dla sektora urządzeń. A jeszcze w styczniu, czyli w epoce przed koronawirusem, rok 2020 dla branży IT zapowiadał się co najmniej dobrze. Według prognoz analityków IDC tempo rozwoju globalnego rynku technologii informatycznych miało być wyższe niż w 2019 i osiągnąć wartość 5,1%.

Pandemia Covid-19 poważnie wpłynie na branżę IT

W lutym pojawiły się pierwsze sygnały, że być może prognozy ulegną zmianie. Powód był oczywisty, początek epidemii COVID-19 w Azji. Wirus zaatakował nie tylko społeczeństwo, ale i biznes. IDC opublikowało wówczas pierwszą, odświeżoną wersję prognoz. Nowe były znacznie gorsze niż te ze stycznia i mówiły jasno - rok 2020 będzie słabszy niż 2019. Zamiast spodziewanego ponad pięcioprocentowego tempa, rynek urośnie o 4,3% i będzie to o 0,5 punktu procentowego wolniej niż w roku ubiegłym. Jednak postępująca pandemia brutalnie rozprawiła się i z tymi predykcjami. W kwietniu IDC opublikowało kolejną korektę, która brzmi jak czarny scenariusz - w 2020 roku rynek skurczy się o 2,7% względem 2019.

Według przewidywań koronawirus najbardziej dotknie producentów urządzeń - zarówno komputerów osobistych, tabletów, smartfonów, jak i urządzeń peryferyjnych. W tym segmencie wydatki mają spaść aż o 8,8% w stosunku do 2019 roku. Pandemia szczególnie mocno uderzy w rynek smartfonów, który według prognoz miał w tym roku osiągnąć większy zwrot wynikający z rozwoju technologii 5G. O 2% spadną również wydatki na usługi informatyczne.
Nad kreską znajdzie się segment oprogramowania. Według analityków IDC w 2020 roku wydatki na oprogramowanie będą wyższe o 2% niż w 2019. Stanie się tak, ponieważ w nowej rzeczywistości przedsiębiorstwa muszą szybko reagować na dynamiczne warunki, a systemy są doskonałym narzędziem do efektywnego wykorzystania zasobów. Zdaniem ekspertów z IDC oprogramowanie stanie się integralną częścią bieżących operacji biznesowych.

Wzrosną również wydatki na infrastrukturę. IDC spodziewa się, że ten sektor mimo pandemii urośnie w tym roku o 5,3%. Wzrost generowany będzie głównie z wydatków przedsiębiorstw na infrastrukturę jako usługę (IaaS) i rosnące nakłady na chmurę. W tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu, którą są nakłady na sprzęt serwerowy i sieciowy. Jedne i drugie zanotują ujemny wzrost, pierwsze o 3,3%, drugie o 1,7%.

Słaba sytuacja w sektorze IT to pokłosie kondycji całej gospodarki. Zdaniem ekspertów z instytutu Oxford Economics pandemia COVID-19 wywoła spadek światowego PKB o około 7% w pierwszej połowie 2020 r. To dwukrotnie więcej, niż przed dziesięcioma laty, kiedy świat został ogarnięty kryzysem finansowym, za który odpowiadały Lehman Brothers i Goldman Sachs. Optymistyczny scenariusz przygotowany przez ekonomistów z Oxford Economics zakłada, że światowy PKB - niemal tak samo jak sektor technologii cyfrowych - zmniejszy się w 2020 r. ogółem o 2,8%.

źródło: Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych

Zobacz również