Pandemia Covid-19 poważnie wpłynie na branżę IT

Jak informuje IDC, w 2020 roku wydatki na technologie informatyczne będą o 2,7% mniejsze niż w roku 2019. Według ekspertów na zyski liczyć mogą tylko dostawcy infrastruktury i systemów IT. Dramatycznie wyglądają prognozy dla sektora urządzeń. A jeszcze w styczniu, czyli w epoce przed koronawirusem, rok 2020 dla branży IT zapowiadał się co najmniej dobrze. Według prognoz analityków IDC tempo rozwoju globalnego rynku technologii informatycznych miało być wyższe niż w 2019 i osiągnąć wartość 5,1%.

Posłuchaj
00:00

W lutym pojawiły się pierwsze sygnały, że być może prognozy ulegną zmianie. Powód był oczywisty, początek epidemii COVID-19 w Azji. Wirus zaatakował nie tylko społeczeństwo, ale i biznes. IDC opublikowało wówczas pierwszą, odświeżoną wersję prognoz. Nowe były znacznie gorsze niż te ze stycznia i mówiły jasno - rok 2020 będzie słabszy niż 2019. Zamiast spodziewanego ponad pięcioprocentowego tempa, rynek urośnie o 4,3% i będzie to o 0,5 punktu procentowego wolniej niż w roku ubiegłym. Jednak postępująca pandemia brutalnie rozprawiła się i z tymi predykcjami. W kwietniu IDC opublikowało kolejną korektę, która brzmi jak czarny scenariusz - w 2020 roku rynek skurczy się o 2,7% względem 2019.

Według przewidywań koronawirus najbardziej dotknie producentów urządzeń - zarówno komputerów osobistych, tabletów, smartfonów, jak i urządzeń peryferyjnych. W tym segmencie wydatki mają spaść aż o 8,8% w stosunku do 2019 roku. Pandemia szczególnie mocno uderzy w rynek smartfonów, który według prognoz miał w tym roku osiągnąć większy zwrot wynikający z rozwoju technologii 5G. O 2% spadną również wydatki na usługi informatyczne.
Nad kreską znajdzie się segment oprogramowania. Według analityków IDC w 2020 roku wydatki na oprogramowanie będą wyższe o 2% niż w 2019. Stanie się tak, ponieważ w nowej rzeczywistości przedsiębiorstwa muszą szybko reagować na dynamiczne warunki, a systemy są doskonałym narzędziem do efektywnego wykorzystania zasobów. Zdaniem ekspertów z IDC oprogramowanie stanie się integralną częścią bieżących operacji biznesowych.

Wzrosną również wydatki na infrastrukturę. IDC spodziewa się, że ten sektor mimo pandemii urośnie w tym roku o 5,3%. Wzrost generowany będzie głównie z wydatków przedsiębiorstw na infrastrukturę jako usługę (IaaS) i rosnące nakłady na chmurę. W tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu, którą są nakłady na sprzęt serwerowy i sieciowy. Jedne i drugie zanotują ujemny wzrost, pierwsze o 3,3%, drugie o 1,7%.

Słaba sytuacja w sektorze IT to pokłosie kondycji całej gospodarki. Zdaniem ekspertów z instytutu Oxford Economics pandemia COVID-19 wywoła spadek światowego PKB o około 7% w pierwszej połowie 2020 r. To dwukrotnie więcej, niż przed dziesięcioma laty, kiedy świat został ogarnięty kryzysem finansowym, za który odpowiadały Lehman Brothers i Goldman Sachs. Optymistyczny scenariusz przygotowany przez ekonomistów z Oxford Economics zakłada, że światowy PKB - niemal tak samo jak sektor technologii cyfrowych - zmniejszy się w 2020 r. ogółem o 2,8%.

Źródło: Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych

Powiązane treści
Powstaje laboratorium oceny bezpieczeństwa produktów teleinformatycznych
Rynek diagnostyki medycznej w dobie koronawirusa gwałtownie rośnie
Badanie wpływu COVID-19 na przemysł elektroniczny
Koronawirus a łańcuch dostaw: wyższe ceny, opóźnienia i ryzyko biznesowe
W czasie kryzysu nie wszyscy tracą
Nowa zimna wojna obejmuje rynek elektroniki
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PCB
Recykling PCB już za chwilę
Pomiary
Danisense uruchamia portal do kalibracji przetworników prądowych – niezależnie od marki i z certyfikatem ISO 17025
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Gospodarka
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
Gospodarka
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów