Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Qualcomm wchodzi na rynek stacji bazowych 5G

| Gospodarka Komunikacja

Qualcomm ogłosił, że będzie dostarczać chipy do sprzętu sieciowego 5G, co jest pierwszym wejściem dużej amerykańskiej firmy technologicznej na rynek zdominowany przez europejskich i chińskich producentów.

Qualcomm wchodzi na rynek stacji bazowych 5G

Qualcomm obecnie jest największym dostawcą chipów do telefonów komórkowych, w tym układów modemowych, które umożliwiają łączenie się z nowszymi bezprzewodowymi sieciami 5G, oferującymi większą przepustowość w porównaniu do infrastruktury LTE. Jednak rynek stacji bazowych 5G i reszty infrastruktury sieciowej kupowanej przez operatorów telekomunikacyjnych został zdominowany przez takie podmioty jak Nokia, Ericsson i Huawei Technologies do czasu kiedy rząd USA wprowadził ograniczenia celne.

Firma z siedzibą w San Diego nie planuje obecnie bezpośrednich działań w kierunku konkurencji. Zamiast tego zamierza potencjalnie zostać dostawcą chipów w miarę wprowadzanych zmian technologicznych w stacjach bazowych 5G.

Obecnie rozwój stacji bazowych 5G jest podobny do wczesnej fazy rozwoju telefonii komórkowej, w której jeden podmiot projektuje całe urządzenie, zamawiając niestandardowe chipy i tworząc własne oprogramowanie. Jednak sektor smartfonów gwałtownie rozszerzył się, gdy Qualcomm zaczął dostarczać standardowe chipy, a system operacyjny Android umożliwił setkom producentów telefonów wejście na rynek, opierając swoje urządzenia na kombinacji Qulacomm-Android.

źródło: Reuters

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie