Qualcomm wchodzi na rynek stacji bazowych 5G

Qualcomm ogłosił, że będzie dostarczać chipy do sprzętu sieciowego 5G, co jest pierwszym wejściem dużej amerykańskiej firmy technologicznej na rynek zdominowany przez europejskich i chińskich producentów.

Posłuchaj
00:00

Qualcomm obecnie jest największym dostawcą chipów do telefonów komórkowych, w tym układów modemowych, które umożliwiają łączenie się z nowszymi bezprzewodowymi sieciami 5G, oferującymi większą przepustowość w porównaniu do infrastruktury LTE. Jednak rynek stacji bazowych 5G i reszty infrastruktury sieciowej kupowanej przez operatorów telekomunikacyjnych został zdominowany przez takie podmioty jak Nokia, Ericsson i Huawei Technologies do czasu kiedy rząd USA wprowadził ograniczenia celne.

Firma z siedzibą w San Diego nie planuje obecnie bezpośrednich działań w kierunku konkurencji. Zamiast tego zamierza potencjalnie zostać dostawcą chipów w miarę wprowadzanych zmian technologicznych w stacjach bazowych 5G.

Obecnie rozwój stacji bazowych 5G jest podobny do wczesnej fazy rozwoju telefonii komórkowej, w której jeden podmiot projektuje całe urządzenie, zamawiając niestandardowe chipy i tworząc własne oprogramowanie. Jednak sektor smartfonów gwałtownie rozszerzył się, gdy Qualcomm zaczął dostarczać standardowe chipy, a system operacyjny Android umożliwił setkom producentów telefonów wejście na rynek, opierając swoje urządzenia na kombinacji Qulacomm-Android.

Źródło: Reuters

Powiązane treści
Do 2030 roku HiSilicon obejmie większy udział w rynku niż Qualcomm
Dostawcy interfejsów testowych IC widzą duży popyt na GPU i układy SoC 5G
Samsung może opóźnić się z dostawą układów dla Qualcomma
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Gospodarka
Druga generacja satelitów GNSS Galileo jest rozwijana z pełną prędkością
Technika
Automatyka przemysłowa i budynkowa na dwóch przewodach
Gospodarka
Arrow Electronics polskim dystrybutorem rozwiązań Cohesity w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania danymi

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów