Przy A1 działa pierwsza ultraszybka stacja ładowania Siemensa

| Gospodarka Aktualności

Na śląskim odcinku autostrady A1, Siemens - wraz z firmą stacjeladowania.com - uruchomił w sieci publicznej pierwszą stację szybkiego ładowania SICHARGE-D. Zlokalizowano ją przy węźle Rybnik. Jest to setne urządzenie operatora NOXO ENERGY, przy tym pierwsze oferujące moc do 150 kW.

Przy A1 działa pierwsza ultraszybka stacja ładowania Siemensa

W ostatnich latach liczba samochodów osobowych wykorzystujących napęd elektryczny wzrosła w Polsce blisko ośmiokrotnie, jednak liczba ogólnodostępnych stacji ładowania - tylko trzykrotnie. Każda nowa stacja poprawia infrastrukturę ładowania i przyczynia się do promocji elektromobilności w Polsce. Ultraszybkie stacje pozwalają skrócić czas ładowania nawet do kilkunastu minut. Komisja Europejska szacuje, że do roku 2030 roku w Unii Europejskiej konieczne będzie uruchomienie 3 mln nowych punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

- SICHARGE-D Siemensa jest jedną z najnowocześniejszych stacji na rynku, z najwyższą w swojej klasie, 96-procentową wydajnością. Modułowa budowa umożliwia skalowalność urządzenia i jego dostosowywanie do zmieniających się standardów rynkowych, zarówno pod względem liczby stanowisk ładowania równoległego, jak i dostępnej mocy. Obecnie z szybkiego ładowania w przypadku SICHARGE D mogą korzystać dwa pojazdy elektryczne jednocześnie. Pobierana jest wtedy moc maksymalnie do 300 kW z każdego punktu ładowania prądem stałym. Dzięki możliwości dodania kolejnych dystrybutorów możliwe jest jednoczesne ładowanie aż czterech pojazdów w tym samym czasie. Dodatkowy, piąty samochód może ładować się z gniazda AC - mówił Łukasz Bancarzewski, specjalista ds. rozwoju biznesu w Siemens Polska.

Wykorzystana w urządzeniu technologia pozwala na redukcję generowanego hałasu, a także optymalne zagospodarowanie terenu i elastyczne dostosowanie wzornictwa do potrzeb operatora. Od stycznia 2022 r. nowa jednostka biznesowa Siemens Smart Infrastructure E-Mobility rozwija usługi w sektorze ładowania pojazdów elektrycznych dla odbiorców publicznych i prywatnych, jak również dla zajezdni flotowych. Do końca roku 2023 planuje dostarczyć na polski rynek 100 stacji szybkiego i ultraszybkiego ładowania.

źródło: Siemens