Przy A1 działa pierwsza ultraszybka stacja ładowania Siemensa

Na śląskim odcinku autostrady A1, Siemens - wraz z firmą stacjeladowania.com - uruchomił w sieci publicznej pierwszą stację szybkiego ładowania SICHARGE-D. Zlokalizowano ją przy węźle Rybnik. Jest to setne urządzenie operatora NOXO ENERGY, przy tym pierwsze oferujące moc do 150 kW.

Posłuchaj
00:00

W ostatnich latach liczba samochodów osobowych wykorzystujących napęd elektryczny wzrosła w Polsce blisko ośmiokrotnie, jednak liczba ogólnodostępnych stacji ładowania - tylko trzykrotnie. Każda nowa stacja poprawia infrastrukturę ładowania i przyczynia się do promocji elektromobilności w Polsce. Ultraszybkie stacje pozwalają skrócić czas ładowania nawet do kilkunastu minut. Komisja Europejska szacuje, że do roku 2030 roku w Unii Europejskiej konieczne będzie uruchomienie 3 mln nowych punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

- SICHARGE-D Siemensa jest jedną z najnowocześniejszych stacji na rynku, z najwyższą w swojej klasie, 96-procentową wydajnością. Modułowa budowa umożliwia skalowalność urządzenia i jego dostosowywanie do zmieniających się standardów rynkowych, zarówno pod względem liczby stanowisk ładowania równoległego, jak i dostępnej mocy. Obecnie z szybkiego ładowania w przypadku SICHARGE D mogą korzystać dwa pojazdy elektryczne jednocześnie. Pobierana jest wtedy moc maksymalnie do 300 kW z każdego punktu ładowania prądem stałym. Dzięki możliwości dodania kolejnych dystrybutorów możliwe jest jednoczesne ładowanie aż czterech pojazdów w tym samym czasie. Dodatkowy, piąty samochód może ładować się z gniazda AC - mówił Łukasz Bancarzewski, specjalista ds. rozwoju biznesu w Siemens Polska.

Wykorzystana w urządzeniu technologia pozwala na redukcję generowanego hałasu, a także optymalne zagospodarowanie terenu i elastyczne dostosowanie wzornictwa do potrzeb operatora. Od stycznia 2022 r. nowa jednostka biznesowa Siemens Smart Infrastructure E-Mobility rozwija usługi w sektorze ładowania pojazdów elektrycznych dla odbiorców publicznych i prywatnych, jak również dla zajezdni flotowych. Do końca roku 2023 planuje dostarczyć na polski rynek 100 stacji szybkiego i ultraszybkiego ładowania.

Źródło: Siemens

Powiązane treści
Stacje wymiany akumulatorów zamiast punktów ładowania
Czujniki prądu upływu do stacji ładowania pojazdów elektrycznych
Digi-Key i Siemens nawiązują współpracę
Czy architektura 800 V zwiększy wydajność ładowania pojazdów elektrycznych?
Siemens Digital kupuje technologię prototypowania proFPGA
Nio rozwija stacje szybkiej wymiany akumulatorów EV
Siemens za 700 mln dolarów przejmuje Supplyframe
Siemens Digital przejmuje Fractal Technologies
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Pomiary
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Projektowanie i badania
Arteris otworzył w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Jest nowy szef Intela
Gospodarka
W Poznaniu powstanie "Fabryka AI"
Gospodarka
HARTING napędza transformację energetyczną – technologie przyszłości na Hannover Messe 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów