Rynek procesorów wielordzeniowych z dwucyfrowym wzrostem

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według badań przeprowadzonych przez agencję analityczną Business and Research Company na rynku procesorów wielordzeniowych można wyróżnić modele ośmio-, sześcio- i czterordzeniowe. W 2021 roku rynek wielordzeniowych procesorów oszacowano na 67,89 mld dolarów. Analitycy wskazują, że głównym motorem wzrostu tego rynku będzie segment smartfonów.

Rynek procesorów wielordzeniowych z dwucyfrowym wzrostem

Na ten rok wartość rynku wielordzeniowych procesorów oszacowano na 77,44 mld dolarów, co oznacza wzrost o 14,1% rok do roku. Według raportu przygotowanego przez Urząd Statystyczny Japonii, w sierpniu 2022 roku wskaźnik użycia smartfonów wyniósł 68,3%, co wskazuje na to, że ponad 70% osób w grupie wiekowej od 13 do 59 lat korzysta z tych urządzeń. Analitycy z Business and Research prognozują, że w 2026 roku rynek procesorów wielordzeniowych osiągnie wartość rzędu 130,43 mld dolarów, przy rocznym tempie wzrostu utrzymującym się na poziomie 13,9%.

Nowe technologie są obecnie kluczowym trendem na rynku procesorów. Przykładowo Intel w lutym 2021 roku wprowadził układy Core X-Series, które są 10. generacją procesorów Intel Core. Zwiększono maksymalną częstotliwość taktowania zegara do 4,8 GHz, a liczba rdzeni wzrosła do 18. Procesor jest w stanie obsłużyć 256 GB pamięci RAM typu DDR4-2933.

W lutym 2022 roku AMD przejął firmę Xilinx za 50 mld dolarów. Oczekuje się, że działanie to umożliwi AMD rozszerzenie oferty wysokowydajnych rozwiązań obliczeniowych w branży.

źródło: The Business&Research

Zobacz również