Chińska firma zbuduje na Węgrzech fabrykę akumulatorów

Firma Sunwoda Electronic planuje zbudować na Węgrzech fabrykę akumulatorów do pojazdów elektrycznych. W fazie początkowej na inwestycję przeznaczy do 1,96 mld juanów, czyli 274,71 mln dolarów. W zgłoszeniu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Shenzhen firma wskazała, że pieniądze zostaną wykorzystane na zakup gruntów, wykonanie projektów i zakup sprzętu.

Posłuchaj
00:00

Ruch firmy Sunwoda następuje w momencie, gdy chińscy dostawcy baterii wstrząsają europejskimi łańcuchami dostaw w sektorze e-mobilności, otwierając się na kontynencie. Sunwoda Electronic to mniejszy gracz wśród chińskich producentów akumulatorów. Do swoich największych klientów zalicza firmy Xpeng, Mercedes i Guangzhou Automobile Group.

Na Węgrzech fabrykę akumulatorów buduje także chiński lider rynku - Contemporary Amperex Technology (CATL) - inwestując 7,3 mld euro (8,13 mld dolarów). Europejski zakład produkcyjny CATL ma już w Niemczech.

EVE Energy w czerwcu poinformowała, że na Węgrzech zbuduje fabrykę, inwestując do 9,97 mld juanów, aby produkować duże cylindryczne ogniwa. Z kolei w tym samym dniu co Sunwoda - 27 lipca - firma ogłosiła, że w Tajlandii utworzy bazę produkcyjną akumulatorów o wydajności co najmniej 6 GWh. Eve Energy podpisała memorandum o porozumieniu z tajlandzką spółką energetyczną Energy Absolute Public Company Limited, w wyniku którego powstanie spółka joint venture. Energy Absolute będzie posiadać 51% udziałów, a Eve Energy - pozostałe 49%.

Źródło: Reuters

Powiązane treści
LG Magna e-Powertrain zwiększa zasięg dzięki nowemu zakładowi na Węgrzech
Samsung SDI zainwestuje w rozbudowę fabryki ogniw li-ion na Węgrzech
Światowy rynek akumulatorów litowo-jonowych w ciągu dekady przekroczy 380 mld dolarów
SK Innovation planuje rozszerzyć produkcję akumulatorów w USA i na Węgrzech
Firma Audi uruchomiła na Węgrzech produkcję elektrycznych silników
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów