GlobalFoundries zyska 1,5 mld dolarów z funduszy CHIPS and Science Act

| Gospodarka Aktualności

W ramach amerykańskiej ustawy federalnej CHIPS and Science Act, Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosił bezpośrednie finansowanie w wysokości 1,5 mld dolarów dla firmy GlobalFoundries (GF), mającej siedzibę w Nowym Jorku, która obchodzi 15. rocznicę działalności i jest jedyną amerykańską firmą typu pure-play foundry. Firma ma zasięg globalny, dysponuje zakładami w USA, Europie i Singapurze.

GlobalFoundries zyska 1,5 mld dolarów z funduszy CHIPS and Science Act

Finansowanie ma na celu umożliwienie GF rozszerzenia oraz stworzenia nowych mocy produkcyjnych, w szczególności w celu produkcji większej liczby chipów dla motoryzacji, Internetu Rzeczy, lotnictwa, obronności i innych kluczowych rynków. GF jest pierwszą półprzewodnikową firmą pure-play foundry, która otrzymała ponad 1,5 mld dolarów z ustawy CHIPS and Science Act, której celem jest wzmocnienie amerykańskiej produkcji półprzewodników, łańcuchów dostaw i bezpieczeństwa narodowego.

Finansowanie wesprze trzy projekty GF:

  • Rozbudowę istniejącego zakładu produkcyjnego GF w Malcie, w stanie Nowy Jork, poprzez dodanie istotnych technologii już wykorzystywanych w zakładach GF w Singapurze i Niemczech, co ma wspomagać rozwój amerykańskiego przemysłu samochodowego. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia odporności łańcucha dostaw na rosnący popyt i realizacji dostaw dla klientów GF z branży motoryzacyjnej, w tym General Motors.
  • Budowę nowej fabryki na terenie kampusu w Malcie. Nowa fabryka, która uzyskała już niezbędne pozwolenia, wykorzysta istniejącą infrastrukturę, co zagwarantuje skrócenie czasu od budowy do produkcji. Oczekuje się, że w połączeniu z rozbudową istniejącego zakładu GF, budowa nowej fabryki potroi istniejącą wydajność kampusu w Malcie, w ciągu następnych około 10 lat. Po ukończeniu wszystkich etapów inwestycji produkcja płytek ma tu wzrosnąć do 1 mln rocznie.
  • Modernizację najdłużej działającej fabryki GF oraz pierwszego i największego w USA zakładu - Trusted w Essex Junction, w stanie Vermont - który wytwarza płytki 200 mm. W ramach projektu zmodernizowane zostaną istniejące obiekty, zwiększy się ich wydajność, a także powstanie pierwszy w USA zakład zdolny do produkcji na dużą skalę półprzewodników z azotku galu (GaN) do stosowań m.in. w pojazdach elektrycznych, sieciach energetycznych, centrach danych czy smartfonach 5G i 6G.

W oparciu o wymagania rynkowe i popyt, GF planuje zainwestować ponad 12 mld dolarów w ciągu następnych ponad 10 lat. Inwestycje mają być realizowane w dwóch zakładach w USA, w ramach partnerstw publiczno-prywatnych przy wsparciu rządów federalnych i stanowych, a także partnerów ekosystemowych, w tym strategicznych klientów.

Jako wsparcie dwóch projektów w Malcie, w stanie Nowy Jork, gubernator Kathy Hochul ogłosiła bezpośrednie finansowanie w wysokości 575 mln dolarów w ramach Green CHIPS. Ogłoszono także finansowanie działań w zakresie rozwoju pracowników GlobalFoundries w wysokości 15 mln dolarów, a także 30 mln dolarów na modernizację stanowej infrastruktury i zachęty energetyczne z New York Power Authority (NYPA).

Oczekuje się, że w okresie realizacji projektów powstanie łącznie ponad 1500 miejsc pracy w przemyśle i około 9000 w budownictwie.

źródło: Semiconductor Today