TSMC i japońscy partnerzy planują budowę drugiej fabryki półprzewodników

| Gospodarka Aktualności

Firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, Sony Semiconductor Solutions, Denso i Toyota ogłosiły dalsze wspólne inwestycje w Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) - produkcyjną spółkę zależną należącą większościowo do TSMC, działającą w prefekturze Kumamoto w Japonii. Cztery firmy planują budowę drugiej fabryki, która ma rozpocząć działalność pod koniec roku kalendarzowego 2027.

TSMC i japońscy partnerzy planują budowę drugiej fabryki półprzewodników

Wraz z pierwszą fabryką JASM, której uruchomienie zaplanowano na 2024 r., łączna inwestycja w JASM przekroczy 20 mld dolarów, przy silnym wsparciu japońskiego rządu. JASM planuje rozpocząć budowę drugiej fabryki do końca 2024 roku. Oczekuje się również, że zwiększona skala produkcji poprawi ogólną strukturę kosztów i efektywność łańcucha dostaw JASM.

Oczekuje się, że dzięki obu fabrykom w Kumamoto JASM będzie dysponował łączną zdolnością produkcyjną przekraczającą 100 tys. 12-calowych płytek miesięcznie - wykonywanych w technologiach procesowych 40, 22/28, 12/16 i 6/7 nanometrów - dla sektora motoryzacyjnego, przemysłowego i konsumenckiego, a także dla zastosowań związanych z HPC (High-Performance computing).

Plan w zakresie wydajności produkcji będzie dostosowywany w zależności od zapotrzebowania klientów. Oczekuje się, że w obu fabrykach powstanie bezpośrednio ponad 3400 stanowisk pracy dla specjalistów zajmujących się zaawansowanymi technologiami.

W wyniku najnowszej inwestycji firmy TSMC, SSS, Denso i Toyota będą posiadać udziały w JASM na poziomie odpowiednio około 86,5%, 6%, 5,5% oraz 2%.

źródło: Robotics and Automation News