Grupa Toyota sprzeda akcje Denso o wartości 4,7 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Toyota Motor i jej spółki zależne - Toyota Industries i Aisin - mają zamiar zbyć do końca bieżącego roku około 10% swoich udziałów w Denso, kluczowym producencie komponentów samochodowych. Według różnych agencji informacyjnych wartość tej transakcji szacuje się na około 4,7 mld dolarów. To strategiczne posunięcie wpisuje się w plan Toyoty dotyczący zwiększenia produkcji pojazdów w pełni elektrycznych, co jest przedsięwzięciem wymagającym znacznych inwestycji kapitałowych.

Grupa Toyota sprzeda akcje Denso o wartości 4,7 mld dolarów

Proponowana sprzedaż udziałów o wartości około 700 mld jenów (4,7 mld dolarów) według aktualnych wartości rynkowych stanowi część szerszej strategii Toyoty zakładającej skupienie się na pojazdach elektrycznych. Toyota Motor sprzeda nieco mniej niż połowę z około 10% udziałów, a pozostałą część podzieli pomiędzy Toyota Industries i Aisin. Denso, uznawane za drugiego co do wielkości producenta komponentów motoryzacyjnych na świecie i kluczowego dostawcę Toyoty, planuje odkupić część swoich akcji z otwartego rynku. Posunięcie to ma na celu złagodzenie potencjalnego wpływu na cenę akcji spółki.

Denso potwierdziło możliwość sprzedaży i odkupu akcji, ale wyjaśniło, że nie podjęto jeszcze żadnych ostatecznych decyzji. Tymczasem rzecznik Toyoty stwierdził, że firma nie może komentować tej sprawy, przedstawiciel firmy Aisin również odmówił udzielenia komentarza.

Oczekuje się, że pomimo tej sprzedaży Toyota Motor, która na koniec września posiadała 24,2% udziałów w Denso, utrzyma swoją pozycję głównego akcjonariusza. Akcje nabędą prawdopodobnie głównie inwestorzy krajowi, choć dokładna cena, jak wynika ze źródeł, nie jest jeszcze ustalona.

Omawiana inicjatywa jest następstwem lipcowej zapowiedzi Toyoty dotyczącej sprzedaży udziałów o wartości około 250 mld jenów firmie telekomunikacyjnej KDDI Corp. Była to część kompleksowego planu Toyoty mającego na celu zwiększenie wydajności i opłacalności jej pojazdów zasilanych akumulatorowo.

źródło: electronicsB2B.com

Zobacz również