Motorem zysków na rynku półprzewodników były i będą pamięci

Według WSTS światowy rynek półprzewodników wzrósł w czwartym kwartale 2023 r. o 8,4%, w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku. Jest to istotna zmiana, ponieważ większe wskaźniki wzrostu kwartał do kwartału były ostatnio w roku 2021, a w ostatnich pięciu kolejnych kwartałach notowano spadki i wynik procentowy był ujemny (patrz wykres). Zmiana na plus z pewnością cieszy, ponieważ sygnalizuje oczekiwane przez wszystkich odbicie na rynku.

Posłuchaj
00:00

Niestety, wzrost ten wynika ze zmian w cenach pamięci. Wszyscy główni producenci tych układów odnotowali w czwartym kwartale 2023 r. znaczny wzrost przychodów. Obroty Samsunga w tym sektorze wzrosły o 49%, SK Hynix - o 24,1%, a Microna - o 17,9%. Średnia dla tych trzech firm to aż 33%, przy czym średni wzrost przychodów dwunastu największych firm spoza obszaru pamięci wyniósł w czwartym kwartale 2023 r. tylko 4%. Co więcej, poza trzema przedsiębiorstwami - MediaTek, Qualcomm i Nvidia - reszta zanotowała spadki sprzedaży, tłumacząc je sezonowością, cały czas nadmiernymi zapasami u klientów i ogólną słabością sektora przemysłowego.

Na dodatek perspektywy biznesowe na pierwszy kwartał 2024 r. są w większości negatywne, ponownie z wyjątkiem producentów pamięci, bo zapotrzebowanie na chipy pamięciowe nie maleje. Smartfony sprzedają się słabo (-3,2% w 2023 r.), pecety jeszcze gorzej (-14%). Rynki motoryzacyjne i przemysłowe balansują w okolicach zera i to spowolnienie dotyka przede wszystkim dostawców, takich jak STMicroelectronics, Texas Instruments, Infineon Technologies, NXP Semiconductors, Analog Devices i Renesas Electronics.

 
Sprzedaż półprzewodników w 4 kwartale 2023 roku wyszła na plus

Nie wiadomo jak długo utrzyma się wzrost popytu na pamięci, a przewidywania analityków, co do tego, kiedy nastąpi ożywienie w pozostałych sektorach rynku, też są niejednoznaczne. Rozbieżności doskonale widoczne są na wykresie, gdzie prognozy opisujące zmianę sprzedaży w 2024 roku wahają się od 5 do 20%. Oznacza to, że analitycy wróżą z fusów, zaklinają rzeczywistość lub po prostu nie mają pojęcia, jaki będzie 2024 rok.

 
Podpis. Prognozy analityków co do rynku półprzewodników w 2024 przypominają wróżenie z fusów
Powiązane treści
Western Digital podzieli biznes pamięci flash
Globalne przychody ze sprzedaży pamięci DRAM spadły kwartalnie o ponad 30%
Nowa technologia pamięci RRAM
Micron zainwestuje 15 mld dolarów w nową fabrykę pamięci
Tajwan zgromadził 70% światowego rynku usług produkcji półprzewodników
Umacnia się globalna produkcja półprzewodników
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów