Do 2030 roku liczba inteligentnych liczników ma osiągnąć 1,74 mld

| Gospodarka Pomiary

Wdrażanie inteligentnych liczników na całym świecie bardzo szybko postępuje - globalnie zainstalowano już ponad 1,15 mld tych urządzeń. Według badań DigiTimes Research, do 2030 roku liczba ta ma osiągnąć 1,74 mld. Inteligentne liczniki odgrywają kluczową rolę w precyzyjnym pomiarze zużycia energii elektrycznej i ułatwiają natychmiastową dwukierunkową komunikację, umożliwiając dostawcom energii bardziej wydajne dostosowywanie wytwarzania energii i zarządzanie jej przepływem. Ta możliwość jest szczególnie istotna przy przechodzeniu na odnawialne źródła energii.

Do 2030 roku liczba inteligentnych liczników ma osiągnąć 1,74 mld

Regiony takie, jak Ameryka Północna, Chiny, Europa Zachodnia i Japonia mocno już zainwestowały w technologię inteligentnych liczników, a starsze modele będą z czasem wymagać wymiany. Tymczasem rynki wschodzące - Indie, Europa Wschodnia, Azja Południowo-Wschodnia i Ameryka Łacińska - zaczynają tę technologię przyjmować. Indie przewodzą w tej dziedzinie dzięki wsparciu rządu i dużej populacji.

DigiTimes Research prognozuje, że globalna sprzedaż inteligentnych liczników wzrośnie ze 119 mln sztuk w 2023 r. do 166 mln w roku 2030, głównie za sprawą wymiany i instalacji nowych urządzeń.

Inteligentne liczniki oparte na LPWA

Wraz z przyjęciem sieci o niskim poborze mocy (LPWA - low-power wide-area networks), takich jak NB-IoT i LTE-M, w obszarze inteligentnych liczników pojawia się nowy trend. Technologie te są szczególnie dobrze dostosowane do krajów o dużych obszarach wiejskich, jak np. Indie, i oczekuje się, że zyskają popularność m.in. Nowej Zelandii, Australii czy Europie Północnej.

Indie wdrażają 250 mln inteligentnych liczników w ramach swojego narodowego programu rozwoju sieci inteligentnych. Firmy Tata Power i Adani Energy wykorzystują inteligentne liczniki NB-IoT ze względu na ich przydatność dla rozległych obszarów i dużej populacji wiejskiej w Indiach.

Inteligentne liczniki jako centra danych

Inteligentne liczniki nie służą tylko do poprawy wydajności sieci. W Ameryce Północnej, Europie Zachodniej i Japonii firmy opracowują szeroki zakres usług opartych na zbieranych przez te liczniki danych. Usługi te obejmują pomoc dostawcom w przewidywaniu zapotrzebowania i planowaniu zużycia energii elektrycznej, a także oferowanie właścicielom domów aplikacji do monitorowania budynków.

Wykorzystując moc dużych zbiorów danych, usługi te tworzą nowe strumienie przychodów i zachęcają użytkowników do uaktualnienia urządzeń do wersji bardziej zaawansowanych i inteligentnych. Ten trend podkreśla ewolucję liczników od prostych urządzeń pomiarowych do wyrafinowanych centrów danych, przyczyniając się do bardziej wydajnych i zorientowanych na użytkownika systemów zarządzania energią.

źródło: DigiTimes