Czechy mają strategię rozwoju przemysłu półprzewodnikowego

Rząd Republiki Czeskiej zatwierdził Narodową Strategię Półprzewodnikową, definiującą działania mające służyć wzmocnieniu pozycji i potencjału państwa w dziedzinie mikroelektroniki i technologii półprzewodnikowych. Jednym z konkretnych działań zapowiadanych przez strategię jest wsparcie projektów IPCEI (Important Projects of Common European Interest), skupiających się na mikroelektronice i technologiach komunikacyjnych, i wzmacniających konkurencyjność europejskiego przemysłu na rynku globalnym.

Posłuchaj
00:00

Strategia zapowiada także utworzenie do połowy 2025 roku Krajowego Centrum Kompetencji, które będzie częścią ogólnoeuropejskiej sieci centrów rozwoju w dziedzinie półprzewodników. Instytucja ma się przyczynić do budowy bazy wiedzy specjalistycznej i infrastruktury technicznej, niezbędnej do rozwoju nowoczesnych technologii półprzewodnikowych. Centrum ma również zapewniać wsparcie technologiczne i naukowe instytucjom badawczym oraz partnerom przemysłowym, zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom.

Kolejnym filarem strategii jest przygotowanie konkursów publicznych w ramach programu wsparcia projektów związanych z technologiami półprzewodnikowymi, w tym w opracowaniu nowych materiałów, zaawansowanych procesów produkcyjnych oraz wspieraniu start-upów.

Ponadto do końca 2024 roku w ramach agencji CzechInvest (odpowiednik PAIH) zostanie powołana wyspecjalizowana grupa robocza, która ma się skupić na aktywnym poszukiwaniu możliwości inwestycyjnych i technologicznych, które mogłyby przyczynić się do wzmocnienia czeskiego sektora półprzewodników. Ma także wspierać czeskie firmy w ekspansji na rynki zagraniczne.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów