Czechy mają strategię rozwoju przemysłu półprzewodnikowego

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Rząd Republiki Czeskiej zatwierdził Narodową Strategię Półprzewodnikową, definiującą działania mające służyć wzmocnieniu pozycji i potencjału państwa w dziedzinie mikroelektroniki i technologii półprzewodnikowych. Jednym z konkretnych działań zapowiadanych przez strategię jest wsparcie projektów IPCEI (Important Projects of Common European Interest), skupiających się na mikroelektronice i technologiach komunikacyjnych, i wzmacniających konkurencyjność europejskiego przemysłu na rynku globalnym.

Czechy mają strategię rozwoju przemysłu półprzewodnikowego

Strategia zapowiada także utworzenie do połowy 2025 roku Krajowego Centrum Kompetencji, które będzie częścią ogólnoeuropejskiej sieci centrów rozwoju w dziedzinie półprzewodników. Instytucja ma się przyczynić do budowy bazy wiedzy specjalistycznej i infrastruktury technicznej, niezbędnej do rozwoju nowoczesnych technologii półprzewodnikowych. Centrum ma również zapewniać wsparcie technologiczne i naukowe instytucjom badawczym oraz partnerom przemysłowym, zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom.

Kolejnym filarem strategii jest przygotowanie konkursów publicznych w ramach programu wsparcia projektów związanych z technologiami półprzewodnikowymi, w tym w opracowaniu nowych materiałów, zaawansowanych procesów produkcyjnych oraz wspieraniu start-upów.

Ponadto do końca 2024 roku w ramach agencji CzechInvest (odpowiednik PAIH) zostanie powołana wyspecjalizowana grupa robocza, która ma się skupić na aktywnym poszukiwaniu możliwości inwestycyjnych i technologicznych, które mogłyby przyczynić się do wzmocnienia czeskiego sektora półprzewodników. Ma także wspierać czeskie firmy w ekspansji na rynki zagraniczne.

Zobacz również