Słaby start rynku półprzewodników w 2025 roku

Prognozy największych producentów półprzewodników na I kwartał 2025 r. zakładają spadek przychodów - w porównaniu z IV kwartałem roku 2024 - średnio o 9%. Wpłynie na to sezonowość, nadwyżki zapasów, niższy popyt oraz niepewność gospodarcza.

Posłuchaj
00:00

MediaTek, Infineon, Analog Devices i Renesas spodziewają się jednocyfrowego wzrostu, pozostałe osiem firm podających prognozy spodziewa się wyraźnego osłabienia - od 2,4% spadku zakładanego przez Texas Instruments, do nawet 27% zmniejszenia przychodów przez firmę Kioxia.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat rynek półprzewodników w pierwszym kwartale był pod kreską w porównaniu z czwartym kwartałem dziewięć razy, od –14,7% do –0,5%, osiągając średnio minus 5%. Jedyny wzrost w pierwszym kwartale w tym okresie nastąpił w 2021 r. - podczas ożywienia po pandemii. W związku z tym, prognozy przychodów na I kwartał 2025 r. wydają się gorsze od typowych prognoz sezonowych.

Globalna gospodarka jest w 2025 r. niepewna, ponieważ USA grożą zwiększeniem taryf celnych, a inne kraje obiecują taryfy odwetowe. Zwiększenie taryf podniesie koszty dla konsumentów, co potencjalnie doprowadzi do spadku popytu i wzrostu inflacji.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Pomiary
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Projektowanie i badania
Arteris otworzył w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
Mikrokontrolery i IoT
Infineon Technologies umacnia globalną pozycję lidera w branży półprzewodników dla motoryzacji
Projektowanie i badania
Sterowanie mimiką twarzy szansą na szerszą dostępność VR i AR
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Targi zagraniczne
Nanotexnology 2025
Targi zagraniczne
Targi automatica 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów