Klawiatury w sprzęcie medycznym

| Prezentacje firmowe Artykuły

Od dłuższego czasu obserwujemy gwałtowny postęp w technologiach medycznych, co w sposób naturalny powoduje rozwój aparatury elektronicznej realizującej lub wspomagającej praktyczne zastosowanie nowych sposobów leczenia i rehabilitacji.

Klawiatury w sprzęcie medycznym

Fot. 1. Klawiatura z dezynfekcją UV

Medyczna aparatura elektroniczna z racji swojego przeznaczenia musi pracować w specyficznych warunkach panujących w szpitalach, przychodniach lub laboratoriach. Jest tak skonstruowana, aby mogła być łatwo obsługiwana i nie powodowała zagrożenia zarówno dla personelu medycznego jak i dla pacjentów. Jednym z podstawowych wymagań, jakie urządzenia muszą spełniać jest możliwość utrzymania ich w czystości i sterylności.

Muszą dawać się łatwo myć i odkażać. Są tak skonstruowane, aby były odporne na powszechnie stosowne środki czyszczące. Ich obudowy muszą być płyno- i pyłoszczelne (spełniają warunki normy IP 65) tak, aby nie było możliwości uszkodzenia obwodów elektronicznych. W większości urządzeń medycznych elementami sterującymi elektroniką są klawiatury.

Fot. 2. Klawiatura silikonowa

Mogą to być klawiatury mechaniczne (np. komputerowe), silikonowe lub foliowe. Utrzymanie w czystości klawiatur mechanicznych, z racji ich skomplikowanej konstrukcji, jest bardzo trudne. Wymagają długotrwałego żmudnego czyszczenia ręcznego lub stosowania automatycznych systemów myjących, drogich i nieefektywnych.

Fot. 1 przedstawia rozwiązanie proponowane przez firmę Vioguard. Klawiatura mechaniczna, co pewien czas jest wciągana pod lampę UV i naświetlana w celu pozbycia się bakterii z jej powierzchni. Dodatkowo klawiatura ta wymaga czyszczenia mechanicznego. Jej konstrukcja jest skomplikowana, a całość droga i trudna w użytkowaniu.

Łatwiejsze w utrzymaniu czystości są klawiatury silikonowe lub mechaniczne pokryte warstwą silikonu. Silikon tworzy powierzchnię hydrofobową, łatwą w myciu, a jednocześnie odporną na narażenia chemiczne. Klawiatura taka wymaga jednak zachowania dużej staranności przy usuwaniu zanieczyszczeń z zakamarków pomiędzy klawiszami. Proces ten ilustruje fot. 2. W zastosowaniach medycznych najlepiej sprawdzają się klawiatury foliowe (membranowe).

Fot. 3. Przykładowe rozwiązaniem membranowe

Z powodu swojej płaskiej konstrukcji, pozbawionej szczelin i zakamarków oraz całkowitej szczelności znakomicie nadają się do mycia i odkażania. Wystarczy proste przetarcie ich powierzchni przy użyciu powszechnie stosowanych środków odkażających, aby pozbyć się bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń.

Folie stosowane do wykonywania elewacji zewnętrznych, poza odpornością na większość preparatów dezynfekcyjnych, posiadają właściwości bakteriobójcze. Wyglądają jak standardowe folie poliestrowe, ale zawierają domieszkę srebra w postaci nanocząstek co powoduje, że na ich powierzchni nie rozwijają się bakterie, grzyby i pleśnie stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Ponadto klawiatura foliowa może być wykonana w dowolnych kolorach, z dowolną grafiką, podświetlanymi elementami, z przetłoczonymi klawiszami, wmontowanymi diodami LED, okienkami o różnych kolorach filtrów oraz z indywidualnymi połączeniami i wyprowadzeniami elektrycznymi klawiszy. Wszystko na indywidualne życzenie klientów.

Fot. 4. Wirtualna klawiatura laserowa

Tak wykonane klawiatury poza znakomitą funkcjonalnością powodują, że urządzenia elektroniczne, których są elementami, postrzegane są, jako szczególnie estetyczne i wzbudzające zaufanie zarówno obsługi jak i pacjentów. Fot. 3 przedstawia przykładowe klawiatury foliowe, wykonane przez firmę Qwerty do urządzeń medycznych.

Ciągłe dążenie do doskonalenia nowych produktów, usprawniania ich obsługi i konserwacji powoduje poszukiwanie nowych rozwiązań technicznych. Jedną z takich propozycji jest próba skonstruowania takiej klawiatury, która nie wymaga czyszczenia i odkażania. Może nią być klawiatura wirtualna wyświetlana np. na blacie biurka lub na ścianie pomieszczenia (fot. 4). Być może jest to jedna z idei, jaka będzie powszechnie stosowana w przyszłości?

Jacek Jastrzębski
Towarzystwo Elektrotechnologiczne Qwerty Sp. z o.o.
www.qwerty.pl

Zobacz również