Green Line – linia do montażu SMT firmy Sony

| Prezentacje firmowe Artykuły

W skład nowej linii SMT firmy Sony wchodzą maszyny o kompaktowej budowie, o szerokości tylko 1,2m, niskim zużyciu energii elektrycznej i niskich kosztach eksploatacji, zgodnie z hasłem Sony „Ekologia=Ekonomia”. Dodatkową zaletą urządzeń jest to, że elementy składowe pochodzą od jednego producenta, co wiąże się z dodatkowym obniżeniem kosztów instalacji czy szkoleń.

Green Line – linia do montażu SMT firmy Sony

 

W skład linii wchodzi sitodrukarka SI-P850 z automatycznym dozownikiem pasty i funkcją czyszczenia matrycy po każdym cyklu pracy. Zastosowanie tych funkcji nie wpłynęło na wydłużenie cyklu pracy, a poprawiło jakość i powtarzalność druku oraz wpłynęło na oszczędności materiałów eksploatacyjnych, jak papier czy pasta.

Dodatkowo zastosowano „zabieraki” przy rakli, co spowodowało zagarnianie pasty pod raklę, a nie poza obszar roboczy. W przeprowadzonym teście u jednego z użytkowników zastosowanie automatycznego dozownika i zabieraków spowodowało zaoszczędzeniem 190kg pasty w ciągu roku. Następnie są automaty Pick & Place serii SI-G200, które mają po dwie niezależnie pracujące głowice, dzięki którym szybkość kładzenia wynosi od 22500 CPH w modelu G200BB do 55000 CPH w G200AAMk3 z podwójnym transporterem płytek, a dla LED, gdzie wymagana jest bardzo duża dokładność, aż 62000 CPH.

Do pozycjonowania i sprawdzania komponentów zastosowano system wizyjny w postaci kamer kolorowych CCD umieszczonych na głowicach. Unikalna jest konstrukcja głowicy, która obraca się w dwóch kierunkach (prawo-lewo) w celu optymalizacji procesu kładzenia. Sprawdzanie odbywa się metodą Flying Vision podczas przejazdu głowicy. Ustawienie maszyn G200AA i G200BB w jednej linii zapewnia dużą elastyczność linii.

Zamontowane głowice „High Speed” (G200AA) pozwalają kłaść komponenty bardzo szybko z dużą dokładnością, a głowice „Multifunction”, (G200BB) umożliwiają układanie szerszego zakresu komponentów, także dużych i nietypowych, z wielką precyzją. Następną maszyną jest automatyczne urządzenie do inspekcji optycznej AOI SIV200. Jest to uniwersalna maszyna, którą można postawić bezpośrednio za drukarką, automatem lub piecem.

W maszynie zastosowano jedną kolorową kamerę 5M pikseli o standardowej rozdzielczości 15,5μm z podświetleniem białych LED o dużym natężeniu. Kamera wykonuje zdjęcia z trzema różnymi podświetleniami pod różnymi kątami, w wyniku czego otrzymujemy po trzy zdjęcia kolorowe, czarno-białe i mozaikowe. Na ich podstawie program sprawdza m.in. ilość pasty, poprawność lutu, brak, wymiar, odwrócenie, przesunięcie, obrót, polaryzację komponentu.

Można także sprawdzać komponenty przewlekane. Kamera czyta litery i cyfry oraz kody 2D (można zamontować skaner do kodów kreskowych). Zastosowany w maszynie program jest „otwarty”, możemy tworzyć dowolną liczbę algorytmów sprawdzających bez wpływu na czas sprawdzania. Na czas inspekcji wpływa tylko liczba bloków sprawdzających. Konstrukcja V-200 oparta jest na solidnej ramie, a sama kamera umieszczona jest na górze ramy, przez co uzyskano małe wymiary maszyny (szerokość 800mm), zredukowano wibracje i uzyskano wysoką powtarzalność położenia kamery.

Do pozycjonowania kamery zastosowano silnik liniowy wraz z produkowanym przez Sony liniałem magnetycznym. Jako uzupełnienie maszyn AOI fi rma Sony wprowadziła dwie nowe stołowe maszyny AOI, są to modele SI-V100 i SI-V100L (dla płytek o rozmiarze L). Wszystkie maszyny są w pełni kompatybilne ze sobą, zastosowano w nich takie samo oprogramowanie, algorytm pisania programów i sprawdzania płytek. Dzięki temu można stworzyć program sprawdzający na maszynie stołowej, a następnie w całości przenieść go na maszynę in-line V-200 bez potrzeby blokowania maszyny na linii. W celu uzyskania dokładniejszych informacji prosimy o kontakt z fi rmą Ambex – przedstawicielem Sony w Polsce.

Artur Oporski
Ambex

www.ambex.pl

Zobacz również