Aparatura laboratoryjna w ofercie firmy Fluke

| Prezentacje firmowe Artykuły

Przyrządy pomiarowe firmy Fluke to grupa aparatury pomiarowej wysokiej klasy o dużej uniwersalności zastosowań, łącząca znakomite parametry z korzystna ceną i bogatą ofertą akcesoriów. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma nowościami w ofercie w zakresie aparatury laboratoryjnej.

Aparatura laboratoryjna w ofercie firmy Fluke

Przenośny oscyloskop ScopeMeter 190

ScopeMeter 190 z serii II firmy Fluke to rodzina oscyloskopów przenośnych dwu- i czterokanałowych o dużej wydajności i niewielkich rozmiarach i wadze. W ramach serii dostępne są modele o szerokości pasma od 60 do 500 MHz i maksymalnej częstotliwości próbkowania 5 GS/s. Przyrządy mają wbudowaną pamięć 10000 próbek na kanał, co pozwala na wykrywanie losowych zaburzeń i anomalii w sygnałach.

Obudowa oscyloskopów zapewnia wysoką odporność na czynniki środowiskowe, pozwalające na wykorzystywanie tych urządzeń w terenie (IP51), a izolacja spełniająca wymogi CAT IV, zapewnia wysokie bezpieczeństwo dla operatora podczas pracy. Rodzina 190 zawiera w sumie 6 przyrządów, z których najprostszy model charakteryzuje się pasmem przenoszenia 60 MHz, 2 kanałami i maksymalną częstotliwością próbkowania 625 MHz.

Wersja najbardziej zaawansowana ma 2 kanały o paśmie 500 MHz i próbkowaniu 5 GS/s. Dostępny jest też jeden model 4-kanałowy, z pasmem 100 MHz i próbkowaniem 1,25 GS/s. Tor Y oscyloskopów zapewnia wysoką czułość od 2 mV na działkę, a dostępne tryby wyzwalania zapewniają łatwą i wygodną synchronizację.

Możliwa jest synchronizacja zboczem, poziomem, pojedynczym impulsem, sygnałem wideo, szerokością impulsu. Dzięki funkcji Connect-and-View oscyloskop może też sam dobrać najlepszy tryb wyzwalania. Podstawę czasu można wyzwalać z dozwolonego kanału Y lub przez wejście multimetru cyfrowego w modelach 2-kanałowych.

Dostępne są pomiary automatyczne i kursorowe, porównywanie przebiegu z wzorcem z automatycznym testowaniem zgodności. Zobrazowanie na wyświetlaczu ma cyfrową poświatę, dającą efekt zbliżony do oscyloskopów analogowych. W modelach dwukanałowych dostępny jest też multimetr cyfrowy o maksymalnym wskazaniu 5000, umożliwiający pomiary napięć stałych i zmiennych, prądu, rezystancji i temperatury.

Ma on wydzielone zaciski pomiarowe, niezależne od wejść oscyloskopu. Oscyloskopy z serii 190 wyposażone zostały w kolorowy wyświetlacz LCD 12" i mają wymiary 270×190×70 mm przy wadze 2,2 kg. Są zasilane z akumulatora Li-Ion 2,4 Ah starczającego na 4-7 godzin pracy.

Multimetr rejestrujący Fluke serii 280 True z opcją TrendCapture

Multimetry 280 to rodzina przemysłowych mierników dla wymagających użytkowników. Wyposażone są w duży wyświetlacz o rozdzielczości VGA (640 ×480 pikseli) z białym podświetleniem. Pozwalają one na jednoczesną rejestrację i prezentację wielu zbiorów danych pomiarowych, w nieprzerwanej formie w czasie nawet do 200 godzin. Model 289 umożliwia rejestrację do 10 tysięcy wyników pomiarów i ich prezentację w postaci wykresów.

Oprogramowanie miernika ma wbudowaną opcję Trend- Capture, pozwalającą na wykrywanie anomalii i zaburzeń, trendów i zdarzeń w mierzonych wielkościach, bez konieczności podłączania miernika do komputera. Oczywiście istnieje możliwość przesłania zbioru pomiarów do komputera poprzez interfejs USB (z izolacją galwaniczną) i dalszej obróbki w programie Fluke View (dostępnego oddzielnie).

Aby ułatwić zarządzanie zbiorami danych, multimetr wyposażono w możliwość zapisywania pomiarów wykonanych w terenie pod dowolnymi nazwami i późniejszego ich przywoływania oraz w zegar wstawiający znaczniki czasowe do pomiarów. Multimetr ma wbudowany filtr dolnoprzepustowy, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie stabilnych danych pomiarowych w obwodach o dużej ilości zaburzeń EM.

Poza naturalnym trybem pracy, gdzie impedancja wejściowa jest bardzo duża, dostępny jest tryb pomiaru z obniżoną impedancją wejściową (funkcja LoZ Volts), który przydaje się przy pomiarach w energetyce, gdzie szczątkowe napięcia i prądy błądzące są w stanie zafałszować wyniki. Multimetr mierzy napięcia w sześciu podzakresach od 50,000 mV do 1000 V z dokładnością 0,025 % dla napięć stałych i 0,4% dla zmiennych.

W przypadku napięć przemiennych rejestrowana jest wartość True RMS do 100 kHz. Pomiar prądu realizowany jest w 6 zakresach od 500,00 μA do 10,000 A z dokładnością 0,15% dla stałego i 0,7% dla przemiennego. Możliwe jest przechwytywanie wartości szczytowej podczas pomiaru, czyli możliwość rejestracji przebiegów o czasie trwania zaledwie 250 μs.

Przyrząd mierzy rezystancję z dokładnością 0,05% w 7 zakresach od 500,00 Ω aż do 500,0 MΩ. Dostępny jest też specjalny zakres pomiarowy 50,000 Ω przydatny wraz z funkcją pomiarów względnych przy badaniu niskich wartości rezystancji w instalacjach (np. kontaktu w złączach). W tym trybie rozdzielczość miernika wynosi 1 mΩ, a prąd pomiarowy 10 mA.

Multimetr 289 mierzy też temperaturę z dokładnością 1,0% od -200,0°C do 1090,0° (sonda termoparowa), pojemność od 1 nF do 100 mF w 9 podzakresach oraz częstotliwość do 1 MHz. Wymienione pomiary uzupełnia bogaty zestaw funkcji pomiarowych, takich jak testy ciągłości i przewodności, sygnalizator dźwiękowy, funkcje auto/touch hold, rejestrowanie przedziałów czasowych i zdarzeń, rejestry min.- maks.-śred. i podobne. Miernik ma wymiary 22,2× 10,2×6 cm i waży 871 g.

Jest zasilany z 6 baterii alkalicznych AA starczających na min. 100 godzin pracy. Obudowa przyrządu przystosowana jest do pracy w terenie, a zakres temperatur pracy wynosi od -20°C do +55°C. Oprogramowanie multimetru pozwala na aktualizację funkcjonalności, ulepszenia i rozszerzenia.

Oscyloskop ScopeMeter 125

Przenośny oscyloskop Scope- Meter 125 to rozwinięcie popularnego modelu o oznaczeniu 120. Ma on wszystkie funkcje poprzednika oraz zapewnia możliwość testowania stanu sieci przemysłowych oraz zaawansowane pomiary jakości energii elektrycznej. Pracuje w paśmie 40 MHz z próbkowaniem 2,5 GS/s i ma wbudowany 4-calowy wyświetlacz LCD monochromatyczny.

Czułość toru Y wynosi od 5 mV-500 V/dz. Dostępne są wszystkie popularne tryby wyzwalania, w tym zewnętrzne i automatyczne poprzez funkcję Connect-and-View. Model Fluke 125 został wyposażony w tryb testowania stanu magistrali oraz sieci przemysłowych zapewniający porównanie mierzonych sygnałów ze standardami przemysłowymi lub wymaganiami określonymi przez użytkownika.

Ten tryb pracy (Bus Health) daje jednoznaczne wskazania "poprawny/słaby/niepoprawny", odnoszące się do jakości sygnałów elektrycznych w magistralach i sieciach przemysłowych, takich jak CAN-bus, Modbus, Profibus, Fieldbus, Interbus, RS-232, Ethernet i wielu innych. Pomiar jakości uwzględnia poziomy napięć, szybkość transmisji, czasy przejścia, narastania i opadania, zniekształcenia i niestabilności i podobne zależności.

Taka opcja błyskawicznie pomaga w znalezieniu źródeł błędów w razie zatrzymania komunikacji. Dodatkowo, tryb eye-pattern do wizualnego porównywania przebiegów umożliwia wzrokową kontrolę jakości sygnału.

Oscyloskop ScopeMeter 125 umożliwia także pomiary parametrów charakteryzujących jakość energii elektrycznej (współczynnik mocy, moc czynną, pozorną i bierną, energię, częstotliwość i harmoniczne) w systemach jednofazowych oraz w zrównoważonych instalacjach trójfazowych. Przyrząd ma wymiary 232×115×50 mm, jest zasilany z akumulatorów NiMH starczających na 7 godzin pracy i waży 1,2 kg.

Fluke
www.fluke.pl

Zobacz również