Innowacje w zakresie sprzętu do produkcji elektroniki firmy Yamaha

| Prezentacje firmowe Artykuły

Podczas tegorocznych targów SMT Hybrid Packaging w Norymberdze firma Yamaha Motor zaprezentowała nowy modułowy automat montażowy YSM40 o wysokiej wydajności, który charakteryzuje się dużą elastycznością, zapewniającą linii produkcyjnej wszechstronność. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wybranych nowości produktowych Yamahy.

Innowacje w zakresie sprzętu do produkcji elektroniki firmy Yamaha

Innowacyjność sprzętu technologicznego Yamahy jest postrzegana na rynku przede wszystkim przez pryzmat rozbudowanej kontroli procesu, którą producent osiągnął za pomocą zaawansowanych systemów inspekcyjno-kontrolnych takich, jak nowa maszyna inspekcyjna YSi-X 3D/2D łącząca w jednym produkcie rentgen, system optyczny, kontrole w podczerwieni i skaner laserowy.

Drugą innowacją tego typu jest YSi-12 - liniowa maszyna AOI, która wraz z przełomowym na rynku oprogramowaniem QA (Quality Assistant) tworzy punkt odniesienia dla rynku w zakresie kontroli jakości produkcji. Yamaha wyróżnia się także swoimi unikalnymi rozwiązaniami technicznymi, zaimplementowanymi w nowym kompaktowym automacie YC8, które pozwalają na umieszczanie na płytkach drukowanych w standardowym procesie SMT ciężkich, dużych gabarytowo komponentów, a także elementów o nieregularnych kształtach. Innowacje Yamahy to także nowy, wysoce wydajny automat do montażu powierzchniowego YSM40.

Wydajność 100 tys. komponentów na godzinę

Automat montażowy Yamaha YSM40 z wydajnością do 100 000 cph

Nowy modułowy automat o wysokiej wydajności do montażu powierzchniowego Yamaha YSM40 wyposażony jest w 4 głowice umieszczone na niewielkiej platformie operacyjnej o szerokości zaledwie 1 metra. Urządzenie to osiąga najlepszą w branży prędkość montażową wynoszącą ponad 100 tys. cph (wg normy IPC 9850) i ustanawia rekordowo wysoką wydajność przeliczoną na metr kwadratowy zajmowanej powierzchni produkcyjnej i długości linii montażowej.

Nowy automat YSM40 zapewnia producentom wszechstronność i elastyczność konfiguracji. Został opracowany pod kątem osiągnięcia wysokiego poziomu produktywności i zdolności do obsługi szerokiego spektrum komponentów na jednej platformie montażowej. YSM40 to odpowiednie rozwiązanie szybkiego automatu SMT o parametrach zoptymalizowanych do płytek drukowanych o małej i średniej wielkości, takich które pojawiają się w wielu nowoczesnych produktach elektroniki konsumenckiej i przemysłowej.

YSM40 można dostosować do bardzo różnych aplikacji, np. wyposażając maszynę w 2 lub 4 głowice montażowe, trzy różne typy głowic oraz jednotorowy lub dwutorowy układ transportu. Ponadto, kilka nowych rozwiązań, w tym innowacyjny zmieniacz tacek montowany zamiast wózka z komponentami, pozwalający na zmianę wszystkich palet jednocześnie, zmniejsza czas konfigurowania i przezbrajania urządzenia.

Wydajność urządzenia rośnie też dzięki możliwości wymiany podajników w locie, co umożliwiają nowe zasilane elektrycznie podajniki taśmowe "ZS". Podajnik ZS jest od 30 do 40 procent szybszy niż jego poprzednik, a dzięki kompatybilności z poprzednimi maszynami, pozwala na wymianę podczas pracy automatu.

Jakość zapewniana przez rozbudowany system inspekcji

Nowa hybrydowa maszyna inspekcyjna YSi-X 3D/2D zawiera unikalny laserowy sensor kontroli wysokości oraz system wizyjny, który wykonuje zdjęcia optyczne i rentgenowskie pola operacyjnego. Jest to najszybszy i najbardziej wydajny system inspekcyjny działający w 3D i pierwszy na rynku, który może wykonać zdjęcie rentgenowskie i w tym samym czasie dokonać inspekcji optycznej.

Obrazy są tworzone opatentowaną przez Yamahę techniką impulsową CL, która umożliwia pozyskiwanie trójwymiarowego obrazu poprzez poziome i pionowe przekroje, z bardzo niską rentgenowską ekspozycją i w całkowitym czasie mniejszym niż cztery sekundy. Czuły detektor skraca do minimum niezbędny czas kontroli oraz redukuje potencjalne uszkodzenia komponentów na skutek promieniowania. Dzięki małej mocy promieniowania i impulsowej pracy urządzenie znacznie wydłuża żywotność źródła promieniowania rentgenowskiego i sensorów detekcyjnych do czterech lat przy użytkowaniu w trybie 24/7.

Odpowiadająca za system optyczny kamera jest taka sama, jak w online'owym systemie AOI YSi-12 i offline'owym systemie AOI YSi-S. Ma ona 3-kątowe ustawienie i 3-kolorowe zobrazowanie RGB i współpracuje z podczerwonymi diodami LED zapewniającymi poprawne oświetlenie badanego obszaru. Urządzenie inspekcyjne YSi-X 3D/2D zawiera ponadto laserowy sensor wysokości oceniający wzajemne położenie padów do wyprowadzeń komponentów.

QA zapewnia sprzężenie zwrotne w detekcji błędów

Wszystkie dostępne na rynku systemy inspekcji pozwalają zidentyfikować wadę produkcyjną, ale niewiele z nich może wskazać, co jest powodem błędnego montażu. Warto więc odnotować, że linie SMT Yamahy, współpracujące z systemem AOI tego producenta, mogą razem korzystać z oprogramowania QA i natychmiast ostrzegać operatorów o problemie, wskazując maszyny, komponenty, pozycję podajnika, numer głowicy układającej i dyszy pobierającej, stwarzające problemy. Takie rozwiązanie minimalizuje liczbę błędów powstałych przy montażu, zamiast jedynie wyznaczać wadliwe płyty wymagające naprawy.

Praca z ciężkimi, dużymi i niestandardowymi komponentami SMT

Automat Yamaha YC8 do montażu elementów o masie do 1 kg

Nowy kompaktowy, modułowy automat YC8 firmy Yamaha Motor do montażu powierzchniowego pozwala na umieszczanie lub wciskanie dużych komponentów i podzespołów o niestandardowych kształtach o wymiarach do 100×100×45 mm i wadze do 1 kg.

Automat YC8 zapewnia wysoki poziom jakości montażu i łatwość obsługi, będący standardem dla maszyn produkowanych przez Yamahę, dodając do tego możliwość montowania ciężkich modułów zasilających i podzespołów energoelektronicznych. Może być także stosowany do montażu elementów o dużych wymiarach, takich jak ekrany dla bloków w.cz. w smartfonach i tabletach, konektorów i przyłączy zasilających wymagających dużego nacisku przy montażu (płynnie ustawiana siła docisku). YC8 pozwala na zautomatyzowanie procesów, które do niedawna nie mogły być wykonywane przez konwencjonalne automaty do montażu powierzchniowego.

Urządzenie zawiera głowicę montażową o skoku 100 mm, daje możliwość manipulowania komponentami o wysokości do 45 mm oraz ma dodatkowe funkcje, takie jak automatyczna stacja dysz z możliwością wymiany dużych dysz o rozmiarze 25 mm, automatyczny zestaw dostarczania tac ATS15. Opcje te zapewniają znakomitą wszechstronność.

Podsumowanie

Powyższa charakterystyka i opisy urządzeń pozwalają poznać jedynie pokrótce możliwości nowych urządzeń produkcyjnych. Niemniej nawet jednak doskonała znajomość specyfikacji technicznej i kart katalogowych nie może stanowić decydującej przesłanki do wyboru konkretnych urządzeń. Tak ważne decyzje należy oprzeć na porównaniu maszyn w rzeczywistych warunkach produkcyjnych (demo-room dystrybutora, wizyta na hali produkcyjnej), po poznaniu jakości serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego, warunków gwarancji i podobnych czynników.

Równie ważne dla wyboru mogą okazać się dostępne możliwości finansowania zakupów tj. dystrybutorska oferta leasingowa i kredytowa. Istotna jest też wiedza dystrybutora i jego zdolność do szybkiej reakcji serwisowej. Warto pomyśleć również o szkoleniach, bo przecież zawsze najważniejsi dla jakości i sukcesu w produkcji są ludzie obsługujący maszyny. Od ich umiejętności zależy przecież najwięcej.

Zachęcamy do zadawania pytań i kontaktu z inżynierami projektującymi linie montażowe.

Kamil Stasiak
Renex

www.renexline.com

zdjęcie tytułowe: System rentgenowski Yamaha YSi-X