Przegląd zasilaczy małej mocy firmy Mean Well w ofercie TME

| Prezentacje firmowe Artykuły

Oferta firmy Mean Well w zakresie zasilaczy małej mocy obejmuje kilkadziesiąt jednostek różniących się przeznaczeniem i wykonaniem, jak m.in. zasilacze do montażu na płytkach PCB, do oświetlenia LED czy o podwyższonym stopniu ochrony IP. W każdej z grup dostępne są wersje o wszystkich popularnych napięciach wyjściowych.

Przegląd zasilaczy małej mocy firmy Mean Well w ofercie TME

Zasilacze na szynę DIN

Na szczególną uwagę w tej grupie zasługują zasilacze o niewielkich rozmiarach, np. NDR-75, gdzie zwarta konstrukcja obudowy zapewnia łatwy montaż na szynie DIN. Kompaktowej wielkości korpus ma zaledwie 32 mm szerokości, ale pomimo sporej mocy wyjściowej wynoszącej 75 W i niewielkich rozmiarów całości sprawność zasilacza NDR-75 osiąga aż 89%. Zasilacz ten dostępny jest w zakresie napięć wyjściowych 12, 24 i 48 V, pracuje w zakresie temperatur od -20 do +70°C i może być zasilany napięciem zmieniającym się w szerokim zakresie, od 90 do 264 VAC.

W aplikacjach wymagających urządzenia zasilającego o bardzo niskim profilu obudowy, do 30 mm, świetnie sprawdza się natomiast model o takiej samej mocy wyjściowej i pozostałych parametrach i oznaczeniu RSP-75. Jego istotną cechą jest również wbudowany układ aktywnego korektora współczynnika mocy PFC, który w jednostkach o niewielkiej mocy jest rzadko spotykany. Dodatkowym atutem jest także możliwość zdalnej kontroli załączenia/wyłączenia tej jednostki.

Zasilacze do montażu na PCB

W ofercie firmy TME znajdziemy także sporą grupę zasilaczy przeznaczonych do montażu na płytkach PCB. Jednostki takie jak IRM-05/10/15/20/30/45/60 wyróżniają się niewielkimi wymiarami przy stosunkowo dużej mocy wyjściowej sięgającej nawet 60 watów. Mają one całkowicie izolowaną elektrycznie hermetyczną obudowę o prostopadłościennym kształcie oraz bardzo niski pobór mocy przy braku obciążenia (poniżej 0,1 W).

Zasilacze te są całkowicie zabezpieczone przed przeciążeniem i są dostępne w wielu wariantach napięciowych od 5 do 24 V. Zasilacze z tej serii wyróżniają się ponadto dobrej jakości izolacją pomiędzy wejściem a wyjściem, standardowym rozkładem wyprowadzeń i typowym typoszeregiem rozmiarów, pozwalających na łatwe skalowanie systemów.

Oświetlenie LED

Znacząca część wchodzących na rynek zasilaczy małej mocy przeznaczona jest do oświetlenia LED. Poza funkcją ograniczenia prądowego, pozwalającą na zasilanie diod prądem o stałym natężeniu, jednostki te często mają dodatkową funkcjonalność jak możliwość regulacji jasności oświetlenia lub możliwość sterowania pracą za pomocą interfejsu DALI.

Przykładowe zasilacze tego typu to na przykład seria LCM-25/25DA/40/40DA/60/60DA, o mocy 25-60 watów i w zależności od wykonania dostępna właśnie ze ściemnianiem za pomocą sygnału PWM 1-10 V lub współpracująca z DALI. Zasilacze te umożliwiają ustawienie prądu wyjściowego i pracę w trybie stałoprądowym za pomocą przełączników DIP. Charakteryzują się niskim poborem mocy bez obciążenia, a wybrane modele mają wbudowany układ aktywnego korektora PFC.

Aplikacje w oświetleniu ledowym niejednokrotnie wymagają zastosowania zasilaczy o podwyższonym stopniu ochrony IP. W tym wypadku świetnie sprawdzą się zasilacze z serii OWA-60/90 (60 i 90 W) umieszczone w obudowach IP 67 o szerokim zakresie napięć wyjściowych (12/15/20/24/30/36/42/48/54 V) przy poborze prądu w stanie bez obciążenia wynoszącym do 0,15 W i sprawności rzędu 91%.

Inne zasilacze o podobnym przeznaczeniu jak PLM-12/25/40 mają wymiary 145×38×22 mm i są wyposażone w praktyczne osłony zacisków przyłączeniowych. Zawierają układ PFC i mają sprawność do 88%.

Warto zwrócić też uwagę na zasilacze do oświetlenia LED serii HLG-40H/60H/80H/100H, w której do dyspozycji mamy szeroki wybór napięć i prądów wyjściowych oraz wiele funkcji dodatkowych, jak możliwość regulowania prądu i napięcia wyjściowego za pomocą wbudowanych potencjometrów.

W zależności od potrzeb aplikacji wybrać można wersję stałoprądową lub stałonapięciową, a także wersję ze ściemnianiem 3 w 1 (rezystancyjne, 1-10 VDC oraz PWM). Dla aplikacji pracujących w trudnych warunkach środowiskowych jednostki te są dostępne w obudowach IP65/IP67. Sprawność wynosi tutaj do 91%, a za korekcję współczynnika mocy odpowiada układ aktywnego PFC.

Interesująca jest też seria zasilaczy HBG-60/100, które zaprojektowano z myślą o pracy w pomieszczeniach z tzw. podwieszanym oświetleniem. Specjalnie dobrana konstrukcja umożliwia proste złożenie zestawu oświetleniowego i zapewnia miejsce na uchwyt, zasilacz, radiator, źródło światła oraz metalową osłonę/abażur. W ofercie są też wersje z obudową otwartą lub zamkniętą o stopniu ochrony IP 67. Podobnie jak poprzednie modele zasilacze HBG wyposażono w układ aktywnego korektora współczynnika mocy. Ich sprawność sięga 91%.

TME - Transfer Multisort Elektronik
www.tme.eu