Elastyczność linii produkcyjnych kluczem do sukcesu

| Prezentacje firmowe Artykuły

Intensywnie rozwijający się w Polsce przemysł elektroniczny stawia coraz większe wymagania urządzeniom produkcyjnym. Nieustannie rosną wymagania klientów odnośnie do wydajności urządzeń przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej elastyczności umożliwiającej szybkie wdrażanie nowych produktów. Od wielu lat znalezienie idealnego rozwiązania było priorytetem, jeżeli chodzi o produkty firmy Mirae. Obecnie koreański producent ma dwie serie urządzeń Mx oraz MR, które cieszą się uznaniem klientów w Polsce i Europie. Powstaje więc pytanie: które urządzenie wybrać?

Elastyczność linii produkcyjnych kluczem do sukcesu

Na pierwszy rzut oka obie maszyny wydają się bardzo podobne, ale podobieństwo jest zrozumiałe. MR to kolejny etap rozwoju serii Mx. Baza konstrukcyjna obu maszyn jest niezmienna od wielu lat - silniki liniowe. Element, który jeszcze kilka lat temu wzbudzał kontrowersje, obecnie uznany za jeden z najbardziej niezawodnych i efektywnych napędów w tego typu urządzeniach.

Mirae w nowej serii zachowało również zbliżony podział maszyn ze względu na liczbę wykorzystywanych ramion montażowych. Serie MR20 to odpowiednik serii Mx100 i Mx200 maszyn wykorzystujących system pojedynczego ramienia, natomiast MR40 to alternatywa dla podwójnego systemu ramion z serii Mx400.

Nasuwa się więc pytanie, dlaczego producent kontynuuje produkcję obu serii?

Odpowiedź jest dość oczywista. Maszyny z serii Mx przez lata dopasowywane były do potrzeb klientów, tworząc tym samym szeroką gamę modeli podstawowych. W efekcie w skład serii Mx wchodzą typowe chipshootery (Mx100, Mx200, Mx400), maszyny precyzyjne (Mx100P, Mx400PP) i maszyny uniwersalne (Mx200P, Mx400P, Mx400X).

Podstawowe parametry techniczne oraz wyposażenie dla wszystkich modeli jest praktycznie niezmienne, jak np. liczba podajników i kamer lub ich rodzaj. W rezultacie zakup urządzenia z serii Mx opiera się na wyborze najbardziej optymalnego modelu, odpowiadającego danej produkcji wraz z całym wyposażeniem.

Drugim powodem utrzymania serii Mx w ciągłej produkcji okazała się uniwersalność konstrukcji. Zastosowane w maszynie silniki liniowe trzeciej generacji to idealna baza dla maszyn typu Mi oraz QUBE, które obecnie wprowadzane są do oferty producenta.

Natomiast seria MR to z założenia urządzenia uniwersalne. Wszystkie modele mają możliwość montażu elementów od 01005 do 50×50 mm (90×30 mm). Tym samym w dowolnym momencie typowy chipshooter może stać się maszyną precyzyjną i odwrotnie. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo wydajne balansowanie linii produkcyjnej bez zastanawiania się, czy dana maszyna będzie w stanie ułożyć dany element.

Dzięki idei "all in one" liczba modeli podstawowych została zmniejszona do czterech. Kolejny szczegół odróżniający tę nową serię od poprzedniej jest możliwość dowolnego konfigurowania podstawowych parametrów, takich jak rozdzielczość kamer, liczba slotów i systemów kontroli. Nie oznacza to jednak, że decyzja podczas zakupu jest ostateczna. Producent daje możliwość późniejszego doposażania maszyny bądź wymiany wybranych elementów w późniejszym okresie.

Takie rozwiązanie pozwala między innymi firmom EMS redukować koszty związane z zakupem maszyn. Pozwala na wybór urządzenia niezbędnego do pokrycia bieżących potrzeb, bez konieczności dobierania dodatkowego wyposażenia, które być może zostanie wykorzystane w przyszłości.

Wynajem to element elastyczności w produkcji

Innym sposobem na uzyskanie większej elastyczności linii produkcyjnej jest możliwość skorzystania z systemu wynajmu wprowadzonego przez firmę SMT-TECH. Program zakłada z góry zaplanowany okres użytkowania dowolnie wybranych urządzeń. Na tej podstawie wyliczona zostaje stała kwota wynajmu.

Rozwiązaniem alternatywnym dla firm jest możliwość ustalenia systemu rozliczania na podstawie liczby punktów montażowych wyprodukowanych w danym miesiącu. W przypadku obu programów klient ponosi minimalne koszty początkowe, natomiast na koniec okresu wynajmu ma możliwość dokonania wykupu, oddania bądź dalszego wynajmu użytkowanej linii.

Dodatkowym atutem uczestniczenia w programie wynajmu jest możliwość dokonania rozbudowy linii lub wymiany na inną bez podnoszenia ustalonej kwoty najmu. Dzięki temu firmy otrzymują pewność, że będą w stanie sprostać rosnącym wymaganiom rynku bez obawy o konieczność organizowania kolejnego finansowania na nowy sprzęt.

SMT-TECH
www.smt-tech.pl