Anteny do urządzeń komunikacji radiowej

| Prezentacje firmowe Komunikacja

Bez anteny żadne urządzenie komunikacji bezprzewodowej nie jest w stanie działać. Dobrze dobrana antena, ma takie same znaczenie dla jakości komunikacji jak najlepszy i najczulszy moduł komunikacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z krótką charakterystyką anten firm Antenova i EAD (Embedded Antenna Design) znajdujących się w ofercie Eltroniki, po to aby dostrzec jak szeroką i interesującą techniczne ofertę mają ci producenci.

Anteny do urządzeń komunikacji radiowej

Fot. 1. Antena Lucida

Lucida to antena działająca w pasmach telefonii komórkowej 4G/LTE zasilana w jednym miejscu, która wchodzi w skład rodziny produktów lamiiANT brytyjskiej firmy Antenova. Jej wymiary wynoszą jedynie 35×8,5×3,2 mm. Antena ma charakterystykę dookólną i pracuje z polaryzacją liniową i nie wymaga płaszczyzny masy jako przeciwagi, co upraszcza jej aplikację.

Jej zaletą jest praca we wszystkich pasmach telefonii komórkowej 4G/LTE i GSM (LTE 700, GSM 850, GSM 900, DCS 1800, PCS 1900, WCDMA 2100, LTE B7 (2,5-2,69 GHz), LTE B40 (2,3-2,4 GHz), z dużą sprawnością: 698-798 MHz 45%, 824-960 MHz 60%, 1710-2170 MHz 65%; 2300-2400 MHz 50% i 2500-2690 MHz 50%.

Jest przeznaczona do współpracy z fabrycznymi modułami komunikacyjnymi i zapewnia dobre osiągi przy nieskomplikowanym montażu (SMT) i małej wrażliwości na miejsce pracy na PCB. Można ją też wykorzystać w routerach 4G MiFi, pikomórkach BTS, urządzeniach przenośnych i elektronice noszonej.

Fot. 2. Zewnętrzna antena dookólna Omni LCO7270

Firmy Eltronika i Antenova pomagają klientom w integracji anten na płytce.

Szerokopasmowa antena dookólna Omni LCO7270 firmy EAD to elastyczna konstrukcja przeznaczona do pracy na zewnątrz w pasmach telefonii komórkowej LTE, 3G, GSM. Została umieszczona w cylindrze z jasnego tworzywa i ma bazę konstrukcyjną wykonaną z pasywowanego aluminium. Jest dostępna z różnymi typami złączy (typu N męskie i żeńskie i TNC męskie), co ułatwia integrację z urządzeniem komunikacyjnym.

Fot. 3. Zewnętrzna antena L-Mag

Antenę można zamontować też z wykorzystaniem odpornego na czynniki środowiskowe wspornika (pokrytego cynkiem). W takim wypadku antenę łączy się z urządzeniem kablem. Dostępne są przewody koncentryczne o różnej średnicy i tym samym parametrach: cienkie na niewielkie odległości i grube na długie. Antena ma VSWR lepszy niż 2.5:1 w całym paśmie.

Zewnętrzna antena L-Mag z mocowaniem magnetycznym firmy EAD przeznaczona jest do pracy w pasmach LTE, 4G, 3G, GSM. Obsługuje bardzo szerokie pasmo częstotliwości od 690 do 2700 MHz. Konstrukcja anteny została zalana tworzywem, co zapewnia jej dużą odporność mechaniczną i środowiskową.

Podstawa magnetyczna pozwala na zamontowanie bezpośrednio na metalowym podłożu (dach, parapet). Antena L-Mag przeznaczona jest do pracy w aplikacjach mobilnych (transport samochodowy), automatach sprzedaży, aplikacjach telemetrycznych instalowanych w trudnych warunkach wymagających odsunięcia anteny daleko od urządzenia. Producent zapewnia wersje przyłączeniowe z różnymi typami wtyczek (TNC, N, CRC9, TS9,...).

Fot. 4. Antena do montażu w otworze obudowy firmy EAD

Kolejna antena przeznaczona jest do montażu w otworze obudowy za pomocą nakrętki z zintegrowanym kablem i złączem umożliwia ominięcie zwykłej anteny wewnętrznej zamontowanej na płytce i poprawę zasięgu działania. Co więcej promiennik może zostać ustawiony pionowo, poziomo i pod kątem 45° w stosunku do obudowy. Długość anteny wynosi 183 mm (plus montaż). W ofercie są dwa warianty:

PTF2100 na pasmo GSM/3G i LTF7270 na zakresy 4G/LTE/3G obsługujące ciągłe pasmo 690-2700 MHz.

Eltronika Sp. z o.o.
www.eltronika.pl