Ochrona antystatyczna - AGD i motoryzacja świecą przykładem

| Prezentacje firmowe Artykuły

Rozwój rynku produktów antystatycznych napędzają w ostatnich latach najwięksi gracze z branży AGD i automotive. Elektronika w ostatnich latach stała się wszechobecna, ale te dwie branże są w wyjątkowej sytuacji. Elektroniki w samochodach i AGD jest coraz więcej. Np. w AGD nie wystarczy już używać elektroniki do sterowania, ale dzięki niej próbujemy uczynić te urządzenia coraz bardziej eko i już zaczęliśmy je podłączać do Internetu. W samochodach natomiast jest mnóstwo sterowników, oświetlenie ledowe a także systemy bezpieczeństwa.

Ochrona antystatyczna - AGD i motoryzacja świecą przykładem

Obie te branże działają w dużej skali, przez co minimalizacja ryzyka uszkodzeń przez ESD jest w tym obszarze bardzo istotna. Usunięcie ewentualnej usterki w pojazdach lub sprzęcie u klientów oznacza gigantyczne straty. Dlatego te dwie branże wolą się przed takimi kłopotami dobrze strzec, niż ponosić później konsekwencje swoich błędów. Sieć zaopatrzenia i dystrybucji w obu wymienionych przypadkach jest dość rozległa.

BMW, VW czy Electrolux lub Whirlpool nie produkują elektroniki, tylko korzystają z usług licznych poddostawców. Oznacza to, że odpowiedzialność za jakość jest również przesunięta. A skoro ryzyko jest poza bezpośrednimi zainteresowanymi, to muszą o jego minimalizację zadbać w inny sposób. Tu zaczyna się ich szczególny powód do narzucania wysokich wymagań (dotyczących m.in. ochrony przed ESD) swoim poddostawcom.

Dlatego bezpośredni klienci Eurostatu posługują się najczęściej wymogami dotyczącymi ochrony przed ESD definiowanymi przez producentów samochodów i AGD, czyli przez swoich klientów. Ci natomiast, nie mając możliwości sami zadbać o odpowiednią ochronę przed ESD, wymuszają na swoich poddostawcach drobiazgową kontrolę.

Wymagany wysoki poziom ochrony produkcji w firmach EMS, gdzie elektronika fizycznie powstaje, może być w rzeczywistości różny. Z jednej strony ochrona kosztuje, z drugiej niedostateczna wiedza czy doświadczenie może powodować ograniczenia. Najłatwiej spełnić wymagania w strefach EPA, gdzie stosunkowo łatwo jest zadbać o zachowanie procedur dotyczących ochrony przed ESD.

Tam z reguły firmy potrafią odpowiednio zaprojektować proces, wyposażyć pracowników i wymóc na nich przestrzeganie określonych wymogów. Trudniejszym zadaniem jest natomiast bezpieczne przetransportowanie elektroniki z obszaru EPA poza niego, np. do magazynu, a w szczególności do klienta.

Wyjazd poza EPA powoduje konieczność odpowiedniego doboru materiałów, z jakich powinny być wykonane użyte w transporcie opakowania. Materiały przewodzące, z których korzysta się w EPA, mogą bowiem okazać się "zabójcze" poza nią.

PRZEGLĄD OFERTY

Ochrona, składowanie i transport

  • Opakowania sztywne: tace formowane próżniowo, palety i system pallet-pack, kontenery transportowe, pudełka i walizki, pianki
  • Opakowania foliowe: folia metalizowana, folia chroniąca przed wilgocią, osuszacze i indykatory wilgotności, zgrzewarki próżniowe, folia różowa rozpraszająca, etykiety, akcesoria do pakowania
  • Mierzenie i jonizacja: urządzenia do weryfikacja dostępu do strefy EPA, aparatura pomiarowa, jonizatory, systemy osuszające
  • Wyposażenie osobiste: odzież ESD, odzież jednorazowa, rękawiczki, obuwie, opaski i akcesoria uziemiające

Wyposażenie produkcji

  • Wyposażenie strefy produkcyjnej: stanowiska robocze, akcesoria uziemiające do stanowisk roboczych, maty stołowe i akcesoria uziemiające, składowanie podręczne, krzesła, półki i wózki siatkowe, akcesoria biurowe, etykiety i panele informacyjne, podłogi ESD, narzędzia
  • Utrzymanie czystości: preparaty czyszczące, powłoki antystatyczne, chusteczki, rolki dekontaminacyjne, szczoteczki i miotły ESD, kosze na śmieci, odkurzacze

Eurostat

Eurostat od 1972 roku zajmuje się technologiami ochrony antystatycznej. Firma jest jednym z nielicznych w świecie producentów opakowań chroniących przed ESD, który ma pod bezpośrednią kontrolą nie tylko proces konwersji toreb i termoformowania tac, ale też ekstruzję wykorzystywanego polistyrenu oraz proces wytwarzania i laminacji filmu, z którego powstają torby typu "shielding" i "moisture barier" (ekranujące i przeciwwilgociowe).

Wspomagany wiedzą i doświadczeniem Dou Yee (firma matka) Eurostat od wielu lat pracuje nad nowymi materiałami, np. nanostat, wykorzystujący nanotechnologie w celu zwiększania wytrzymałości mechanicznej polistyrenu. Jest to ważne dla klientów, którzy robotyzują procesy pakowania.

Oferta dystrybucyjna firmy obejmuje ponad 1000 różnych wyrobów i jest w stanie zaspokoić wszelkie potrzeby producentów elektroniki w zakresie ochrony przed ESD (opakowania, wyposażenie strefy EPA, wyposażenie pracowników, aparatura pomiarowa, środki do organizacji produkcji i inne).

Polski oddział Eurostatu

Polski oddział Eurostatu zyskuje na znaczeniu. Przez ostatnie 4 lata jego obroty wzrosły pięciokrotnie. W zeszłym roku otwarty został nowy magazyn w Długołęce pod Wrocławiem, który obsługuje rynek lokalny oraz kilka sąsiednich (Czechy, Słowację, kraje nadbałtyckie). Podobny zasięg ma nasz dział projektowy, a do końca roku mamy zamiar otworzyć zupełnie nowy rozdział w historii firmy, przenosząc część produkcji z naszego zakładu francuskiego. W Polsce będziemy produkować tace termoformowane o grubości od 0,5 do 6 mm oraz torby. Dzięki temu będziemy mogli skrócić czas realizacji zamówień i reagować na potrzeby naszych klientów jeszcze sprawniej.

Eurostat Poland
www.eurostatgroup.com