Inteligentne systemy zarządzania komponentami

| Prezentacje firmowe Artykuły

Zarządzanie komponentami w produkcji elektroniki, a więc ich dostępnością oraz dostępnością informacji, jaka ich liczba aktualnie znajduje się w magazynie, w przypadku małych i średnich producentów urządzeń elektronicznych bądź firm EMS stanowi od wielu lat spore wyzwanie. W artykule pokazujemy szczegóły rozwiązania oferowanego przez firmę SMT-TECH.

Inteligentne systemy zarządzania komponentami

Jednym z dostępnych rozwiązań jest kompleksowy system inteligentnego magazynowania komponentów Touch&Know. Zestaw ten składa się z 3 części. Pierwszy z nich to liczarka, a więc urządzenie umożliwiające bardzo szybkie sprawdzenie liczby komponentów w rolce. Za każdym razem przed odłożeniem rolki z podzespołami na regał magazynowy operator musi umieścić rolkę w mechanizmie liczarki na około 5 sekund.

W tym czasie urządzenie rozpoznaje typ liczonego komponentu i jednocześnie uaktualnia jego liczbę w systemie. Jeżeli umieszczony komponent nie znajdował się jeszcze w bazie danych producenta, operator musi potwierdzić jego nazwę i stworzyć dla niego nową pozycję.

Drugi ważny element całego procesu stanowi oprogramowanie. Oprócz standardowej funkcji magazynowania danych o liczbie podzespołów oraz przygotowywania zestawień przetwarza ono informacje przekazywane przez liczarkę. Ostatnim elementem zestawu bazowego jest regał, na który trafiają przeliczone rolki.

Ciekawostką jest to, że dla poprawnego działania systemu nie ma zupełnie znaczenia, w którym miejscu dana rolka zostanie umieszczona. Jest to dość duża przewaga opisywanego rozwiązania, ponieważ w tym przypadku operator nie musi tracić czasu na pilnowanie i przestrzeganie odkładania komponentów w to samo miejsce, z którego zostały pobrane.

Zadaniem operatora jest po prostu odłożenie rolek w dowolne puste miejsce. Jeden regał, na który odkładane są komponenty, może przechowywać około 300 rolek i nie oznacza to, że jest to maksimum możliwości systemu, bo w praktyce liczba obsługiwanych regałów jest nieograniczona. Dzięki temu opisywany system może być rozbudowywany i dostosowywany do aktualnych potrzeb producenta w dowolnym czasie.

Zapraszamy do szerszego zapoznania się z naszą ofertą produktów, w której są między innymi:

  • automaty do produkcji prototypowej,
  • automatyczne linie produkcyjne w tym: stacje załadowcze i rozładowcze, drukarki szablonowe, automaty montażowe firmy Mirae, stoły transportowe i inspekcyjne, piece lutownicze, wytwornice azotu,
  • automatyczne systemy inspekcji komponentów AOI,
  • szkolenia z zakresu zarządzania produkcją,
  • wyposażenie ESD.

Szczegóły oferty na www.smt-tech.pl oraz po wysłaniu zapytania na e-mail na biuro@smt-tech.pl.

Pobieranie podzespołów

W sytuacji, gdy operator potrzebuje pobrać komponent lub nawet cały zestaw podzespołów z regału, system zapewnia trzy sposoby ich odnalezienia. Pierwszy to indywidualne wyszukiwanie poszukiwanego elementu na liście dostępnych podzespołów i każdorazowe wskazanie jego położenia na regale przez oprogramowanie.

Drugi to stworzenie listy wszystkich potrzebnych elementów a następnie wskazanie wszystkich poszukiwanych elementów z listy. Trzeci to otworzenie stworzonej wcześniej listy niezbędnych części do wykonania danego projektu na bazie listy wygenerowanej z maszyny.

We wszystkich tych trzech przypadkach informacje z systemu magazynowania wysyłane są do komputera zarządzającego pracą regału, który następnie wskazuje położenie poszukiwanego elementu poprzez zapalenie lampki znajdującej się przy danym elemencie. Dzięki temu operator otrzymuje czytelną wskazówkę, gdzie znajduje się poszukiwana część.

Po zabraniu elementu z regału sygnalizacja jest wyłączana, a na puste miejsce po zakończeniu pracy można odłożyć dowolną inną rolkę. Regał ma również wbudowany system ostrzegania przed pobraniem niewłaściwego komponentu.

Jeżeli zdarzyłoby się, że operator wyjąłby z regału inny podzespół niż wskazany przez maszynę, na regale w miejscu niewłaściwie pobranej pozycji zapala się czerwona lampka ostrzegawcza i jest ona widoczna aż do momentu potwierdzenia zaistniałej sytuacji w systemie i rozwiązania problemu.

Należy również wspomnieć, że do całego systemu zarządzania magazynowaniem dodane są darmowe aplikacje mobilne, które umożliwiają inicjowanie poboru podzespołów za pomocą telefonu bądź tabletu. Dzięki temu ogranicza się pośrednio ingerencję w stany magazynowe osobom nieupoważnionym.

Prosta zasada działania oraz możliwość korzystania z urządzeń przenośnych znacznie przyspiesza zarządzanie, wydawanie i kontrolowanie stanu komponentów w firmie. Dzięki temu znacząco skraca się czas przygotowania produkcji czy wykonania inwentaryzacji produkcji.

SMT-TECH

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie