Projektowanie wallboxa: architektura z wykorzystaniem przekaźników Song Chuan

| Prezentacje firmowe Elektromechanika

Rynek pojazdów elektrycznych rozwija się w błyskawicznym tempie, podobnie jak obsługująca je infrastruktura. Jednym z jej kluczowych elementów są wallboxy AC, czyli stacje ładowania, będące ogniwem, łączącym sieć energetyczną z pojazdem.

Projektowanie wallboxa: architektura z wykorzystaniem przekaźników Song Chuan

Kluczowe elementy architektury wallboxa zostały uwidocznione na rysunku 1. Na wejściu znajdują się warystory, odgrywające kluczową rolę w zabezpieczaniu systemu przed przepięciami, zwłaszcza podczas uderzeń piorunów. Dzielnik napięcia zapewnia dokładny pomiar napięcia fazowego. Kluczowe jest tu zastosowanie rezystorów odpornych na duże impulsy energetyczne, dostępnych m.in. w ofercie firmy VITHROM. Przechodząc dalej, widoczne są dwie linie, oznaczone jako Flyback L i N, reprezentujące źródło zasilania jednostki sterującej i jej podzespołów, takich jak moduł komunikacyjny 4G czy interfejs QCA 7005.

 
Rys. 1. Uproszczony schemat elektryczny wallboxa

Pomiar prądu upływu jest realizowany za pomocą czujnika KEMET FGR0x- 4A. Za nim widoczny jest zestaw przekaźników o zdolności przełączania 3×500 A. Są one zgodne ze standardem IEC-62955. Spełniają wymogi normy IEC62752 w zakresie zdolności włączania (230 A przez 100 μs, a następnie 30 A przez 1 s). Przekaźniki Song Chuan serii 118 i 207 spełniają wymogi norm branżowych dla wallboxów, a w niektórych aspektach nawet je przewyższają. Przechodząc dalej, widać 3 rezystory do pomiaru prądu na linii zasilania. Zaletą zaprezentowanej tu architektury jest to, że wszystkie obwody pomiarowe zostały zlokalizowane w sekcji HLV, a sygnały z nich są przesyłane do głównego kontrolera host za pomocą małego mikrokontrolera lokalnego. Praca przekaźników może być monitorowana przez układ elektroniczny.

Na rysunku 2 przedstawiono dwa typy układów zasilania wallboxa. W obu przypadkach zasilanie może być dostarczane do sekcji HLV (High-Level Voltage) i PELV (Protective Extra-Low Voltage).

 
Rys. 2. Schemat blokowy układu zasilania

Zalety przekaźników Song Chuan

 
Rys. 3. Architektura wallboxa

Przekaźniki Song Chuan są dostępne w wersjach jednobiegunowych i dwubiegunowych. Przykładowy model jednobiegunowy 207BX umożliwia przełączanie prądów o natężeniu do 35 A przy maksymalnym napięciu 277 VAC. Jego duża odporność na zwarcia, spełniająca wymogi normy IEC62955, co czyni go idealnym do zastosowań również w dużych aplikacjach. Tymczasem model Song Chuan 118, zamykany w obudowie o powierzchni 48,5×26 mm, występuje w wersji jednobiegunowej o dopuszczalnym prądzie przewodzenia 100 A i dwubiegunowej o dopuszczalnym prądzie 50 A. Mała rezystancja styków, stabilna przez cały okres eksploatacji, a także mała energia potrzebna do przełączenia, pozwalają zredukować koszty związane z chłodzeniem. Przekaźnik uzyskał certyfikaty UL i TÜV, a także spełnia wymogi normy IEC 62955 w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych w trybie 3. Do jego zalet należy też wzmocniona izolacja i możliwość pracy w temperaturze otoczenia do +85°C.

 

Codico
12 417 10 83,
office@payda.krakow.pl
www.codico.com