Elementy linii produkcyjnej, o których się nie mówi

| Energetab 2018 Produkcja elektroniki

Większość specjalistów, rozważając inwestycje w zakresie infrastruktury produkcyjnej, skupia uwagę na automatach, drukarkach i piecach lutowniczych i z reguły pomija praktycznie wszystkie urządzenia dodatkowe. Zapewne dlatego, że pod względem istoty procesu produkcji nie są to elementy krytyczne, niemniej z pewnością mające znaczenie.

Elementy linii produkcyjnej, o których się nie mówi

Przykładem może być tzw. board handling, a więc obszar produktowy obejmujący urządzenia zapewniające transport płyt drukowanych w obrębie linii produkcyjnej. W takim i podobnych wąsko wyspecjalizowanym obszarach pojawia się dużo nowości i jest spora konkurencja firm ścigających się w rozwoju produktów.

Niekoniecznie ta różnorodność i szeroka oferta mają odzwierciedlenie na rynku krajowym. Zdaniem przedstawicieli firmy SMT-TECH brakuje w Polsce oferty łączącej atrakcyjną cenę przy wysokich walorach technicznych, jak niewielka ilość zajmowanego miejsca oraz pełna zabudowa zgodna z wymaganiami CE.

Dotyczy to głównie stacji załadowczych oraz rozładowczych do płyt PCB. Dlatego też bardzo często wybierane przez użytkowników urządzenia pozbawione były pełnej zabudowy, przez co ich cena była niższa, czyniąc zakup pozornie o bardziej atrakcyjnym.

Naszej firmie udało się pozyskać jednak dostawcę, którego produkty są wolne od tych ograniczeń i we wrześniu 2018 roku w ofercie pojawią się nowe systemy dostarczania i transportu płyt PCB, zapewniające wysoką funkcjonalność przy korzystnej cenie.

Ich główną zaletą jest możliwość wyboru pomiędzy urządzeniami o wymiarach standardowych a wersjami "mini". Dzięki temu uzyskuje się o kilka metrów kwadratowych mniejszą zajętość powierzchni produkcyjnej.

Odzyskanie około 1,5 metra kwadratowego w hali produkcyjnej poprzez wykorzystanie dwóch urządzeń o kompaktowej budowie nie wydaje się pozornie wielką korzyścią, ale praktyka pokazuje, że nierzadko zapewnia to możliwość swobodnego poruszania się personelu wokół linii produkcyjnych.

Oczywiście takie zmiany nie wiążą się z obostrzeniami - urządzenia spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa, gdyż wyposażone są w pełną zabudowę i tym samym stają się ciekawą alternatywą. Ofertę produktów uzupełnia szeroka gama stołów transportowych, inspekcyjnych oraz buforów przeznaczonych do urządzeń AOI.

Zajmowane przez nie miejsce w hali również zostało zminimalizowane, co w praktyce pozwala "odzyskać" nawet od 2,5 do 3 metrów z zajmowanej przez linię długości. Krótsza linia pozwala na inwestycję na bardzo małych przestrzeniach bez konieczności łamania zabudowy o 90º.

Nowy dostawca zapewnił ponadto uzupełnienie oferty SMT-TECH o stacje załadowcze oraz rozładowcze w rozmiarze "max". Są to urządzenia przeznaczone głównie do pracy przy pełni automatycznej produkcji paneli LED w rozmiarze 1200 mm. Stacje te mają specjalnie zaprojektowane magazynki umożliwiające bezpieczny załadunek i rozładunek produktu, co w przypadku płyt w formacie 1200 mm czasem sprawiało drobne trudności.

Nowości w ofercie przeznaczonej do produkcji prototypowej

W linii produktów przeznaczonych do produkcji prototypowej również od września 2018 roku do oferty SMT-TECH doszły nowe komorowe piece lutownicze. Urządzenia te cechują się kompaktowymi wymiarami, niewielką wagą, ale przede wszystkim prostotą użytkowania. Cała kontrola procesu odbywa się za pomocą telefonu bądź tabletu, dzięki czemu w bardzo szybki, prosty i czytelny sposób istnieje możliwość edytowania profili lutowniczych lub wybierania ich z pamięci urządzenia.

Aplikacja pozwala również na bieżąco kontrolować parametry aktualnego procesu jak czas oraz temperatura wewnątrz komory. Kompaktowa budowa pozwala na postawienie urządzenia na stole, wykonanie produkcji, a następnie schowanie go z powrotem do magazynu.

Nowy piec będzie dostępny w naszej ofercie jako indywidualna pozycja oraz (głównie) jako część zestawu SMT-BASE-START (tabela 2).

Największą zaletą proponowanego zestawu urządzeń jest natychmiastowa gotowość do pracy. Oprócz kupna płyt PCB, pasty oraz sita, proponowana grupa urządzeń nie wymaga inwestycji w dodatkową infrastrukturę związaną z uruchomieniem produkcji. Wymieniony w tabeli zestaw stanowi podstawowe wyposażenie wystarczające z zapasem do wykonania prototypów bądź produkcji małej partii wyrobów.

W skład zestawu wchodzi również oprogramowanie do programowania automatu montażowego na komputerze zewnętrznym przy wykorzystaniu plików z programów projektowych. Dzięki temu znacznie skraca się czas uruchomienia produkcji, jak również zapewniona jest elastyczność przy tworzeniu produktów.

Natychmiastowa dostępność

SMT-TECH stara się, aby zawsze w naszym magazynie w Polsce znajdował się minimum jeden zestaw gotowy do natychmiastowej sprzedaży. Ponieważ urządzenia te są kompaktowe, proste w transporcie i instalacji, oferujemy naszym klientom ich prezentację w siedzibie klienta, tak aby przed zakupem można było sprawdzić ich możliwości. W sprawie zestawu SMT-BASE-START prosimy o kontakt na adres sbs@smt-tech.pl.

Na stronie internetowej SMT-TECH (www.smt-tech.pl) znajdują się informacje na temat wszystkich naszych produktów takich jak:

  • urządzenia do produkcji prototypowej,
  • automatyczne linie produkcyjne w tym: stacje załadowcze, drukarki szablonowe, automaty montażowe firmy Mirae, stoły transportowe, piece lutownicze, stacje rozładowcze, wytwornice azotu, automatyczne systemy inspekcji komponentów AOI,
  • szkolenia z zakresu zarządzania produkcją, wyposażenie oraz akcesoria ESD.

SMT-TECH

Zobacz również