Poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Zasilanie dla elektroniki mobilnej i IoT

Zasilanie to temat, który zawsze będzie atrakcyjny, bo dotyczy każdego projektu, bez względu na jego skalę, typ czy przeznaczenie. Bez zasilania urządzenia elektroniczne nie będą działać, stąd dostarczanie energii zawsze musi pojawić się na jakimś etapie prac. Jest to poza tym niezwykle pojemny termin, za którym kryją się tysiące produktów różniących się parametrami, budową, przeznaczeniem i realizacją. Dwa wizualnie jednakowe zasilacze w tym ujęciu mogą być inne, jeśli chodzi o konstrukcję wewnętrzną, jakość i przeznaczenie.

Zasilanie dla elektroniki mobilnej i IoT

Współczesny zasilacz, a zwłaszcza ten wykorzystany do zasilania urządzeń mobilnych, to taki, którego budowa opiera się na najnowszych dostępnych na rynku technologiach konwersji energii, materiałach i komponentach. Z tym bywa różnie – wystarczy otworzyć obudowę, aby przekonać się, że wiele jednostek dostępnych na rynku to konstrukcje, w których takich nowinek się nie znajdzie. Powodów tego jest wiele, ale przede wszystkim chodzi o cenę, która jest ważnym kryterium wyboru produktu. Nowe komponenty i materiały zwykle są droższe od tych popularnych, dlatego musi minąć sporo czasu, zanim nowości trafią do wnętrza zasilaczy dostępnych w handlu. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że im zasilacz popularniejszy, tańszy i standardowy, tym jego wewnętrzna konstrukcja częściej opiera się na dojrzałych rozwiązaniach.

Miniaturyzacja i duża sprawność

Każda kolejna generacja zasilaczy wchodzących na rynek ma coraz większą sprawność, a w najlepszych jednostkach sięga ona 95–96%. Wiele popularnych produktów konsumenckich o mocy wyjściowej rzędu 25 watów i napięciu 12 V ma dzisiaj sprawność rzędu 90% i jest to o min. 10% więcej, niż było dekadę temu. Wysoka sprawność to oszczędność energii zasilającej, a więc mniejsze rachunki oraz dłuższy czas pracy z akumulatora. Wysoko sprawny zasilacz niemało się grzeje, a więc może też pracować w szerszym zakresie temperatur, a cała konstrukcja może być bardziej zminiaturyzowana, bo nie ma potrzeby rozpraszania tak dużej mocy cieplnej, robienia wentylowanej obudowy itd.

Duża sprawność oznacza często też małą awaryjność zasilaczy, a więc pośrednio wysoką jakość. Takie jednostki mało się grzeją, więc ich podzespoły nie są tak obciążone cieplnie (kondensatory elektrolityczne). Są mniejsze, a więc też mogą być tańsze w produkcji, bo nie potrzeba do nich dużych radiatorów. Także ograniczenia na moc wyjściową przy dużych temperaturach otoczenia stają się łagodniejsze. Duża sprawność zasilaczy lub konieczność korekcji współczynnika mocy przy dużej mocy wyjściowej jest ponadto dla coraz większej grupy produktów wymogiem prawnym.

W zakresie zasilaczy mniejszej mocy nowe zasilacze mają bardzo małą moc pobieraną bez obciążenia. Jest to parametr szczególnie ważny w jednostkach, które są podłączone do sieci przez cały czas i nie mają wyłącznika. Jest ona już mierzona w pojedynczych miliwatach, a producenci półprzewodników, czyli układów sterujących i zasilaczy, wkładają wiele wysiłku w to zagadnienie, co chwila bijąc rekordy oszczędności i ekologiczności.

Najważniejsze dla klientów cechy ofert brane pod uwagę przy kupowaniu systemów zasilania
 
Nowoczesne zasilacze są jednym z najważniejszych komponentów systemów, instalacji oraz urządzeń. Ich awaria oznacza całkowity brak działania, działanie nieprawidłowe (np. przez nieskuteczne zabezpieczenia) może spowodować wiele kaskadowych uszkodzeń dołączonych odbiorników. Coraz więcej klientów jest tego świadomych i wybiera dobre jednostki renomowanych firm, bo zależy im na jakości. Oczywiście cena zawsze jest ważna, tak samo jest w omawianej tematyce, gdzie kupujący starają się zbalansować cenę i jakość. Warto zauważyć, że w omawianej tematyce dość duże znaczenie ma krótki czas oczekiwania na dostawę oraz potwierdzenie parametrów przez certyfikaty.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również