Wielu dostawców, brak firm bardzo dużych

Rynek obudów ma charakter rozproszony, zarówno po stronie produkcji, jak i dystrybucji. Wiele firm o małej i średniej wielkości zapewnia klientom duży wybór produktów z konkurencyjnymi cenami. Do tego dochodzą produkty importowane, dostarczane przez globalnych dystrybutorów. Z pewnością jest z czego wybierać.

Skutkiem istnienia bardzo szerokiego rynku jest też duża konkurencja. Dostawców obudów jest wielu, zwłaszcza tych najpopularniejszych rodzin obudów, bo duży rynek i brak gigantów monopolizujących rynek przyciąga dużo chętnych do zajęcia się taką działalnością. Najlepsi wytwórcy stawiają na jakość, dobre materiały i ciekawe wzornictwo, inni walczą ceną o klienta, oszczędzając na materiałach i precyzji lub po prostu produkują mniej lub bardziej udane podróbki. Dostępność skanerów trójwymiarowych i oprogramowania pozwalającego na tworzenie przestrzennych modeli detali niewątpliwie rodzi pokusę chodzenia na skróty w biznesie. Podobne zjawiska dotyczą obszaru obudów metalowych, gdzie tańsi dostawcy konkurują ceną, wykorzystując blachy cieńsze i gorszej jakości. Takie uwarunkowania pośrednio zaostrzają konkurencję. Import z krajów azjatyckich jest szczególnie widoczny w zakresie standardowych obudów z tworzywa sztucznego i małych obudów metalowych.

Struktura sprzedaży obudów dla dostawców
 
Struktura sprzedaży dostawców obudów pokazana na wykresie ma dwa pola wyraźnie większe od innych: te grupujące wskazania o najmniejszej wartości do 250 tys. zł i pole opiewające na 1–5 mln obrotów rocznych. Spora wielkość tego pierwszego kawałka tortu jest naturalna, bo sprzedaje te produkty wiele fi rm dystrybucyjnych, dla których jest to jakiś drobny fragment działalności. Pole pomarańczowe grupuje fi rmy o średniej wielkości, których jest nawet sporo. Co dziesiąty dostawca ma sprzedaż zbliżającą się do 10 mln zł, a co dwudziesta fi rma przekracza próg 10 mln zł. To też wygląda nieźle na tle innych branż.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również