Chińczycy są mocni w popularnych płytkach

Popularne rozwiązania sprzętowe do projektowania i platformy open source, w tym programatory, interfejsy, moduły komunikacyjne Arduino, ESP, zestawy startowe dla popularnych mikrokontrolerów i dziesiątki innych układów tego typu są wytwarzane przez firmy chińskie i sprzedawane przez tamtejsze sklepy.

W zakresie rozwiązań otwartych ich ceny są konkurencyjne, bo tamtejsze firmy dość swobodnie podchodzą do praw autorskich i sporo płytek jest po prostu podróbkami. Oznacza to, że dystrybucja narzędzi projektowych jest od strony biznesowej trudna z uwagi na konkurencję ze strony prywatnych importerów, którzy sprzedaż realizują najczęściej przez portale aukcyjne i sklepy internetowe.

Równowagę rynku zapewnia jedynie to, że rozwój rynku w zakresie płytek rozwojowych jest na tyle dynamiczny, że starsze rozwiązania szybko wypadają na margines. Czas życia układów, rozwiązań, technologii i standardów nieustannie się skraca, przez co w pracach projektowych nierzadko trzeba sięgać po to, co dopiero wejdzie na rynek lub właśnie się pojawiło.

Stopień specjalizacji dostawców w zakresie płytek i zestawów projektowych #8
 
Narzędzia projektowe, takie jak płytki startowe oraz oprogramowanie, nie tworzą wyraźnie wydzielonej grupy produktowej ani też nie są postrzegane jako grupa na tyle wartościowa, aby można było się w takich rozwiązaniach specjalizować. Niemniej 32% firm postrzega je jako istotne dla biznesu, np. wspierające sprzedaż innych komponentów. Znaczenie płytek ewaluacyjnych cały czas rośnie, bo produkty te zapewniają ogromną oszczędność czasu spędzanego nad projektem.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również