Podstawy RFID
Rozszerzenie skrótu RFID (Radio Frequency Identification) wywodzi się od praktycznego przeznaczenia technologii RFID, w którym transpondery (etykiety, tagi) mają służyć identyfikacji przedmiotów, które znajdują się w polu działania czytnika. Sama identyfikacja polega na radiowym odczycie unikatowego identyfikatora (kodu cyfrowego) zapisanego w pamięci transpondera. Systemy takie działają w kilku przyznanych pasmach częstotliwości, które pośrednio determinują wiele parametrów takich jak zasięg, przepustowość:
- niskiej częstotliwości (LF 125 kHz) o teoretycznym zasięgu dochodzącym do 10 cm,
- wysokiej częstotliwości (HF 13.56 MHz) o teoretycznym zasięgu dochodzącym do 1,5 m,
- ultrawysokiej częstotliwości (UHF 865–868 MHz, 902–928 MHz) o zasięgu dochodzącym do 12 m,
Poza tym jest jeszcze RFID wykorzystujący aktywne transpondery działające w paśmie 2,5 GHz o teoretycznym zasięgu dochodzącym do 100 m.
NFC (Near Field Communication) jest technologią bezprzewodowej komunikacji na bliskie odległości. NFC bazuje na rozwiązaniach technologicznych RFID, będąc jednocześnie autonomicznym standardem komunikacji bezprzewodowej. NFC wykorzystuje częstotliwość 13,56 MHz, a teoretyczny zasięg komunikacji wynosi 20 cm.
Poza zasięgiem i pasmami pracy dalsze różnice kryją się w przeznaczaniu i sposobie komunikacji. Zasadniczo RFID realizuje komunikację jednostronną (czytnik odbiera kod z tagu). NFC rozszerza standard RFID, oferując trzy tryby przekazywania informacji:
- zapis/odczyt informacji zapisanej w pasywnym transponderze NFC
- komunikacja typu P2P pomiędzy dwoma aktywnymi urządzeniami,
- emulacja pasywnej etykiety NFC przez aktywne urządzenie.
Powszechnym zastosowaniem technologii NFC są zbliżeniowe płatności elektroniczne oraz wszelkie zastosowania wykorzystujące bezprzewodowy odczyt/ zapis informacji z użyciem telefonów komórkowych i tabletów, takie jak reklama (plakaty, naklejki interaktywne), parowanie urządzeń, automatyzacja konfiguracji, odczyt kodów serwisowych i statusu pracy urządzeń AGD za pomocą smartfonów i podobne. W większości aplikacje te dotyczą sprzętu konsumenckiego i zastosowań powszechnego użytku.
Zastosowania RFID obejmują poważniejsze aplikacje, w tym rozwiązania przemysłowe, takie jak na przykład: kontrola dostępu, identyfikacja zwierząt (pasmo LF), bilety elektroniczne, opłaty drogowe (HF), identyfikacja produktów, gospodarka magazynowa, logistyka i transport, kontrola łańcucha dostaw (UHF).
W przemyśle systemy RFID automatyzują i przyspieszają zarządzanie dostawami, rejestrują towary, które wyszły z magazynu, a informacje te są aktualizowane w czasie rzeczywistym w bazach danych. Są one jednym z istotniejszych narzędzi do realizacji koncepcji Przemysłu 4.0, która zakłada integrację automatyzacji, komunikacji oraz analizy danych w zakładzie produkcyjnym, po to, aby zwiększyć efektywność i obniżyć koszty.
W ten sposób likwiduje się przestoje, efektywniej i szybciej realizuje zlecenia, a więc taniej. Tagi wielokrotnego użytku mogą również pełnić funkcję przenośnych baz danych i są doskonałym źródłem informacji dla zakładowych systemów traceability, o których dzisiaj się tak wiele mówi w kontekście jakości.
Transpondery
W systemach RFID transponder (etykieta) jest zwykle bezprzewodowo zasilany przez czytnik energią pola elektromagnetycznego. Nie jest to jednak regułą, ponieważ istnieją aktywne etykiety RFID wyposażone w zasilanie bateryjne, co ma na celu wydłużenie zasięgu ich działania. Transpondery są wytwarzane w wielu kształtach i z reguły im mniejszy, tym zasięg działania jest krótszy, co wynika z rozmiarów anteny.
Antena w transponderach jest obwodem rezonansowym złożonym z cewki i kondensatora. Ta cewka może być wykonana jako płaska struktura połączeń nadrukowana na plastikowej karcie, w postaci cewki nawiniętej na ferrytowym pręciku lub jako kombinacja tych dwóch głównych rozwiązań.
Dalsze szczegóły i różnice związane z transponderami kryją się w chipie, który jest dołączony do obwodu rezonansowego. Poza układem nadajnika, który tłumi i odtłumia obwód rezonansowy, znajduje się w nim układ cyfrowy, który wysyła szeregowo strumień bitów odpowiedzialny za komunikat identyfikacyjny. Format danych, ilość informacji, jaka jest transmitowana, definiują ustandaryzowany protokół.
W zależności od typu transpondera możemy mieć wersję, w której kod identyfikacyjny został ustalony podczas produkcji i nie można go zmienić. Są też wersje z pamięcią zapisywaną jednokrotnie WORM (Write Once Read Many) i wielokrotnie RW (Rewritable). Wielkość pamięci zawartej w tagu zależy od wersji i standardu, niemniej jest ona kategoryzowana na banki takie jak:
- pamięć EPC (EPC Memory) – bank pamięci przechowujący Electronic Product Code, czyli elektroniczny kod produktu. Jest to pamięć edytowalna, w której można zapisać dowolny numer HEX o długości maksymalnej do 96 bitów.
- pamięć użytkownika (User Memory) – jest to dodatkowa pamięć, którą wykorzystuje się w sytuacji, gdy 96 bitów pamięci EPC okazuje się niewystarczające. Pamięć użytkownika to zwykle dodatkowe 512 bitów do zapisu danych.
- Pamięć TID (TID Memory) – TID jest pamięcią przechowującą unikatowy numer danego transpondera, którego nie można zmienić. Numer TID jest nadawany przez producenta.
- pamięć bezpieczeństwa – to bank pamięci, w którym znajdują się dwa 32-bitowe hasła: hasło dostępu do blokowania i udostępniania możliwości zapisu danych poufnych oraz hasło niszczące. To drugie hasło blokuje transponder.
Poza transponderami pasywnymi na rynku są tagi semi-aktywne, które są kombinacją tagów pasywnych i aktywnych. Mają własne źródło zasilania w postaci baterii, ale służy ono jedynie do zasilania chipa, a nie do emisji fal radiowych. Ich czułość jest znacznie większa niż tagów pasywnych, a żywotność baterii dłuższa niż tagów aktywnych. Z kolei tagi aktywne – to transpondery z wbudowanym źródłem zasilania, które służy zarówno do aktywacji chipa, jak i emisji fal radiowych. Tagi aktywne mają znacznie większą pamięć i ze względu na silny sygnał o wiele lepiej sprawują się w trudnych warunkach. Wadą może być ograniczona żywotność baterii, która najczęściej wynosi od 2 do 10 lat.