MDO 3000 - nowa rodzina oscyloskopów sygnałów mieszanych

| Technika

Projektowanie i uruchamianie współczesnych układów elektronicznych wymaga posiadania wydajnych i zaaawansowanych techniczne przyrządów pomiarowych takich jak oscyloskop sygnałów mieszanych MDO3000 (Mixed Domain Oscilloscope) firmy Tektronix. Urządzenie to składa się z aż sześciu zintegrowanych w jednej jednostce pomiarowej przyrządów: analizator widma, generator arbitralny, analizator stanów logicznych, analizator protokołów, cyfrowy woltomierz i licznik. Co więcej MDO 3000 to przyrząd bazujący na otwartej architekturze, którego funkcje pomiarowe i parametry graniczne można rozszerzać, w zależności od potrzeb.

MDO 3000 - nowa rodzina oscyloskopów sygnałów mieszanych

W ramach rodziny dostępnych jest 10 urządzeń, od najprostszego o symbolu 3012 (2 kanały 100 MHz) po model 3104 zawierający 4 kanały z pasmem 1 GHz. Przyrządy bazują na kolorowym wyświetlaczu LCD TFT o przekątnej 9 cali (229 mm) i rozdzielczości (800×480 WVGA).

Głównym blokiem pomiarowym MDO 3000 jest oscyloskop zapewniający wygodną pracę, zautomatyzowane procedury pomiarowe i wygodną obserwację przebiegów dzięki połączeniu szybkiej akwizycji z technologią cyfrowej poświaty. W założeniach projektantów oscyloskop ma być podstawowym narzędziem do uruchamiania złożonych układów elektronicznych i systemów embedded, czyli tej najtrudniejszej i najbardziej frustrującej części pracy projektowej. Zatem, aby konstruktor mógł rozwiązywać problemy, musi wcześniej wiedzieć, że one istnieją. Stąd przyrząd zapewnia duże możliwości obserwacyjne: szybką akwizycję, duży bufor zapisu, funkcje ułatwiające wykrywanie szpilek, pojedynczych impulsów, zależności czasowych i podobnych problemów, które zwykle giną w natłoku prawidłowych sygnałów i nie są łatwo dostrzegalne. Pomocą są w tym zakresie także różne zobrazowania, które poprzez wybór palety kolorów w oscyloskopie, pozwalają na wygodne ilustrowanie zdarzeń, np. kolorem czerwonym, zaznaczane są zdarzenia zachodzące często a niebieskim rzadko. Podobne zależności można ustawić w zakresie poświaty, której czas jest regulowany.

Rys. 1. Technologia cyfrowej poświaty w połączeniu z funkcją szybkiej akwizycji sygnału FastAcq (280 tys. przebiegów na sekundę) zapewnia znakomite możliwości wizualizacji

Rys. 2. Ponad 125 możliwości wyzwalania

Wygoda i możliwości

Oscyloskopy MDO 3000 oferują konstruktorom aż 125 trybów wyzwalania, w tym wiele zaawansowanych jak szerokością impulsu, wyjściem z ustalonego przedziału, danymi z interfejsu szeregowego. Duża pamięć pozwalająca na przechowanie 10 M próbek sygnału zapewnia wygodne możliwości przeszukiwania i późniejszej analizy. Wyszukiwanie ułatwia dwuczęściowy panel frontowy z możliwością ustawienia zakresu powiększenia pokrętłem. Jest to znacznie wygodniejsze od manipulowania opcjami w menu, a podział ekranu z wizualizacją całego przebiegu oraz powiększone okno zapewnia szybką i wygodną orientację z zapamiętanych danych.

Rys. 3. Pokrętło Wave Inspector zapewnia łatwą nawigację w przebiegu

Wielu inżynierów ceni i nadal wykorzystuje tradycyjne oscyloskopy analogowe wierząc, że tylko na podstawie intensywności poświaty luminoforu można skutecznie wykryć anomalie w sygnałach niestacjonarnych, np. wideo. Oscyloskopy MDO 3000 dzięki szybkiej akwizycji i zobrazowaniu cyfrowej poświaty o regulowanych parametrach czasowych zapewniają dzisiaj takie same możliwości obserwacji, ale jednocześnie biją na głowę wszystkie analogowe konstrukcje możliwościami zapamiętywania i wyzwalania, które poza wszystkimi parametrami standardowymi i niestandardowymi sygnału obejmują także ich kombinacje. Przyrządy MDO 3000 mogą nawet wyświetlać na ekranie obok sygnałów mierzonych obraz wideo w oknie dla porównania.

Oscyloskopy z serii MDO 3000 to rozwiązania najwyższej klasy, ukierunkowane na wspomaganie prac konstrukcyjnych. Ich otwarta konstrukcja i możliwość rozbudowy o nowe funkcje pomiarowe zapewniają nową jakość w pomiarach w elektronice.

Charakterystyka i główne parametry rodziny przyrządów MDO 3000

 • Oscyloskop: 2 lub 4 analogowe kanały o paśmie 1 GHz, 500 MHz, 350 MHz, 200 MHz, 100 MHz (w zależności od modelu)
 • Szybkość próbkowania do 5 GS/s, rekord zapisu 10 M na wszystkich kanałach.
 • Szybkość akwizycji powyżej 280 tys. przebiegów
 • Dostępne funkcje: FastAcq zapewniająca szybką akwizycję przebiegów i wykrywanie anomalii, Wave Inspector Controls zapewniająca łatwą nawigację po zapamiętanych sygnałach i zautomatyzowane wyszukiwanie, 33 zautomatyzowane procedury pomiarowe i analizy.
 • Wbudowany interfejs TekVPI umożliwiający podłączenie aktywnych, różnicowych i prądowych sond pomiarowych
 • Analizator widma: zakres częstotliwości od 9 kHz - do pasma częstotliwości oscyloskopu, opcjonalnie 9 kHz - 3 GHz.
 • Specjalizowany panel frontowy ułatwiający wykonywanie często powtarzanych czynności
 • Ręczne oraz automatyczne markery szczytów identyfikujące piki amplitudy i częstotliwości
 • Pomiary automatyczne parametrów takich jak: moc, moc w kanale sąsiednim, szerokość zajmowanego pasma
 • Arbitralny generator funkcyjny: 13 predefiniowanych przebiegów do 50 MHz
 • Rekord opisu przebiegu 128 k
 • Szybkość próbkowania 250 MS/s
 • Generowanie sygnałów dla brakujących elementów hardware
 • Akwizycja sygnałów analogowych i cyfrowych, zapamiętywanie i replikacja
 • Uzupełnianie sygnału o szum do testów marginesów błędów
 • Analizator stanów logicznych: 16 kanałów logicznych
 • Rekord zapisu dla wszystkich kanałów: 10 M
 • Funkcja MagniVu zapewniająca szybką akwizycję i rozdzielczość czasową 121,2 ps
 • Analizator protokołów: analiza protokołów szeregowych I2C, SPI, RS-232/422/485/UART, USB 2.0, CAN, LIN, FlexRay, MIL-STD-1553 i standardów audio
 • Automatyczne wyzwalanie, dekodowanie i wyszukiwanie pakietów dla wszystkich popularnych protokołów
 • Cyfrowy woltomierz: 4-cyfrowy z pomiarami DC i AC RMS
 • Licznik: 5-cyfrowy pomiar częstotliwości
 • Mała głębokość tylko 147 mm i ciężar 4,2 kg.

Tespol
www.tespol.com.pl

Zobacz również