Złączki SMD do płytek drukowanych - drzwi do świata LED

| Technika

Złączki do aplikacji oświetleniowych bazujących na diodach LED powinny mieć małe wymiary, zapewnić dużą uniwersalność i prosty montaż przewodów, bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Liczy się też możliwość montażu w procesie SMT razem z innymi elementami elektronicznymi.

Złączki SMD do płytek drukowanych - drzwi do świata LED

Aby w oprawach LED uzyskać równomierny strumień światła, bez załamań i cieni, wymagane jest użycie możliwie niewielkich i bardzo płaskich przyłączy do płytki drukowanej. Połączenie takich cech, jak niewielka wysokość i różne możliwości zastosowania, zapewnia, że złączki SMD do płytek drukowanych WAGO są idealnym rozwiązaniem tam, gdzie niezbędna jest kompaktowa budowa i odpowiednia funkcjonalność.

Grupowanie bez utraty rastra, czyli możliwość łączenia ze sobą złączek 1-, 2- i 3-biegunowych, zapewnia pełną funkcjonalność, nawet przy ograniczonej liczbie wariantów wielobiegunowych. Wszystkie złączki SMD do płytek drukowanych są dostarczane w opakowaniu "tape and reel" i dzięki temu idealnie nadają się do automatycznego montażu.

Różne możliwości zastosowań

Złączki z rodziny SMD mogą być stosowane w różnorodnych aplikacjach oświetleniowych. Począwszy od niewielkich, konwencjonalnych opraw typu Spotlight, do których przewody podłączane są tradycyjnie (ręcznie), a skończywszy na automatycznie oprzewodowywanych oprawach rastrowych montowanych w podwieszonych sufitach.

W takich aplikacjach trzy serie złączek SMD do płytek drukowanych WAGO zapewniają idealne połączenie pomiędzy urządzeniami zasilającymi a modułami LED. Szeroki zakres akceptowanych przekrojów przewodów umożliwia zastosowanie tych złączek w różnorodnych urządzeniach.

Zalety złączek SMD do płytek drukowanych

  • redukcja cieni w aplikacjach LED dzięki niewielkim wymiarom obudowy
  • montaż przewodów jednodrutowych - przez wsunięcie, bez pomocy narzędzi
  • dostępne wersje 1-, 2- i 3-biegunowe
  • możliwość tworzenia wariantów o różnej liczbie biegunów bez utraty rastra, a tym samym ograniczenie dużej różnorodności wariantów, wykorzystywanych w produkcji
  • dostawa w opakowaniu "tape and reel", umożliwiającym wykorzystanie w procesie SMT
  • znaczne obniżenie kosztów produkcji dzięki przystosowaniu do automatycznego montażu "tape and reel"

Do najmniejszych układów

Idealnym rozwiązaniem do niewielkich modułów LEDzłączki z serii 2059. Mają one niewielką wysokość - zaledwie 2,7 mm, co zapewnia znaczną oszczędność miejsca podczas montażu przewodów. Złączki do płytek drukowanych o rastrze 3 mm są przeznaczone do montażu przewodów jednodrutowych o przekroju 0,14 do 0,34 mm² (AWG 26-22).

Do ręcznego i automatycznego oprzewodowania

Płytki LED można zestawiać ze sobą za pomocą modułów łączeniowych

Złączki z serii 2060 przeznaczone są przede wszystkim do montażu powierzchniowego na płytkach drukowanych, zabudowywanych w płaskich obudowach. Ich zaletą jest niewielka wysokość (4,5 mm) i możliwość podłączania przewodów o przekroju od 0,2 do 0,75 mm². Oprócz klasycznego przyłączania przewodów do modułów LED można także poszczególne płytki LED łączyć w ciągi za pomocą odpowiednich łączników. Rozwiązanie to eliminuje konieczność montażu płytek za pomocą pojedynczych przewodów, a tym samym pozwala obniżyć nakład pracy i związane z nimi koszty.

W ofercie WAGO dostępne są złączki 1-, 2- i 3-biegunowe o rastrach 4 mm oraz 2-biegunowe o rastrze 8 mm. W celu zwiększenia tolerancji montażu podczas automatycznego i ręcznego oprzewodowania, poszerzono serię 2060 o dodatkowy wariant - teraz złączka SMD do płytek drukowanych ma obudowę o 1 mm dłuższą i tym samym bardziej stabilną mechanicznie. Stąd wynika również większa wytrzymałość mechaniczna podczas ręcznego manipulowania przyciskami.

Do zasilania bezpośrednio z sieci

Złączki do płytek drukowanych z serii 2061 sprawdzają się w zastosowaniach przemysłowych i przy bezpośrednim zasilaniu modułów LED z sieci. Złączki o rastrze 6 mm są przeznaczone do montażu przewodów o przekroju od 0,5 do 1,5 mm² (AWG 20 - 16). Mają płaską obudowę i wysokość zaledwie 5,6 mm.

WAGO ELWAG
www.wago.pl