Engicam - płyty komputerowe z Włoch

| Technika

Gdyby zapytać polskich inżynierów o kraje znane z produkcji elektroniki, większość wymieniłaby USA, Japonię, Niemcy i Chiny. Tymczasem odwiedzając różne międzynarodowe targi profesjonalnej elektroniki, można spotkać całkiem licznych przedstawicieli firm włoskich. Ich nieobecność w Polsce wynika z ograniczonej wielkości naszego rynku. Jednakże krajowi dystrybutorzy stale poszukują interesujących, zagranicznych producentów , toteż co jakiś czas na naszym rynku pojawiają się produkty nieznanych dotąd, zagranicznych firm.

Engicam - płyty komputerowe z Włoch

Jedną z nich jest założony w 2004 roku Engicam, który specjalizuje się w projektowaniu modułów i płyt komputerów przemysłowych oraz wyświetlaczy z panelami dotykowymi. Początkowo firma oferowała kilka rodzajów uniwersalnych modułów procesorowych na procesorach Freescale, potem także płyty bazowe oraz wyświetlacze. Aktualnie na ofertę składają się: moduły procesorowe SOM, płyty bazowe do modułów SOM, HMI typu Open Frame i zestawy deweloperskie. Ponadto firma dostarcza narzędzia programowe oraz świadczy usługi projektowania i programowania na zamówienie.

Moduły SOM

Engicam oferuje szeroki wybór modułów procesorowych dla przemysłu, motoryzacji, techniki morskiej i kolejowej, a także urządzeń konsumenckich. Większość z nich należy do serii EDIMM i ma złącze SODIMM oraz jest ze sobą wzajemnie kompatybilna, dzięki czemu bardzo łatwo jest tworzyć skalowalne rozwiązania, bez ponoszenia dodatkowych kosztów na przeprojektowanie płyt bazowych. Co ważne, dzięki wykorzystywaniu komponentów Freescale, objętych programem Longetivity (minimum 10 lub 15 lat dostępności), Engicam jest w stanie zapewnić wieloletnią dostępność produktów.

Moduły z serii EDIMM dostępne są w wersjach z procesorami z rdzeniami ARM9, Cortex-A8, Cortex-A9 oraz w odmianach z dwoma jednostkami obliczeniowymi na jednym module, tj. z układami z rdzeniami Cortex-A5 i Cortex-M4 (model Chimera VF600) oraz z rdzeniami Cortex-A9 i Cortex-M4 (model i.CORE M6SX).

Do najciekawszych modeli serii EDIMM należą niewątpliwie produkty z dwoma procesorami oraz z pojedynczymi procesorami z rdzeniami Cortex-A9 (tabela 1). W ramach tej ostatniej grupy dostępne są cztery wersje, różniące się przede wszystkim liczbą rdzeni w procesorze (1, 2 lub 4) oraz ilością i szybkością taktowania pamięci.

Najpotężniejszy I.CORE M6Q ma 4-rdzeniowy procesor I.MX 6Q, 1 GB pamięci RAM DDR3-1066 i jest taktowany zegarem 800 MHz. Na płytce znalazło się też 512 MB pamięci NAND SLC Flash. Model I.CORE M6Q obsługuje do 4 jednocześnie podłączonych wyświetlaczy Full HD, ma 1 port HDMI 1.4 oraz interfejsy SATA i Fast Ethernet. Może pracować pod kontrolą Linuksa i Androida.

Jeśli pojedynczy procesor z rdzeniem Cortex-A9 nie wystarczy, warto zwrócić uwagę na i.CORE M6SX z układem Freescale i.MX6 SoloX. Ma wbudowany dodatkowo rdzeń Cortex-M4, taktowany zegarem 200 MHz, a na płytce znalazło się jeszcze 256 MB pamięci RAM (DDR3-800) i 512 MB Flash, Moduł i.CORE M6SX obsługuje 8 kanałów przetwornika A/C, pozwala na podłączenie jednego wyświetlacza o rozdzielczości WXGA oraz ma dwa interfejsy sieciowe Fast Ethernet. Polecany jest przede wszystkim do zastosowań sieciowych.

Natomiast moduł Chimera VF600 ma procesor z rodziny Freescale Vybrid, a więc z rdzeniem Cortex-A5, taktowany zegarem 500 MHz, który uzupełnia układ z rdzeniem Cortex-M4, taktowany zegarem 167 MHz. Ta druga jednostka sprzętowo obsługuje zestaw instrukcji DSP, dzięki czemu cały moduł świetnie sprawdza się w aplikacjach wymagających szybkiego przetwarzania sygnałów, np. multimedialnych. 128 MB pamięci RAM (DDR3-1066), 256 MB pamięci Flash oraz obsługa sieci Fast Ethernet, jednego wyświetlacza z ekranem dotykowym i 6-kanałowego wyjścia PWM czynią ten moduł całkiem ciekawym produktem.

Panele HMI

Tabela 1. Wybrane parametry najciekawszych modułów EDIMM

Engicam ma w swojej ofercie także panele HMI typu Open Frame, podzielone na trzy rodziny: ekonomiczną Loco i klasyczną R.Touch z ekranem rezystancyjnym oraz odmianę z ekranem pojemnościowym i obsługą wielodotyku (C.Touch). W ramach każdej z rodzin dostępne są modele z ekranem od 4,3-10,4" i rozdzielczością od 480×272 do 1280×800.

Produkty serii ekonomicznej różnią się od pozostałych tym, że ich matryce nie są przystosowane do pracy w warunkach typowych dla środowiska przemysłowego. Modele serii R.Touch i C.Touch są natomiast nie tylko bardziej odporne na wysokie temperatury, ale też mają wyższą jasność oraz bogatszy zestaw interfejsów. Co ważne, produkty te są kompatybilne z modułami EDIMM, podczas gdy modele Loco mają procesory wbudowane na stałe.

Płyty bazowe

Wykorzystywane w panelach HMI Open Frame Engicamu płyty bazowe dostępne są również jako osobno oferowane produkty. Zaprojektowano kilka różnych modeli:

  • płyta bazowa do Open Frame z rodziny R.Touch,
  • dwie płyty bazowe do Open Frame z rodziny C.Touch, w tym jedna z Wi-Fi,
  • płyta bazowa 10,1-calowego panelu HMI z rodziny Loco,
  • niezależnie zaprojektowana płyta z interfejsem HDMI.

Wszystkie z nich obsługują karty MicroSD, mają port USB i interfejs Fast Ethernet oraz pozwalają na podłączenie wyświetlacza poprzez interfejs LVDS albo przez HDMI. Poza ostatnim modelem, obsługują też magistralę CAN, porty szeregowe RS232 i RS485 oraz mają liczne interfejsy jak I²C, SPI czy GPIO.

Część modeli można wyposażyć w opcjonalny interfejs Wi-Fi. Wszystkie wymienione płyty bazowe są kompatybilne z modułami EDIMM, dzięki czemu klient może błyskawicznie zmontować funkcjonujący zestaw o wybranej wydajności i wyposażony w dowolnie wybrany przez siebie wyświetlacz innego producenta.

Zestawy deweloperskie

Engicam przygotował także trzy zestawy deweloperskie dla trzech różnych formatów modułów: EDIMM, Qseven i Smarc. Na zestawy składa się komplet narzędzi potrzebnych do łatwego uruchomienia komputerów i rozpoczęcia prototypowania: płyta bazowa, oprogramowanie i narzędzia deweloperskie, zasilacz, przewód do połączenia przez interfejs szeregowy oraz wybrany moduł procesorowy. Ponadto w zestawie dla modułów EDIMM jest 7-calowy wyświetlacz z rezystancyjnym ekranem dotykowym.

Bardzo ciekawie prezentuje się oprogramowanie dostarczane wraz z zestawami. Zostało ono przygotowane w postaci obrazu wirtualnej maszyny z systemem Ubuntu, który można uruchomić za pomocą kilku kliknięć, bez potrzeby instalowania mnóstwa komponentów i przeprowadzania konfiguracji na komputerze, na którym będzie prowadzone programowanie.

W Engicam SDK znalazł się szereg programów i sterowników, które - jak wynika z doświadczeń producenta - często przydają się podczas prac projektowych. Dostarczane oprogramowanie obejmuje narzędzia takie jak Yocto, biblioteki OpenCV, Gstreamer i Qt, serwery Lighttpd i Apache wraz z obsługą PHP oraz bazy danych MariaDB i SQLite.

Marcin Karbowniczek
Unisystem sp. z o.o.

www.unisystem.pl