Nowy układ czujnika optycznego typu time-of-flight z rodziny FlightSense
| TechnikaST Microelectronics wprowadził na rynek nową wersję czujnika z rodziny Flight Sense VL53L1 przeznaczonego do wykrywania obiektów poprzez pomiar czasu propagacji światła. Czujniki tego typu są przeznaczone do wykrywania obecności obiektów statycznych oraz nieemitujących ciepła i tym samym stanowią alternatywę popularnych rozwiązań bazujących na sensorach piroelektrycznych.
VL53L1 to czujnik zaliczany do trzeciej generacji sensorów ToF (Time of Flight), który w odróżnieniu od poprzednich wersji tym razem ma zintegrowany układ optyczny. W poprzednich dwóch generacjach aplikacja sensora wymagała uzupełnienia czujnika o zewnętrzne soczewki.
Dzięki temu aplikacja stała się znacznie prostsza, a dodatkowo polepszyła się zdolność czujnika do wykrywania obiektów złożonych, poprawiła się zdolność do eliminacji zakłóceń pochodzących od odbić i błyszczących powierzchni a także możliwość zaprogramowania wielu stref detekcji. Trzecia generacja czujnika ToF pozwala też dzięki wykonanym usprawnieniom na rozszerzenie obszaru aplikacyjnego na robotykę, drony, IoT oraz elektronikę noszoną (wearables).
Czujnik został umieszczony w obudowie LGA12 o wymiarach 4,9×2,5×1,56 mm i zawiera w niej podczerwony laser o emisji powierzchniowej (VCSEL - Vertical Cavity Surface-Emitting Laser) o długości fali 940 nm oraz fotodiodę lawinową typu SPAD (Single Photon Avalanche Detector).
Wbudowana w detektor soczewka i filtr podczerwieni odcinający światło widzialne zwiększają powierzchnię czynną i poprawiają czułość, a zintegrowany mikrokontroler realizuje pomiar w sposób minimalnie obciążający główny procesor aplikacyjny, zapewniając też niewielki pobór mocy, co jest istotne w aplikacjach zasilanych z baterii.
Cykl pomiarowy trwa 5 ms (czas repetycji 60 Hz), dzięki czemu za pomocą czujnika nie tylko można wykrywać obecność obiektów, ale także szacować prędkość zbliżania/oddalania.
W porównaniu do czujników ToF poprzedniej generacji zasięg detekcji wysłużył się dwukrotnie i wynosi obecnie 4,5 m, co jest bardzo istotne z punktu widzenia działania wielu układów takich jak systemy autofokus. Jest to bardzo istotna właściwość pozwalająca tworzyć z wykorzystaniem VL53L1 systemy rozpoznawania gestów (np. ruchów dłoni), a także pozwala na ocenę np., czy obiekt zbliża się do urządzenia, czy tylko koło niego przechodzi i w tym pierwszym przypadku wyświetlić ekran powitalny. Jest to też cecha pozwalająca za pomocą czujnika ToF tworzyć systemy bezpieczeństwa, np. blokujące automatycznie komputer i wygaszające ekran, gdy obsługa odejdzie od niego na chwilę.
Innowacyjna architektura czujnika może wykrywać wiele obiektów w polu widzenia, a także umożliwia podział matrycy detektora SPAD na strefy (2×2, 3×3, 4×4, oraz definiowane, niestandardowe przez użytkownika). Te małe obszary mogą następnie dostarczyć informacje o przestrzennym kształcie obiektu, które następnie aplikacja kliencka może wykorzystać do obliczeń mapy głębi lub w stereoskopii.
Warto dodać, że w odróżnieniu od innych rozwiązań czujnik ST Microelectronics jest niewrażliwy na kolor powierzchni obiektu i strukturę materiału, z którego jest wykonany. Potrafi też wykryć obiekt za szybą, co umożliwia tworzenie bezpiecznych aplikacji i odpornych na wpływ środowiska, gdzie elektronika jest ukryta za szybą ochronną.
W tym przypadku ważna jest też niewrażliwość działania na zabrudzenia powierzchni szkła, np. ślady palców, które nie przeszkadzają w działaniu. Czujnik pobiera małą moc - tylko 400 μW w stanie oczekiwania na pojawienie się obiektu. Z hostem łączy się za pomocą interfejsu I²C i może być obsługiwany za pomocą odpytywania linii GPIO lub poprzez system przerwań.