Przegląd oraz analiza funkcjonalności programatorów rdzeni ARM, cz. 2

| Technika

ULINKplus jest najnowszym urządzeniem z rodziny debuggerów ARM, którego cechami charakterystycznymi są kompaktowe wymiary, duża szybkość działania oraz funkcja pomiaru mocy. Umożliwia wizualizację funkcji, czasów oraz poboru mocy w aplikacjach wbudowanych. Zawiera cyfrowe i analogowe linie wejścia/wyjścia służące do testowania układów, a jego atutem jest też wbudowana izolacja galwaniczna wytrzymująca 1 kV przy pomiarze mocy.

Przegląd oraz analiza funkcjonalności programatorów rdzeni ARM, cz. 2

Rys. 1. Pomiar mocy z ULINKplus

ULINKplus obsługuje wszystkie klasyczne funkcje debuggowania, takie jak proste i złożone punkty przerwania, śledzenie SWV, a nawet debuggowanie wielordzeniowe. Ma także zaawansowane funkcje analizy zdarzeń, między innymi rejestrator i statystyki, pozwalające profilować tworzoną aplikację pod kątem czasu wykonywania programu i zużycia energii. Nowy analizator systemu pozwala też korelować zużycie energii ze zdarzeniami, wątkami, przerwaniami i zmianami stanów logicznych zmiennych.

ULINKplus zapewnia izolację galwaniczną dla interfejsu JTAG, jak również separację obwodów w docelowym urządzeniu przy pomiarze mocy. Jest to niezbędne do testowania aplikacji takich jak sterowniki silników, konwertery mocy lub systemy analogowe przetwarzające słabe sygnały z czujników.

Rys. 2. ULINKplus - możliwości

Pomiar mocy jest zsynchronizowany ze śledzeniem zdarzeń, co ułatwia zoptymalizowanie wydajności energetycznej systemu. Intuicyjny interfejs graficzny użytkownika pozwala szybko wykryć i przypisać niezamierzone zachowanie do odpowiedniego fragmentu kodu.

Z kolei funkcja Event Statistics w Event Recorder umożliwia programistom łatwe zbieranie i analizowanie danych statystycznych podczas wykonywania kodu aplikacji. Dostępne zdarzenia obejmują czas wykonania, liczniki, a także dane dotyczące zużycia energii zebrane za pomocą ULINKplus.

Rys. 3. Analizator działania systemu

Przy wyborze programatora ULINK należy pamiętać także o prędkościach działania poszczególnych interfejsów, które powinny zostać odpowiednio dobrane do oczekiwanych wyników analiz. W wyborze może pomóc tabela porównawcza znajdująca się na stronie producenta pod adresem: http://www.keil.com/arm/ulink/cmp.asp.

Firma ARM oprócz urządzeń ULINK ma w swojej ofercie także programator DSTREAM pozwalający na śledzenie i debugowanie kodu. Zapewnia wygodne i szybkie uruchamianie i optymalizację oprogramowania na dowolnym docelowym urządzeniu sprzętowym opartym na procesorze ARM.

Rys. 4. Statystyki zdarzeń

Dzięki jego cechom, takim jak przyspieszone udostępnianie sprzętu dla wielu platform programistycznych i otwarty interfejs debugowania do użytku z narzędziami innych firm, DSTREAM jest kompleksowym rozwiązaniem do opracowywania i debugowania złożonych projektów opartych na SoC w połączeniu z DS-5 Development Studio.DSTREAM dostarczany jest z adapterem dla złączy JTAG, CoreSight, TI i MIPI, aby zapewnić jak największą elastyczność, niezależnie od urządzenia, z którego korzystamy w swoim projekcie.

W komplecie są też zaawansowane narzędzia programowe, które pomagają w kontrolowaniu zgodności z SoC i sprawdzaniu sprzętu. Zapewniono także interfejsy dla narzędzi firm zewnętrznych i niestandardowych.

Podsumowanie

Oba opisane programatory proponowane przez firmę ARM są urządzeniami uniwersalnymi i obsługują układy z rdzeniami wielu producentów mikrokontrolerów. Mają bogatą funkcjonalność i zawierają narzędzia służące do analizy pracy układu, poboru mocy oraz kontroli poprawności kodu.

Grzegorz Cuber
Computer Controls Sp. z o.o.