Moduły e-papierowe odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku

| Technika

Ze względu na rosnące zainteresowanie rynku wyświetlaczami e-papierowymi i kłopotliwy montaż tych wyświetlaczy w dużych rozmiarach, firma Unisystem opracowała moduły mechaniczne, tzw. open-frame, które pozwalają na łatwą integrację paneli EPD (e-paper display) w aplikacjach końcowych.

Moduły e-papierowe odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku

Własnoręczny montaż EPD jest kłopotliwy głównie z uwagi na wymiary wyświetlaczy e-papierowych. Grubość 13-calowego wyświetlacza ED133UT2 wynosi jedynie 0,78 mm, a dla 31-calowego wyświetlacza ED312TT2 grubość wynosi 0,805 mm.

Biorąc pod uwagę, że we wspomnianych panelach występuje szklane podłoże to istnieje duże ryzyko uszkodzenia podczas nieodpowiedniego montażu. Dodatkowo, wymienione wcześniej wyświetlacze nie mają wbudowanych kontrolerów, które występują jako dodatkowy komponent w kilku różnych wariantach.

Co dają moduły EPD open frame?

Po pierwsze - bezpieczeństwo. Ze względów mechanicznych, opisanych wyżej, "gołe" wyświetlacze e-papierowe o dużych rozmiarach są niezwykle delikatne i podatne na uszkodzenia. Stąd też, odpowiednio zaprojektowana obudowa jest krytycznym elementem zapewniającym bezpieczeństwo wyświetlacza EPD.

Niewątpliwą zaletą jest również eleganckie szkło frontowe z delikatnym malowaniem i laminatem w postaci filtru UV, który chroni materiał e-papierowy przed degradacją i przebarwieniem. Ze względu na swoją grubość ~4,5 mm doskonale chroni wyświetlacz również przed uszkodzeniem mechanicznym.

Aby zadbać o optymalizację procesu produkcji firma Unisystem opracowała maszynę do pozycjonowania i bezpiecznego montażu wyświetlaczy e-papierowych w specjalnej obudowie. Pozwala to na zwiększenia bezpieczeństwa, przyspieszenie montażu i ograniczenie do zera strat.

Po drugie zapewniają wygodę montażu. Odpowiednio zaprojektowane, w porozumieniu z firmą E-Ink, moduły występują w kilku wariantach: tabletowej, z ramą montażową, każdy w wersjach przeznaczonych do pracy wewnątrz budynków lub na zewnątrz. Takie rozwiązanie pozwala na większą elastyczność i łatwość w dostosowaniu e-papieru do swojej aplikacji.

Po trzecie - mają dopasowane kontrolery. Do wyboru są kontrolery umożliwiające komunikację poprzez: SPI, USB, Wi-Fi oraz GSM. W przypadku pierwszych dwóch protokołów - USB i SPI - z obudowy urządzenia zostają wyprowadzone odpowiednie złącza, a w przypadku modułów w wersji outdoor dołączane są również odpowiednie kable z wodoszczelnym złączem DSUB.

Kontrolery z modułami Wi-Fi lub GSM wymagają stworzenia lokalnego hosta, który będzie się z nimi komunikował i przesyłał odpowiednie dane oraz komendy. Od strony mechanicznej zostaje dodana antena PCB w celu zapewnienia odpowiedniej charakterystyki. Dla projektantów systemów dostępna jest również webowa aplikacja CMS, służąca do zarządzania treścią.

Technologia e-papieru różni się od LCD-TFT na tyle mocno, iż pod względem czynności niezbędnych do otrzymania używalnego komponentu, wyświetlacz e-papierowy można raczej porównać do samej matrycy LCD-TFT niż kompletnego wyświetlacza LCD-TFT. W jednym i drugim przypadku należy zadbać o szereg czynników, aby otrzymać pełny, działający moduł.

Właśnie odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie jest Unisystem EPD Module. Jest to gotowy komponent, który można dużo prościej, wygodniej i bezpieczniej zaimplementować w aplikacji końcowej. Integrator systemu nie musi się więc zmagać z zabezpieczeniem, sterowaniem wyświetlacza e-papierowego, gdyż moduł zapewnia:

  • odpowiednie zabezpieczenie mechaniczne e-papieru,
  • laminowane szkło frontowe wraz z filtrem UV,
  • zintegrowane i oprogramowane kontrolery,
  • kilka wariantów do wyboru w zależności od wymagań: indoor/outdoor, ramka montażowa/tablet, przewodowe/bezprzewodowe sterowanie,
  • łatwy montaż,
  • elegancki wygląd.

Tomasz Matusiak, New Technologies Manager
Unisystem sp. z o.o.

Zobacz również