Nowe gniazda typu push-in firmy Relpol

| Technika

Relpol rozszerzył ofertę o gniazda przekaźnikowe typu GZP80, GZP4 i GZ14P z zaciskami w technologii push-in. Nowa seria komponentów została zaprojektowana do zastosowania w najbardziej wymagających aplikacjach z myślą o instalatorach, integratorach i służbach utrzymania ruchu. Produkty są odpowiedzią Relpol na potrzeby aplikacyjne użytkowników końcowych oraz firm zajmujących się prefabrykacją rozdzielnic elektrycznych.

Nowe gniazda typu push-in firmy Relpol

Wraz z rozwojem technologi i połączeń sprężynowych i coraz większą potrzebą stosowania komponentów wyposażonych w zaciski typu push-in, które umożliwiają szybki i pewny montaż okablowania bez użycia narzędzi, Relpol rozpoczął pracę nad własną konstrukcją nowych gniazd mogących sprostać funkcjonalnym i technicznym wymaganiom współczesnego rynku automatyki przemysłowej. Efektem prac są gniazda wykonane z wysokiej jakości materiałów o klasie palności V-0, których czas montażu i podłączania okablowania jest do 60% krótszy niż dla porównywalnych gniazd z zaciskami śrubowymi.

Dostępne typy gniazd i ich podstawowe parametry

Obecnie w ofercie dostępne są trzy typy gniazd z zaciskami push-in:

  • GZP80 – dla przekaźników jedno i dwutorowych z serii RM84, RM85, RM87L i RM87P oraz RMP84, RMP85 z blokadą mechaniczną. Obciążalność znamionowa pojedynczego zacisku push-in to 12 A/300 VAC, a po zmostkowaniu 16 A. Maksymalna liczba i przekrój przewodów podłączanych do pojedynczego zacisku przekaźnika wynosi 2×1,5 mm2 bez tulejki izolowanej oraz 2×1 mm2 z tulejką izolowaną. Długość odizolowania przewodów to 8…10 mm.

  • GZP4 – dla przekaźników dwu- i czterotorowych z serii R2N i R4N. Obciążalność pojedynczego zacisku wraz z przekaźnikiem R2N wynosi 12A/300 VAC, zaś przy obciążeniu czterech torów wynosi maksymalnie 8 A/ 300 VAC, co przewyższa znamionową obciążalność przekaźników R4N. Maksymalna liczba i przekrój podłączanych przewodów oraz ich odizolowanie są identyczne jak w przypadku GZP80.

  • GZ14P – do zastosowań w energetyce do połączeń zatablicowych dla przekaźników R15-4P. Obciążalność czterech torów prądowych w tym przypadku wynosi maksymalnie 10 A/250 VAC. Dodatkowym atutem jest wtykowa konstrukcja bloku zacisków od gniazda oraz niezależne rozłączanie przewodów z uwagi na dwa niezależne zaciski sprężynowe pod jeden zacisk przekaźnika. Maksymalna liczba i przekrój przewodów podłączanych do pojedynczego zacisku przekaźnika wynosi: 2×2,5 mm2 bez tulejki izolowanej oraz 2×1,5 mm2 z tulejką izolowaną. Długość odizolowania przewodów to 10 mm.
 
GZ14P

Maksymalne bezpieczeństwo i niezawodność

Zastosowanie przycisków zwalniających zacisk sprężynowy push-in zapewnia pełną ochronę przed porażeniem z uwagi na brak kontaktu z elementami pod napięciem. Dodatkowo elementy te poprawiają niezawodność mechaniczną, gdyż nie ma ryzyka, że do zwolnienia zacisku zostanie użyty niewłaściwych rozmiarów wkrętak, jak również że użyte w niewłaściwy sposób narzędzie spowoduje uszkodzenie sprężyny w zacisku. Ponadto zaciski sprężynowe zapewniają pewne trzymanie przewodów niezależnie od drgań, dzięki czemu nie istnieje konieczność sprawdzania pewności połączenia i dokręcania występująca w przypadku tradycyjnych połączeń śrubowych – np. po transporcie maszyny lub szafy sterowniczej.

Łatwość oraz swoboda znakowania pomiarów

Od teraz przekaźniki można opisywać na dwa różne sposoby. Możliwy jest opis na szczycie obejmy wyrzutnikowej za pomocą standardowych płytek opisowych/oznaczników w wersji na tzw. głęboki wpust (zgodnych ze standardem obowiązującym dla złączek rzędowych na szynę TH 35 różnych producentów). Drugim sposobem jest korzystanie z ekonomicznych samoprzylepnych taśm papierowych, foliowych lub poliestrowych o podwyższonej odporności mechanicznej i środowiskowej. Są to taśmy o szerokości do 9 mm. Opisy w tej formie naklejane są na stałe w widocznym miejscu bezpośrednio przy zainstalowanych przekaźnikach.

Zarówno oznaczniki oraz etykiety w formie taśm samoprzylepnych można znakować automatycznie, a ich uniwersalność i powszechność daje dużą swobodę wyboru oraz wygodę instalacji. Należy podkreślić, że etykiety i oznaczniki zainstalowane w ten sposób oznaczają aparat w rozdzielnicy na stałe, ponieważ gniazdo, jak i wyrzutnik z reguły nie muszą być wymieniane w trakcie eksploatacji. W starego typu gniazdach, z uwagi na ograniczoną możliwość oznaczania przy użyciu powszechnie dostępnych akcesoriów i materiałów, etykiety były często naklejane bezpośrednio na obudowie przekaźnika, który podlegał późniejszym wymianom, co powodowało konieczność przeklejenia starej etykiety lub wydrukowania nowej.

Nowe gniazda mają możliwość wykonywania pomiarów nawet po podłączeniu przewodów dzięki przeznaczonym do tego otworom pod sondy pomiarowe. Ergonomiczne położenie i specjalna konstrukcja zapewniają stabilną pozycję sondy umieszczonej w otworze pomiarowym.

 
Nowa technologia Push-in gniazda GZP80, GZP4

Unikalna podstawa zaczepu na szynę TH zapewnia ekspresowy montaż, zaś wysoka precyzja wykonania i odpowiednia siła trzymania zaczepu zapewnia niezawodne trzymanie gniazda bez potrzeby stosowania tzw. stoperów. Brak ostrych krawędzi zwiększa komfort pracy instalatora, a zaciski skierowane pod kątem w stronę koryt kablowych wpływają na wysoką estetykę prowadzenia okablowania. Ułatwiają one też odczyt napisów z oznaczników na przewodach.

Dodatkowym atutem konstrukcji jest system prowadzenia przekaźnika wprost na właściwe miejsce w gnieździe. Rozwiązanie to przyśpiesza instalację przekaźnika w gnieździe. Konstruktorzy Relpolu nie zapomnieli o najmniejszych detalach. Dla gniazd dostępne są uniwersalne wyrzutniki dla niskich i wysokich przekaźników, a w konstrukcji zaszyty jest element logo Relpol.

Rafał Kluska

Relpol S.A.
http://www.relpol.pl, sprzedaz@relpol.com.pl