Drukarki etykiet i oznaczników – wszystko, co powinieneś wiedzieć

| Technika

Drukarki etykiet znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach techniki i warto zapoznać się z głównymi funkcjami szerokiego asortymentu takich produktów. W tym artykule przedstawiamy przegląd drukarek firmy DYMO oraz ich podstawowe informacje i parametry, po to aby wybór drukarki najlepiej dopasowanej do jego potrzeb był prostszy.

Drukarki etykiet i oznaczników – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Przeglądając ofertę urządzeń DYMO, należy pamiętać, że są to wyspecjalizowane produkty. Cecha, która na pierwszy rzut oka może się wydawać ograniczeniem (np. brak kolorowego wyświetlacza), najczęściej okazuje się dobrze uzasadnionym wyborem projektantów mających na uwadze potrzeby użytkownika (czarno- biały wyświetlacz LCD pozwala wydłużyć żywotność baterii i w zupełności zaspokoi potrzeby techników pracujących w terenie).

Seria LabelManager

Produkty spod znaku LabelManager to najbardziej uniwersalna grupa drukarek, odznaczająca się zróżnicowaną funkcjonalnością. Są to urządzenia mobilne (z wyjątkiem stacjonarnego modelu PnP). Pozwalają na wydruk czytelnych oznaczeń z użyciem pełnego wyboru znaków alfanumerycznych i krojów pisma, a także symboli technicznych, formatowania i wyboru obramowań. Wbudowana pamięć pozwala przywołać zapisane projekty oznaczeń. Modele LabelManager 420P oraz 500TS samodzielnie zamieniają ciągi znaków alfanumerycznych w format standardowych kodów kreskowych. W przypadku większości modeli możliwe jest podłączenie drukarki do komputera, co ułatwia wykonywanie dużych wolumenów etykiet, a także umożliwia wydruk znaczników kreskowych w wielu popularnych standardach (nawet kodów QR). Same urządzenia mogą też przeprowadzić serializację etykiet lub wydrukować wiele kopii pojedynczego projektu. Zmiana formatu etykiety jest możliwa przez użycie różnych szerokości i kolorów taśm typu D1 (standard DYMO).

Seria LabelWriter

Stacjonarne drukarki DYMO serii LabelWriter są rozwiązaniem przeznaczonym przede wszystkim pracy biurowej. Pomagają np. rejestrować gości na recepcji lub parkingu, przygotowywać identyfikatory (włącznie z monochromatyczną fotografią), drukować bilety, prowadzić ewidencję. Oprogramowanie DYMO Soft ware Developer KIT pozwala obsługiwać wszystkie funkcje urządzenia z poziomu autorskich aplikacji klienta, dzięki czemu użytkowanie produktów LabelWriter będzie dla pracowników zupełnie intuicyjne. Seria ta umożliwia także drukowanie naklejek adresowych, usprawniając prowadzenie firmowej korespondencji.

W placówkach zdrowia, szpitalach i laboratoriach drukowanie bezpośrednio z komputera załączników do dokumentacji i oznaczeń próbek pozwala uniknąć szeregu potencjalnie niebezpiecznych błędów. W tych instytucjach użycie pasków z kodami kreskowymi pozwala dalece zautomatyzować i przyspieszyć wiele procesów.

Podstawowym modelem w serii jest LabelWriter 450. Pozostałe artykuły to warianty tego urządzenia odznaczające się specyficznymi funkcjami. W przypadku modelu Duo wyróżnikiem jest wbudowany, dodatkowy moduł umożliwiający drukowanie również na taśmach D1. Wersja Turbo oferuje szybszy wydruk – 71 etykiet na minutę (w porównaniu do 51 dla LW450). Turbo Twin zawiera dwie niezależne głowice, dzięki czemu może być stale przygotowana do wykonania dwóch naklejek o różnej wielkości (np. z adresami odbiorcy i nadawcy albo do oznaczenia pojemnika z próbką i wklejki do dokumentów pacjenta). LabelWriter Wireless, jak sama nazwa wskazuje, została wyposażona w moduł Wi-fii może obsługiwać wiele komputerów w lokalnej sieci LAN (WLAN). Ostatni wariant, 4XL, ma szerszą od pozostałych modeli głowicę, dzięki czemu uzyskano maksymalną szerokość wydruku 106 mm.

Cała seria LabelWriter odznacza się znakomitą rozdzielczością 600×300 dpi (300 dpi dla 4XL), a zatem daje efekty porównywalne z drukarkami biurowymi, podczas gdy napisy wykonane technologią termotransferową nie rozmazują się pod wpływem dotyku. Jest to jednocześnie urządzenie niewielkie, dla większości modeli wielkość podstawy to ok. 130 na 190 mm, odznaczające się nowoczesną i elegancką estetyką. Produkty są kompatybilne z komputerami PC i Mac.

Seria Rhino

Profesjonaliści zajmujący się instalacjami elektrycznymi, telekomunikacyjnymi i teleinformatycznymi z pewnością docenią wygodę użytkowania i wielofunkcyjność drukarek z serii Rhino. Te mobilne urządzenia zasilane są akumulatorem litowo-jonowym, czytelny interfejs prezentują na podświetlanych wyświetlaczach graficznych LCD. Oprócz serializacji i drukowania złożonych etykiet do opisywania aparatury modułowej, obsługują alfanumeryczne kody kreskowe w standardach Code 39 oraz 128, a także typowe, specjalistyczne sposoby oznaczania przewodów: wytwarzanie fl ag, owijek oraz zadruk rurek termokurczliwych. Te ostatnie przydatne są zwłaszcza w przypadku cieńszych kabli, np. wewnątrz urządzeń lub pojedynczych żył. Należy tu podkreślić, że winylowe taśmy DYMO (a także nadruk i klej) są odporne na ciepło, korozyjne czynniki chemiczne, wilgoć. Dzięki tym właściwościom sprawdzają się również przy wytwarzaniu znaków ostrzegawczych i informacyjnych (wykorzystuje się do nich zazwyczaj jaskrawożółtą taśmę dostępną w naszej ofercie). Różnokolorowe nośniki oraz symbole dostępne w bibliotece produktu pozwalają na pierwszy rzut oka odróżnić elementy różnych instalacji (np. telefonicznej od sieciowej). Drukarki etykiet DYMO Rhino są również popularnym wyborem pośród instalatorów monitoringu (CCTV), ponieważ za pomocą jednego urządzenia można oznaczyć wszystkie elementy systemu (kamery, szafki, kable, huby) od razu i na miejscu, podczas pracy w terenie.

Z

Seria XTL

Produkty spod znaku DYMO XTL zaprojektowano z myślą o łatwości obsługi. Są to najwyższej klasy przenośne drukarki etykiet, wyposażone we wszystkie wyżej opisywane funkcje. W przypadku XTL 500 użytkownik ma do dyspozycji kolorowy, dotykowy wyświetlacz (przekątna ok. 11 cm), dzięki któremu korzystanie z urządzenia jest intuicyjne, a efekty pracy satysfakcjonujące (dzięki przejrzystej wizualizacji). Ponadto w modelu tym znalazła się automatyczna gilotyna.

Sprzęty serii XTL wyposażono w głowicę o rozdzielczości 300 dpi oraz litowo-polimerowy akumulator. Po podłączeniu do komputera z zainstalowanym oprogramowaniem DYMO ID Soft ware użytkownik może w łatwy sposób wykonywać dużo skomplikowanych etykiet, a także przygotować ich wzory do późniejszego wykorzystania. Seria używa nośników XTL niekompatybilnych z innymi urządzeniami DYMO.

Kupując drukarkę w zestawie, klient otrzymuje zasilacz, urządzenie, taśmę oraz trwały futerał. Podobne zastawy są też dostępne dla serii Rhino i LabelManager.

Przemysłowa wytłaczarka etykiet metalowych Rhino M1011

W przypadku najtrudniejszych warunków środowiskowych, a także miejsc, gdzie oznaczenia będą narażone na uszkodzenia mechaniczne – warto rozpatrzyć wytłaczarkę o symbolu Rhino 1011. Jest ona wyjątkowym produktem w tym zestawieniu, ponieważ umożliwia wykonywanie oznaczeń na trwałych, metalowych taśmach. Ma zbudowany dziurkacz (wykrojnik) i przecinak pozostawiający lekko zaokrąglone krawędzie. To proste w obsłudze narzędzie może wytwarzać tabliczki w odbiciu lustrzanym (znaki wklęsłe), nie wymaga zasilania, jest poręczne i nie wymaga użycia dużej siły. Urządzenie może być stosowane do tworzenia oznaczeń elementów hydrauliki, palet, etykiet inwentaryzacyjnych do sprzętów ciężkich czy maszyn w fabrykach. DYMO oferuje dwa rodzaje taśm metalowych: wykonane ze stali nierdzewnej oraz aluminiowe (z klejem lub bez).

 

 

TME
tel. 42 645 55 55
www.tme.eu