SMIC zaproponował TI zarządzanie chińską fabryką

| Gospodarka Artykuły

SMIC planuje zakończyć umowę o zarządzaniu 200mm państwową fabryką półprzewodników w Chengdu, poinformował Reuters. Chiński kontraktowy producent półprzewodników odbył ostatnio rozmowy z Texas Instruments na temat przejęcia zarządzania zakładem w Chengdu.

SMIC zaproponował TI zarządzanie chińską fabryką

200mm fabryka została wybudowana i uruchomiona przez SMIC, a następnie jedynie zarządzana przez firmę przy wsparciu inwestorów.

 

Producent kontraktowy posiada szereg fabryk półprzewodników, m.in. w Pekinie i Szanghaju. Zgodnie z umową z samorządami i administracją państwową sprzed kilku lat SMIC zgodził się budować, a następnie zarządzać fabrykami krzemu w ramach strategii rozwoju regionalnego zakładającej produkcję półprzewodników na dużą skalę.

Tak powstała również 300mm fabryka w Wuhan Hubei w środkowych Chinach, oraz zaplanowano budowę kolejnych zakładów 300mm i 200mm w Shenzhen. Ten model zarządzania był wprowadzony przez założyciela i prezesa SMIC, Richarda Chana, który jednak w listopadzie 2009 r. odszedł ze stanowiska.

W ostatnim kwartale 2009 r. SMIC przyniósł 482 mln dol. strat netto przy obrotach w wysokości 333,1 mln dol., a jego przychody w stosunku rocznym skurczyły się o 21%. Zmiana operatora fabryki ma być konsekwencją kiepskich wyników finansowych firmy, a zarazem częścią nowej strategii przyjętej w celu przywrócenia rentowności.

Zobacz również