wersja mobilna
Online: 450 Czwartek, 2018.02.22

Biznes

Rynek półprzewodników motoryzacyjnych wzrośnie w tym roku o 12%

czwartek, 05 maja 2011 07:29

Szybki rozwój motoryzacji w Chinach i na innych rynkach wschodzących oraz ożywienie popytu na nowe auta w Stanach Zjednoczonych, w połączeniu ze wzrostem nasycenia samochodów elektroniką, przyczyniają się do wzrostu rynku motoryzacyjnych układów scalonych w roku obecnym o 12%, do wartości 17,2 mld dol., prognozuje IC Insights. Wzrost tego rynku w roku ubiegłym wyniósł 45% i nastąpił po dwu latach spadków.

Według prognoz w roku 2011 dostawy nowych samochodów na świecie zwiększą się prawie o 5%, do 55,8 mln sztuk. Sprzedaż nowych aut w Chinach okazała się w 2010 r. większa niż w USA o 50% i trend ten będzie trwał jeszcze przez co najmniej 4 lata, choć sprzedaż samochodów w Stanach Zjednoczonych także odbiła się od dna i obecnie się zwiększa. Koncerny motoryzacyjne konkurują ze sobą na różnych płaszczyznach, z których jedną z pewnością jest innowacyjność zastosowanych półprzewodników i systemów elektronicznych.

Ich wzrost w nadchodzących latach zapewniać będą systemy aktywnego bezpieczeństwa i telematyczne, scalanie sieci komunikacyjnej w samochodzie z urządzeniami do rozrywki oraz inicjatywy przyjazne środowisku - zmniejszanie zużycia paliwa. Poprawie bezpieczeństwa w samochodzie służyć ma szereg systemów. Adaptacyjny tempomat (ACC) oparty na wykorzystaniu radaru i procesora DSP dostosowuje prędkość pojazdu do sytuacji na drodze, a w warunkach krytycznych uruchamia hamowanie samochodu aż do zatrzymania.

Inne zabezpieczenia to np. system ostrzegania o niezamierzonym zjechaniu z własnego pasa ruchu czy elektroniczny układ stabilizujący ESP. Systemy te wprowadzono już w Europie i Japonii, a wkrótce będą na wyposażeniu nowych aut w USA. W układzie ESP stosowane są trzy czujniki; żyroskop, akcelerometr i czujnik ciśnienia powietrza w oponach i są one produkowane w ramach technologii MEMS.

Więcej prądu

Rys. 1. Obroty rynku półprzewodników samochodowych według IC Insights, dane za lata 2008-2010 i prognoza do 2014 roku (w mld dol.)

W czasach konwergencji sieci i systemów, producenci samochodów wkrótce zapewnią możliwość dokowania smartfona, aby korzystać z niego poprzez duży wyświetlacz w desce rozdzielczej, co pozwoli kierowcy na dostęp do Internetu, słuchanie ulubionej muzyki i wysyłanie wiadomości, zamiast z telefonu - bezpośrednio z dużego ekranu dotykowego. Rozwiązania tego rodzaju zastąpiłyby także obecnie stosowane w pojazdach systemy radia i nawigacji.

Jest to zgodne z ogólnym trendem szybkiego, trwałego i wygodnego dla użytkowników podłączenia samochodu do sieci. Firma konsultingowa Roland Berger przewiduje, że producentów motoryzacji skłoni do tego zapotrzebowanie klientów. Samochody staną się w pełni zintegrowane z innymi konsumenckimi urządzeniami przenośnymi, które dadzą się bezproblemowo połączyć z systemem innych urządzeń elektronicznych w samochodzie.

Według Rolanda Bergera w wyniku tego trendu nastąpi wzajemne przenikanie technologii na styku sektorów samochodowego, elektroniki konsumenckiej i telekomunikacji. Inne zmiany rynku mają dotyczyć większej sprzedaży samochodów elektrycznych i hybrydowych. W roku obecnym ma ich być sprzedanych o 8% więcej niż w 2010 r., ale trend ten utrzyma się także w latach kolejnych. Według raportu Rolanda Bergera przewidującego sytuację na rynku w 2025 r., samochody hybrydowe stanowić będą wówczas 40% nowych aut. Odsetek ten dla samochodów elektrycznych ma wynieść 10%.

Odmiennie rozwój produkcji samochodów hybrydowych i elektrycznych (HEV) postrzegają inni analitycy, starając się studzić nadmierny optymizm w tym względzie. Według źródeł niemieckich w 2020 r. jedynie 1% nowych samochodów wyposażonych będzie w napęd elektryczny. Roland Berger przewiduje również, że zarówno produkcja, jak i sprzedaż samochodów w ciągu najbliższych kilkunastu lat przemieszczą się z Europy i Stanów Zjednoczonych w kierunku krajów azjatyckich.

Skutkiem dużego wzrostu popytu na auta na rynkach wschodzących, w tym w samych Chinach w zawrotnym tempie 36% rocznie, w nadchodzących 15 latach europejski przemysł motoryzacyjny stanie przed widmem redukcji 300 tysięcy miejsc pracy. Jednak w ogólnej perspektywie światowy rynek półprzewodników samochodowych wzrośnie do 2014 r. według prognoz do wartości 20,9 mld dol., co oznacza średnią roczną stopę wzrostu 14,5%. Koniunktura na rynku tym przewyższy więc inne sektory i całą branżę układów scalonych, która w nadchodzących latach ma się zwiększać rocznie o 10,6%.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

środa, 21 lutego 2018 20:04

NI announced plans to collaborate with Samsung Electronics Co. to develop 5G test UEs for 5G New Radio. The first public demonstration of this collaboration will show Samsung’s 28 GHz base station communicating with an NI test UE at MWC 2018 in Barcelona next week. The 3GPP officially released a first draft of the 5G NR standard in December 2017. An important next step in the formation of a new 5G ecosystem calls for equipment and device manufacturers to test their implementations that conform to this standard with each other to achieve the goal of interoperability. Interoperability device testing determines whether the base station and device can establish and maintain a robust communication link capable of achieving 5G performance in prescribed test conditions.

więcej na: www.ni.com