Dobra kondycja rynku półprzewodników w Europie Wschodniej

| Gospodarka Artykuły

Z całego rynku europejskiego tylko Europa Wschodnia oparła się tendencji spadkowej w III kw. 2011 r., rosnąc o 15,5%, poinformowało branżowe stowarzyszenie Distributors’ and Manufacturers’ Association of Semiconductors Specialists (DMASS). Według stowarzyszenia sprzedaż półprzewodników w Europie zmalała o 4,4%, a kwartalna wartość rynku wyniosła 1,5 mld euro.

Dobra kondycja rynku półprzewodników w Europie Wschodniej

DMASS analizuje obroty w sektorze klasyfikowanym jako całość rynku półprzewodników poza segmentem PC. W takim ujęciu łączna sprzedaż półprzewodników w Europie w okresie od stycznia do września 2011 r. wyniosła 5,02 mld euro, o 13,2% więcej w skali rocznej. Zdaniem przedstawicieli DMASS, biorąc pod uwagę dotychczasowe wysokie wskaźniki sprzedaży i przegrzanie rynku, gorsze wyniki można obecnie uznać za oznakę powrotu do normy.

Niemniej dopiero w nadchodzących miesiącach i kwartałach okaże się, czy mieliśmy do czynienia jedynie z korektą przez firmy stanu zapasów i krótkoterminowym spadkiem sprzedaży. Przy 15-procentowym wzroście rynek półprzewodników w Europie Wschodniej w III kw. był wart 228 mln euro. Zdaniem analityków DMASS większość krajów wschodnioeuropejskich charakteryzują niskie koszty produkcji, co dla wielu firm jest okazją do lokowania tu inwestycji nawet w obecnie trudnych czasach.

Do krajów bałtyckich i w pewnym stopniu do Polski przenoszona jest część produkcji ze Skandynawii, natomiast jedynym w tej części Europy obszarem uzyskującym wzrost dzięki własnemu popytowi wewnętrznemu jest Rosja. W omawianym okresie największym rynkiem Europy tradycyjnie pozostawały Niemcy z wartością 531 mln euro oraz spadkiem obrotów o 3,7%. Sprzedaż półprzewodników we Francji skurczyła się do 104 mln euro, o 5,2%, w Wielkiej Brytanii łącznie z Irlandią do 128 mln euro, mniej o 7,5%, a obroty firm we Włoszech zmalały o 11,1%, do 136 mln euro.

W poszczególnych obszarach półprzewodników wzrost sprzedaży zanotowano w segmentach innych układów logicznych o 17%, światłowodów o 9%, układów dużej mocy o 3,6%, a następnie pamięci Flash (3,2%) i diod LED (1%). W dalszej kolejności segment elementów dyskretnych zmalał o 2,2%, całość rynku optoelektroniki o 3,8%, układów pamięci łącznie o 10,9% i logiki programowalnej o 14,6%. Dla największych na rynku produktów, segmentów analogowych sprzedaż spadła o 6,9%. Założona w 1989 r. organizacja DMASS zrzesza 36 firm i reprezentuje od 80 do 85% całości rynku dystrybucji półprzewodników w Europie.

Marcin Tronowicz

Zobacz również