Poziom zapasów półprzewodników zmalał w III i IV kw.

Ilość zapasów półprzewodników gromadzonych przez dostawców obniżyła się w III kw. 2011 r. po raz pierwszy od ośmiu kwartałów, kiedy firmy zmniejszyły produkcję z powodu słabnącej koniunktury na świecie, poinformowała agencja IHS iSuppli. Według jej szacunków również w IV kw. poziom zapasów uległ zmniejszeniu. W III kw. zapasy półprzewodników u dostawców liczone w dniach rotacji zapasów (DOI) osiągnęły poziom 81 dni, o około 2,5% mniej niż w II kw., kiedy wyniosły 83 dni.

Posłuchaj
00:00

Wskaźnik rotacji zapasów równomiernie przyrastał od III kw. 2009 r., kiedy wynosił 65 dni. Ten niski wówczas poziom zapasów wynikał ze zmniejszenia przez firmy skali produkcji w okresie globalnego spowolnienia gospodarczego. Później nastąpił stopniowy wzrost, z powodu niskiego stanu zapasów z jednej strony oraz z drugiej ze względu na rosnący popyt w miarę poprawy koniunktury.

W ostatnich miesiącach przy słabnącym wzroście w branży półprzewodników wysoki stan zapasów budził niepokój u obserwatorów rynku. Zdaniem IHS obroty na światowym rynku półprzewodników w całym 2011 r. zwiększyły się jedynie o 1,9%, choć w pierwotnych prognozach agencja przewidywała 7%. Poziom zapasów półprzewodników jest ważnym wskaźnikiem kondycji rynku, ponieważ wskazuje na zaufanie firm z łańcucha dostawców do rynku w nadchodzących okresach.

Agencja oceniła, że w III kw. dostawcy półprzewodników rozpoczęli korektę stanu zapasów w magazynach, aby rozładować narastającą sytuację nadpodaży, jaka zaczęła powstawać przy i tak już wysokim poziomie zapasów. W opinii IHS przy zwalniającym tempie wzrostu ekonomicznego na świecie wielu producentów zdecydowało się zmniejszyć stopień wykorzystania fabryk. Dodatkowo ostatnio wydłużone były czasy realizacji zamówień, co oznacza, że klienci musieli dłużej czekać na nowe produkty. Producenci mogli więc również uszczuplić rozrośnięte zapasy bez niekorzystnych skutków dla łańcucha dostaw.

Marcin Tronowicz

Powiązane treści
Tajwan wyprzedził Japonię w produkcji półprzewodników
Dobra kondycja rynku półprzewodników w Europie Wschodniej
IC Insights obniżył prognozę wzrostu dla rynku półprzewodników
Tower sprzedał udziały w chińskiej fabryce półprzewodników
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów