Senacka podkomisja w USA oskarża Apple'a o uniki podatkowe

Elektroniczny gigant opracował metody unikania opodatkowania nieznane innym potentatom. Pozornie jego operacje nie różnią się od działań Google czy firmy Marks & Spencer. Spółki te księgują dużą część wpływów w Irlandii, gdzie podatek CIT wynosi tylko 12,5%. Apple założył w Irlandii aż pięć firm, które mają ten sam adres w Cork i tych samych członków zarządu. Tylko dwie z nich płacą podatki ponieważ wykorzystano różnice prawne w systemach podatkowych USA i Irlandii. Operacje koncernu są jednak całkowicie legalne.

Posłuchaj
00:00

W pierwszym systemie płaci się fiskusowi tam, gdzie firma jest zarejestrowana a w drugim - tam gdzie jest prowadzona i kontrolowana. Zatem Apple nie podpada pod żaden z systemów, gdyż trzy firmy zarejestrowano w Irlandii, ale są prowadzone i kontrolowane ze Stanów Zjednoczonych. W raporcie senatorowie określają Irlandię mianem raju podatkowego, stawiając ją na równi z Bermudami i Kajmanami, co oburzyło irlandzkie władze.

W swoim oświadczeniu Apple broni się, że w 2012 r. zapłacił w USA 6 mld dolarów podatków, a rok wcześniej - 2,5 mld. Oznacza to, że w 2012 r. co czterdziesty dolar wpłacony przez firmy amerykańskiemu fiskusowi pochodził właśnie od niego. Firma zwraca uwagę, że w przeciwieństwie do innych nie ma kont na Karaibach i nie przenosi własności intelektualnej do rajów podatkowych, by sprzedawać stamtąd produkty z powrotem do USA, z pominięciem opodatkowania.

Według senackiej podkomisji koncern zarobił tyle, że w 2011 r. powinien zapłacić o 3,5 mld dolarów więcej, a w 2012 r. - o 9 mld więcej. Senatorowie są zdania, że sprawa Apple'a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Sprawdzają także uniki podatkowe innych potentatów. Przykładowo Hewlett-Packard przeprowadzał skomplikowane operacje pożyczkowe, a Microsoft przelewał pieniądze firmom w Portoryko, Irlandii i Singapurze.

Jak dotychczas senackie informacje nie poruszyły akcjonariuszy firmy - akcje Apple'a drożeją. Nie znaczy to jednak, że w dłuższej perspektywie oskarżenia o uniki podatkowe nie odbiją się na prestiżu marki.

źródło: wyborcza.biz

Powiązane treści
Rozpoczyna się nowy etap sądowej walki między Applem i Samsungiem
GlobalFoundries będzie produkował dla Apple'a procesory serii A
Samsung odzyskuje największego klienta - Apple
Apple porzuca Samsunga jako partnera w produkcji układów ARM
Oddalono wniosek firmy Apple o zablokowanie sprzedaży smartfonów Samsunga w USA
Pojawi się konkurencja dla Apple'a - system Windows 8 na tablety i smartfony
iPhone 5 wyprzedany w godzine. Kolejny rekord Apple
Amazon rzuca wyzwanie Apple'owi
Apple najdroższą spółką na świecie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Rynek zaawansowanych podłoży wkrótce przekroczy 30 mld dolarów
Produkcja elektroniki
Europa pozostaje w tyle na rynku półprzewodników
Komponenty
Mouser Electronics i Ampleon zawierają globalną umowę dystrybucyjną obejmującą rozwiązania zasilania RF
Produkcja elektroniki
TSMC oszacował ceny usług produkcyjnych dla procesu 1,6 nm
Pomiary
Chiny liderem w zakresie samochodowych LiDAR-ów. Rynek gwałtownie rośnie
Aktualności
Upadłość firmy Wolfspeed może przenieść zamówienia SiC do dostawców z Tajwanu
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów