Sony wycofuje się z produkcji czytników e-booków
| Gospodarka ArtykułyZ początkiem sierpnia firma Sony ogłosiła, że nie będzie kontynuować produkcji czytników książek elektronicznych. W tym zakresie rezygnuje nawet z wewnętrznego rynku japońskiego. Nie powstanie zatem nowy model PRS-T4, a obecny w handlu czytnik PRS-T3 będzie sprzedawany tylko do wyczerpania zapasów. Model PRS-T3 w Europie udostępniono jesienią ubiegłego roku, ale nigdy nie był on wysyłany do USA. Może to świadczyć o tym, że wycofanie z rynku czytników japoński potentat planował od dawna.
Po rezygnacji z rynku północnoamerykańskiego Sony, w niedługim czasie, wycofał czytniki z Europy i Australii. Zniknął wiec powód do prac nad nowym modelem, nawet we współpracy z firmą Kobo, co sugerowała jedna z plotek.
Wycofanie się firmy Sony z produkcji czytników e-booków jest znaczące z uwagi na to, że była ona pionierem w zakresie urządzeń z ekranami E-ink, czyli "elektronicznym papierem". Udostępniając w 2004 r. pierwszy 6-calowy czytnik Sony Librie w dużym stopniu przyczyniła się do ukształtowania rynku. Ekrany montowane w czytniku Librie, a opracowane przez Sony we współpracy z firmami E-ink i Toppan Printing, instalowano następnie w urządzeniach Sony Reader, Kindle, Nook i wielu innych. Sony jako pierwsza przyjęła format e-booków epub i w 2008 roku w czytniku PRS-700 ekran E-ink wyposażyła w funkcję reakcji na dotyk oraz przednie podświetlenie. Mimo, że urządzenie to nie było opracowane najlepiej, wyprzedzało konkurencję aż o 4 lata.
Firma Sony funkcjonowała na rynku e-czytników przez 10 lat, jednak jej urządzenia nigdy nie cieszyły się największą popularnością.
źródło: The Digital Reader