Czy rynek MEMS zmierza w kierunku fabless?
| Gospodarka ArtykułyWedług analitycznej firmy Yole Développement na rynku urządzeń MEMS wzrost przychodów będzie cały czas ograniczany przez silną presję cenową. Francuscy analitycy przewidują, że coroczny spadek cen elementów MEMS wyniesie 7%, a to z kolei wpłynie na rozwój nowych dostawców fablesowych. Co ciekawe, dostawcy urządzeń MEMS wykazujący obecnie silny wzrost już pracują w modelu fabless. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat model ten będzie miał na rynek MEMS bardzo poważny wpływ, a nowi dostawcy będą przedsiębiorstwami fablesowymi.
Na rynku urządzeń MEMS odnotowano w 2013 r. wzrost o 10,4%. To dzięki zastosowaniom konsumenckim rynek ten osiągnął wartość 12 mld dolarów. Jednak Yole Développement ocenia, że spadek cen ograniczy wzrost rynku, który w okresie od roku 2013 do 2019 zwiększy się jedynie o 13%.
- Jeśli spojrzymy na najlepszych graczy rynku MEMS, zobaczymy, że STMicroelectronics, zachowując wysoką wydajność i masowy charakter produkcji, jednocześnie stara się powstrzymać spadek cen swoich produktów. W ciągu ostatnich kilku lat osiągnął imponujący wzrost sprzedaży, której wartość w roku 2012 wyniosła 1 mld dolarów. To pierwsza firma z rynku MEMS, która tego dokonała - mówił analityk z Yole, dr Eric Mounier.
Największymi dostawcami urządzeń MEMS są firmy: STMicroelectronics, Analog Devices, Robert Bosch, Knowles oraz InvenSense. Wśród nich ta ostatnia jest szybko rozwijającą się firmą działającą w modelu fabless.
źródło: Yole Développement, Electronics Weekly