wersja mobilna
Online: 262 Środa, 2018.05.23

Biznes

Farnell element14 prezentuje Lark Board

czwartek, 13 listopada 2014 07:53

Firma element14 ogłosiła udostępnienie wydajnej płytki rozwojowej Lark Board, opartej na rozwiązaniu typu SoC Cyclone firmy Altera. Płytka Lark Board została zaprojektowana z myślą o tworzeniu produktów wielkoseryjnych, w tym motoryzacyjnych, medycznych, a także dotyczących monitoringu wideo i sterowania procesami przemysłowymi. Jest dostępna wyłącznie w firmie Farnell element14 w Europie, w cenie 634,50 funtów.

Na płytce Lark znalazł się układ FPGA typu SoC o oznaczeniu 5CSXFC6D6 - największy układ tego rodzaju w rodzinie Cyclone V SX. Zintegrowano w nim procesor FPGA i dwurdzeniowy, w pełni sprzętowy (tzw. Hard Processor System, HPS) procesor ARM pracujący z częstotliwością 800 MHz i połączony z rdzeniem FPGA za pomocą magistrali AXI. W rezultacie uzyskano pojedynczy, monolityczny układ oferujący zarówno wydajność i niskie koszty typowe dla procesorów sprzętowych, jak i elastyczność charakterystyczną dla programowalnych układów logicznych.

- Wprowadzenie na rynek Lark Board dało projektantom możliwość skutecznego korzystania z zalet, wydajności i gęstości upakowania elementów charakterystycznych dla architektury Cyclone V. Innymi słowy, zyskali oni w pełni rozbudowaną, zaawansowaną platformę rozwojową do projektowania i wdrażania systemów wbudowanych - wyjaśniał Joerg Bertholdt, kierownik ds. planowania i marketingu oprogramowania wbudowanego w firmie Altera.

- Jesteśmy zachwyceni tym, że mieliśmy swój udział w opracowywaniu płytki Lark Board. Stanowi ona potwierdzenie wiodącej roli firmy Altera na polu programowalnych układów logicznych i jest zarazem demonstracją naszych możliwości projektowych w zakresie rozwiązań wbudowanych. Inżynierowie z pewnością docenią możliwości, wydajność i elastyczność tego wiodącego zestawu rozwojowego typu SoC, dostępnego przy tym w cenie niespotykanej zwykle w przypadku w pełni wyposażonych płytek ewaluacyjnych z układami FPGA - mówił David Shen, dyrektor techniczny w grupie Premier Farnell.

Lark Board udostępnia obu procesorom, HPS i FPGA, 1 GB pamięci DDR3 SDRAM, a także 4 GB pamięci na karcie eMMC Flash i gniazdo kart pamięci Transflash w charakterze pamięci masowej. Płytka ma wbudowane standardowe interfejsy wejścia-wyjścia, takie jak PCI Express, Gigabit Ethernet, porty hosta USB 2.0, UART, JTAG i 3G SDI. Obsługa ekranów LCD i monitorów z gniazdami HDMI i VGA zapewnia przewagę konkurencyjną.

Na płytce Lark Board znalazł się także dwukanałowy wzmacniacz różnicowy RF/IF 3,3 GHz oraz 12-bitowy, dokładny przetwornik ADC o prędkości 105 MSPS zapewniający wzmacnianie, filtrowanie i próbkowanie sygnałów analogowych. Lark Board wykorzystuje przetwornicę Altera Enpirion, która gwarantuje stabilne zasilanie wszystkich szyn zasilających rozwiązania SoC Cyclone V, a przy tym cechuje się dużą sprawnością.

Na płytce zintegrowano też układ USB Blaster II, zwiększający skuteczność debugowania układu FPGA. Układ ten jest zgodny ze środowiskami programistycznymi Quartus II i ARM DS-5. Lark Board ma też preinstalowaną dystrybucję Linuksa przeznaczoną dla systemów wbudowanych, Yocto, a inne dystrybucje są dostępne do pobrania.

Płytka obsługuje wyświetlacze VGA o rozdzielczości do 1920x1080, a także cyfrowe HDMI w trybie 1080, co czyni ją idealnym rozwiązaniem do zastosowań, w których silnie wykorzystuje się materiały wideo. Ponadto produkt został wyposażony w 30-pinowe złącze kamery, co sprawia, że świetnie nadaje się on do zastosowań z zakresu monitoringu wideo.

Aby przyjrzeć się bliżej platformie Lark board, można wziąć udział w seminarium internetowym "Developing Advanced Embedded Systems with Altera Cyclone V SoC and element14 Lark board", które odbędzie się 2 grudnia 2014 r. Todd Koelling z firmy Altera i Craig Stiegman z element14 pokażą jak wiele opcji konfiguracyjnych i dopasowanych do indywidualnych potrzeb rozwiązań sprzętowych można opracować w oparciu o tę architekturę. Chętni proszeni są o zarejestrowanie się na stronie: www.element14.com/community/events/4223.

źródło: Farnell element14

 


World News 24h

wtorek, 22 maja 2018 20:09

Samsung Electronics and SK hynix plan to invest up to 45 trillion won to enhance their semiconductor manufacturing facilities mostly in Korea, officials directly involved with the matter said. While consumers may know the brands for handsets and TVs, Samsung is the long-time leader in the semiconductor industry. SK hynix is the runner-up. According to major investment banks, semiconductors generated almost half the operating revenue of Samsung Electronics last year. The latest investment means revenue could swell further. "The combined investment by Samsung Electronics and SK hynix in facilities throughout this year will be 45 trillion won because Samsung is increasing its investment in chip fabrication facilities to 30 trillion won from an earlier 27.3 trillion won," said an official wishing to remain anonymous.

więcej na: www.koreatimes.co.kr