Chiński producent chipów Tsinghua Unigroup za 23 mld dolarów chce przejąć Microna

| Gospodarka Artykuły

Jak informuje Wall Street Journal, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, chiński państwowy koncern Tsinghua Unigroup przygotował 23 mld dolarów na zakup amerykańskiego producenta pamięci Micron Technology Inc. Jeśli umowa zostanie zawarta, będzie to największe chińskie przejęcie amerykańskiej firmy. Transakcja musiałaby stawić czoła ścisłej kontroli waszyngtońskich urzędników. Według źródeł, Micron otrzymał od firmy Tsinghua list z ofertą. Rzecznik Microna stwierdził, że firma nie dostała propozycji wykupu i odmówił dalszych komentarzy.

Chiński producent chipów Tsinghua Unigroup za 23 mld dolarów chce przejąć Microna

Tsinghua Unigroup Ltd., największa firma projektująca chipy w Chinach, jest w stanie zapłacić 21 dolarów za akcję Microna, co oznacza 19,3% premii w stosunku do poniedziałkowej ceny zamknięcia, czyli 17,61 dolara. Całkowita oferowana kwota 23 mld dolarów jest wyższa od wyceny chińskiego rządowego funduszu inwestycyjnego China National Semiconductor Industry Investment Fund, która wynosi 19,32 mld dolarów.

Podstawową trudnością przy przejmowaniu Microna przez Chińczyków jest uzyskanie zgody Komitetu ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych - CFIUS (Committee on Foreign Investments in the United States), czyli zespołu przedstawicieli kilkunastu departamentów i agencji rządowych USA. Jeśli CFIUS zadecyduje, że umowa stanowi zagrożenie bezpieczeństwa państwowego, transakcja może zostać zablokowana.

Tsinghua Unigroup ma już kilka powiązań z największymi firmami amerykańskimi. W maju firma nabyła pakiet kontrolny działającego w Chinach oddziału urządzeń sieciowych Hewletta-Packarda. Z kolei Intel w zeszłym roku za 1,5 mld dolarów zakupił 20% udziałów w Tsinghua Unigroup. Firma stała się największym chińskim przedsiębiorstwem projektującym chipy po przejęciu w 2013 r. dwóch największych w kraju firm z branży układów mobilnych - Spreadtrum Communications i RDA Microelectronics.

Micron z siedzibą w Boise w stanie Idaho, to ostatni pozostały w USA producent szeroko stosowanych pamięci DRAM. Firma założona w 1978 r. zajmuje drugą, po Samsungu, pozycję na światowym rynku, z którego większość amerykańskich firm wypadło pod koniec 1980 roku, w wyniku ostrej konkurencji ze strony przedsiębiorstw azjatyckich.

źródło: Wall Street Journal