wersja mobilna
Online: 467 Piątek, 2018.02.23

Biznes

Samsung i Micron produkują pamięci DRAM w procesie 20 nm

środa, 11 marca 2015 12:28

Rynek pamięci DRAM wymknął się w IV kwartale ubiegłego roku tendencji okresowego spowolnienia i średnie ceny kontraktowe układów były wyższe niż w kwartale wcześniejszym, pomimo stopniowych spadków cen od listopada, poinformował serwis analityczny DRAMeXchange. Główni dostawcy układów DRAM aktywnie przechodzili do procesów 20/25 nm, a dodatkowa wielkość produkcji znalazła odzwierciedlenie w kwartalnych obrotach na rynku w wysokości 13 mld dolarów, o 8,2% więcej w skali kwartalnej. Obroty na rynku DRAM w ostatnim kwartale 2014 r. okazały się historycznie rekordowe.

Zdaniem analityków dostawcy układów DRAM notują obecnie wysoką rentowność, a przechodzenie do nowszych technologii wytwarzania skutkuje większą i dobrze ukierunkowaną produkcją. Najbardziej dochodowym dostawcą pamięci DRAM okazał się Samsung, jego marża operacyjna w IV kw. wyniosła 47%. Za nim z marżą 42-procentową uplasował się SK Hynix.

Trzeci był Micron z marżą operacyjną 29,5% poprawioną w stosunku do wcześniejszego kwartału dzięki większemu udziałowi firmy w dostawach pamięci DRAM stosowanych w serwerach. Według prognoz DRAMeXchange dostawcy w obecnym roku mogą się spodziewać wymiernych zysków, a wartość dostaw w całym roku ma wynieść 52,3 mld dolarów, o 13% więcej w skali roku.

DRAM 20 nm

Sukces Samsunga wiąże się z rozpoczęciem przez Koreańczyków w IV kw. produkcji masowej w procesach 20 i 23 nm, i wprowadzeniem tych właśnie układów na rynek. Proces 20 nm zapewnił poprawę wydajności produkcji o 30% w stosunku do procesu 25 nm. Jednocześnie wciąż rosła wielkość produkcji w technologii 25 nm, co znalazło odzwierciedlenie w wysokich marżach firmy w porównaniu do rywali.

Lider rynku DRAM nie przestaje inwestować podejmując wysiłki, aby utrzymać czołową pozycję wśród dostawców. Pod koniec ubiegłego roku Samsung ogłosił plany budowy innowacyjnej i zaawansowanej technologicznie, nowej fabryki układów pod Seulem za 14,7 mld dolarów. Produkcja w fabryce ma ruszyć w drugiej połowie 2017 r. i najprawdopodobniej - firma nie sprecyzowała dokładnego profilu wytwarzania - powstawać w niej będą właśnie pamięci DRAM, jak również flash (w tym pamięci 3D V-NAND) oraz procesory aplikacyjne. Układy te to bowiem centralne półprzewodniki w podstawowych konsumenckich produktach Samsunga.

Drugi dostawca pamięci DRAM z Korei - SK Hynix - z powodzeniem przeszedł do procesu 25 nm, rozpoczynając masową produkcję w III kw., skutkiem czego znacznie rozwinął sprzedaż globalną w ostatnim kw. 2014 r. Ze wszystkich dostawców pamięci DRAM SK Hynix zanotował największy, 13-procentowy w ujęciu kwartalnym, wzrost sprzedaży.

Ranking dostawców pamięci DRAM w IV kw. 2014 r. w mln dolarów (źródło: DRAMeXchange)
Pozycja Firma Obroty w IV kw. 2014 r. Zmiana kwartalna Udział w rynku
1. Samsung 5369 7% 41,4%
2. SK Hynix 3603 12,9% 27,7%
3. Micron 3110 8,9% 24%
4. Nanya 403 -7,7% 3,1%
5. Winbond 168 -4,2% 1,3%
6. Powerchip 101 -1,1% 0,8%
Inne 230 -7% 1,8%
Razem 12984 8% 100%
Telefony i motoryzacja

Produkcję próbną układów DRAM w technologii 20 nm rozpoczął w IV kw. Micron. Firma planuje do końca br. wytwarzać w tym procesie 80 tysięcy płytek krzemowych miesięcznie. Micron zwiększył sprzedaż w IV kw. o 9%, m.in. dzięki dostawom pamięci przeznaczonym do urządzeń mobilnych i serwerów. Ponadto w ostatnim kwartale roku Micron wprowadził na rynek pamięci DRAM, a także flash, SSD i eMMC, ukierunkowane na produkty przeznaczone do internetu przedmiotów (IoT) i motoryzacji. Układy DRAM do urządzeń IoT muszą obsługiwać nowe architektury pobierania i zapisu danych, m.in. związane ze standardami 3G i 4G. Z kolei układy do samochodów spełniają wymogi zapisu technologii infotainment, zapobiegania kolizjom drogowym, licznych czujników czy telematyki.

Samsung pod koniec 2014 r. wypuścił na rynek produkowane w procesie 20 nm pamięci DRAM LPDDR4 przeznaczone do urządzeń mobilnych. Układ LPDDR4 o pojemności 4 GB osiąga prędkość zapisu 3200 Mbits i pracuje przy napięciu zasilającym zaledwie 1,1V, co ma znaczenie przy zastosowaniach mobilnych. Tak zaawansowane pamięci do telefonów są niezbędne do szybkiego przetwarzania danych i sprawnego wyświetlania dobrej jakości filmów wideo na dużych ekranach.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

piątek, 23 lutego 2018 18:00

HTC Corp confirmed that it plans to reduce the number of employees on its US team, as the company merges its smartphone and VR divisions to centralize its organizational structure and resources. The confirmation came one week after HTC president of smartphone and connected devices Chang Chia-lin announced his departure from the company. “Today we announced a restructuring of the HTC smartphone business in North America ... In doing so, there has been a reduction of some employee positions to realign the business and empower the teams to share more resources,” HTC said in a statement.

więcej na: www.taipeitimes.com