Tsinghua Unigroup zainwestuje 47 mld dolarów w budowę półprzewodnikowego imperium

Jak poinformował prezes Zhao Weiguo, chiński holding Tsinghua Unigroup planuje zainwestować w ciągu najbliższych pięciu lat 300 mld juanów, czyli 47 mld dolarów, w przedsięwzięcia, które pomogą mu stać się trzecim co do wielkości producentem chipów na świecie. Prezes dodał w wywiadzie dla agencji Reutera, że spółka kontrolowana przez Tsinghua University prowadzi rozmowy z amerykańską firmą działającą w branży mikroprocesorowej, i że transakcja może zostać sfinalizowana już w końcu bieżącego miesiąca, choć mało prawdopodobny jest zakup pakietu większościowego z uwagi na zastrzeżenia administracji USA.

Posłuchaj
00:00

Powołując się na doniesienia, że ​​Chiny importują rocznie więcej chipów niż ropy naftowej, Zhao Weiguo powiedział: Jeśli nie możesz być jednym z trzech wiodących gigantów, to bardzo ciężko będzie ci rozwijać swój biznes w branży chipów. Następne pięć lat jest kluczem... Widać tam ogromny rynek.

Wielkość planowanych inwestycji Tsinghua Unigroup jest prawie równa 50 mld dolarów ubiegłorocznych przychodów Intela i może zakłócić obecne funkcjonowanie branży układów NAND. Po latach boomu i wypierania mniejszych graczy pięciu czołowych producentów kontroluje więcej niż 90% światowego rynku chipów NAND. Według firmy badawczej IHS Technology w ubiegłym roku globalny rynek układów NAND był wart 355 mld dolarów.

Pekin chce zlikwidować zależność Chin od zagranicznych półprzewodników i stara się zbudować nowoczesne, cyfrowe siły zbrojne porównywalne z innymi zaawansowanymi armiami. Rozwojowi krajowego przemysłu półprzewodników, serwerów i urządzeń sieciowych przypisuje strategiczne znaczenie także w obawie przed obcym cyberszpiegostwem.

W ciągu ostatnich dwóch lat przedsiębiorstwo Tsinghua Unigroup wydało ponad 9,4 mld dolarów, dokonując przejęć i inwestując w kraju i za granicą. Zakupiło m.in. udziały w amerykańskiej firmie specjalizującej się w przechowywaniu danych Western Digital oraz tajwańskiej firmie Powertech Technology.

Tsinghua Unigroup nie zamierza wchodzić na rynek DRAM

Tsinghua Unigroup, mająca w 2014 roku przychody o wartości 12,3 mld juanów, prowadziła również rozmowy na temat współpracy z "światowej klasy gigantem układów pamięci". Chodzi o budowę w Chinach nowej fabryki chipów, co mogłoby pomóc firmie w pozyskaniu wiedzy i własności intelektualnej potrzebnej do produkcji układów pamięci. Fabryka tworzona kosztem 90 miliardów yuanów pomogłaby sprostać szybko rosnącemu zapotrzebowaniu na chipy NAND. Prezes Zhao Weiguo, odnosząc się do stosowanych głównie w komputerach osobistych pamięci DRAM zapewnił, że Tsinghua nie ma obecnie planów dotyczących układów DRAM i chce wykonać "tylko jeden krok na raz".

Obecnie w światowych rankingach chipowych trzecią pozycję zajmuje Qualcomm, przed którym plasuje się Samsung Electronics, a liderem jest Intel, którego rynkowa kapitalizacja ma wartość 151,5 mld dolarów.

źródło: Reuters

Powiązane treści
Rohde & Schwarz utworzy w Chinach laboratorium 5G
Kosztem 30 mld dolarów Tsinghua Unigroup zbuduje w Nankin fabrykę pamięci
Tsinghua zbuduje największą na świecie fabrykę 3D NAND Flash
Jeszcze przed końcem 2017 roku Chiny rozpoczną produkcję chipów 3D NAND
Holding Tsinghua kupił XMC, producenta pamięci flash 3D
Tsinghua wycofała się z zakupu akcji WD za 3,8 mld dolarów
Tsinghua Unigroup chce zbudować własną fabrykę układów DRAM
Rynek dystrybucji półprzewodników w Europie Wschodniej wzrósł w III kwartale o 37,6%
W 2015 r. branża półprzewodnikowa z trudem zbliżyła się do wyników z roku poprzedniego
Rynek półprzewodników w 2016 r. będzie zależał od popytu
Tsinghua Unigroup zainteresowana MediaTekiem
Tsinghua Unigroup kieruje uwagę na rynek SSD
Tsinghua chce zainwestować 4,7 mld dolarów w układy mobilne
Chiński producent chipów Tsinghua Unigroup za 23 mld dolarów chce przejąć Microna
Unigroup Spreadtrum & RDA kontynuuje globalną ekspansję
Tsinghua Unigroup rozpoczęła budowę nowych fabryk
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
W I kwartale 2025 r. globalna sprzedaż półprzewodników wzrosła o 18,8% rok do roku
Aktualności
Perforce i Siemens łączą siły: Nowa platforma do projektowania systemów AI i układów scalonych
Aktualności
Renex rozwija szkolenia IPC w Europie Środkowo-Wschodniej
Aktualności
Ograniczenia eksportu pierwiastków ziem rzadkich będą problemem
Aktualności
Ensign InfoSecurity nagrodzona za Aletheia – AI do wykrywania deepfake’ów w czasie rzeczywistym
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów