Tsinghua wycofała się z zakupu akcji WD za 3,8 mld dolarów

| Gospodarka Artykuły

Unisplendour - mieszczący się w Hong-Kongu oddział technologicznego konglomeratu Tsinghua Unigroup - ogłosił w lutym br. rezygnację z uzgodnionej jeszcze we wrześniu ubiegłego roku transakcji wykupu za 3,8 mld dolarów 15-procentowego udziału w Western Digital, producencie dysków twardych, poinformował Financial Times. Decyzja chińskiej firmy została podjęta wkrótce po przesłaniu do Unisplendoura przez komisję ds. inwestycji zagranicznych USA (CFIUS) zawiadomienia, że ta przyjrzy się transakcji. Niemniej plan utworzenia spółki joint-venture pomiędzy Tsinghua i WD ukierunkowanej na sprzedaż rozwiązań z zakresu magazynowania danych przeznaczonych dla centrów obliczeniowych ma być rozwijany bez przeszkód.

Tsinghua wycofała się z zakupu akcji WD za 3,8 mld dolarów

W dniu wycofania się Tsinghuy z inwestycji w WD akcje amerykańskiej firmy spadły o 6%. Jednocześnie zmianie uległy także warunki przejęcia SanDiska przez WD, informowała agencja analityczna TrendForce. Według WD firma znajdzie alternatywny sposób, aby pozyskać fundusze niezbędne do finalizacji przejęcia SanDiska, które uzgodniła w ubiegłym roku. Według przedstawicieli WD żadna z firm nie poniesie opłaty za odstąpienie od transakcji.

Jak podsumowali analitycy TrendForce, Tsinghua próbowała pośrednio dojść do posiadania własnych fabryk NAND flash, po pierwsze stając się największym udziałowcem w Western Digital, a następnie doprowadzając do przejęcia przez WD SanDiska. W sprawę zaangażowała się komisja CFIUS, aby wziąć pod lupę transakcję potencjalnie sprzeczną z interesem amerykańskich firm i rynku. Pragnąc pozyskać technologie produkcji NAND flash, Chińczycy z pewnością obecnie przyjmą zmienioną strategię działania.

Rekomendacja "kupuj"

Tsinghua inwestowała ostatnio znaczne środki w firmy powiązane z sektorem NAND flash. Ma to związek z chińskim rynkiem kapitałowym i polityką Państwa Środka koncentracji u siebie technologii i fabryk półprzewodników, a od niedawna szczególnie układów pamięci NAND flash. Z tych powodów Tsinghua otrzymuje wsparcie finansowe od chińskich władz na prowadzenie aktywnej polityki zakupów i inwestycji w firmy technologiczne.

Zakup akcji WD to już druga w tym roku transakcja przejęcia przez Chińczyków dużej amerykańskiej firmy zablokowana przez administrację USA. W styczniu komisja CFIUS zablokowała przejęcie przez chińskie konsorcjum za 3,1 mld dolarów holenderskiego Philips Lumileds z Kalifornii, producenta oświetlenia LED.

Media chińskie doniosły ostatnio, że Tsinghua ma już nowe plany inwestycyjne. Wraz z firmą z branży TCL Corporation chce utworzyć fundusz z kapitałem założycielskim ok. 1,53 mld dolarów (10 mld juanów), a następnie inwestować w sektory elektroniki, technologii, mediów, w branżę telekomunikacyjną oraz najnowsze rozwiązania informatyczne. Jest to tylko jeden z nowo powstających chińskich funduszy stawiających na inwestycje w technologię. Inny, o wartości także 1,53 mld dolarów, utworzyła w grudniu firma LeTV Holdings, w skrócie zwana LeEco. Firma ta chce inwestować w takie obszary, jak big data i sztuczna inteligencja oraz w sektor rozrywki.

Niedawne zakupy akcji firm technologicznych dokonane przez Tsinghua Unigroup (źródło: DRAMeXchange)
Wykup udziału w firmie Wielkość zakupionego udziału Wartość transakcji Uwagi
Western Digital 15% 3,8 mld dolarów Transakcja anulowana 23 lutego br.
PTI 25% 580 mln dolarów Oczekują zgody od władz Tajwanu
SPIL 25% 2,1 mld dolarów
CMOS 25% 360 mln dolarów

Marcin Tronowicz