Fuzja producentów pamięci masowych - Western Digital kupił SanDiska

Firmy Western Digital Corporation i SanDisk Corporation oficjalnie ogłosiły zawarcie ostatecznego porozumienia, na mocy którego Western Digital nabędzie wszystkie wyemitowane akcje SanDiska. Transakcja będzie kombinacją operacji gotówkowej i transferu udziałów. SanDisk wyceniono na około 19 mld dolarów, czyli 86,50 dolara za akcję. Umowa została zatwierdzona przez zarządy obu spółek. Transakcja ma zostać sfinalizowana w trzecim kwartale kalendarzowym 2016 r.

Posłuchaj
00:00

Ogłoszone połączenie jest kolejnym krokiem w transformacji firmy Western Digital w spółkę dysponującą globalną ofertą rozwiązań z dziedziny pamięci masowych. Dzięki transakcji Western Digital podwoi swój dostęp do rynku i rozszerzy udział w segmencie wysokiego wzrostu. Siedziba połączonej firmy będzie się mieścić w Irvine w Kalifornii, a jej dyrektorem generalnym pozostanie Steve Milligan. Do zarządu Western Digital dołączyć ma również Sanjay Mehrotra.

SanDisk przynosi nabywcy 27-letnią historię innowacji i wiedzy w zakresie pamięci nieulotnych (NVM - non-volatile memory), rozwiązań systemowych oraz produkcji. Połączenie umożliwia również firmie Western Digital integrację w obszarze układów NAND i zapewnienia dostęp do technologii SSD, gwarantując niższe koszty.

- To transformacyjne przejęcie wpisuje się w naszą długoterminową strategię zostania innowacyjnym liderem w branży pamięci masowych poprzez zapewnienie atrakcyjnych, wysokiej jakości produktów, przy wykorzystaniu wiodących technologii. Połączona firma będzie idealnym miejscem do realizacji wszelkich możliwości rozwoju tworzonych przez szybko rozwijający się sektor pamięci. Z zadowoleniem witam drużynę SanDiska, z którą stworzymy dodatkową wartość dla naszych interesariuszy, w tym klientów, akcjonariuszy i pracowników - powiedział Steve Milligan, CEO Western Digital.

Łączące się firmy mają dobrze rozwinięte działy R&D, dysponują dużymi możliwościami technicznymi oraz bogatą bazą technologiczną opartą o ponad 15 tys. wydanych na całym świecie lub oczekujących patentów.

źródło: Western Digital

Powiązane treści
Trend fuzji i przejęć w branży trwa w najlepsze
Western Digital zamyka transakcję przejęcia SanDiska
Tsinghua wycofała się z zakupu akcji WD za 3,8 mld dolarów
Liczne przejęcia zmieniają rynek dystrybucji
SanDisk bada możliwości najkorzystniejszego poddania się przejęciu
SanDisk prognozuje spadek rocznych przychodów
Firmy Toshiba i SanDisk uruchomiły drugą fazę produkcji w zakładzie Fab 5 i rozpoczęły budowę obiektu Fab 2
Western Digital oferuje pierwsze na świecie 2,5-calowe dyski twarde o grubości 5 mm
Western Digital obejmuje prowadzenie na globalnym rynku dysków twardych
Micron i SanDisk wypuszczają pierwsze karty microSD o pojemności 1TB
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Projektowanie i badania
XV Krajowe Warsztaty Kompatybilności Elektromagnetycznej – miejsce spotkania wiedzy, praktyki i technologii
Elektromechanika
BSH otwiera nową fabrykę małego AGD pod Rzeszowem. Inwestycja warta niemal 600 mln złotych
Komponenty
Globalna sprzedaż chipów osiągnęła w kwietniu 110,5 mld dolarów
Komponenty
Broadcom zwiększa sprzedaż układów AI, ale prognozy nie spełniają wysokich oczekiwań rynku
Komponenty
Farnell rozszerza ofertę specjalistycznych rozwiązań dla rynku dronów
Produkcja elektroniki
Chips Act 2.0: Bruksela zmienia kurs w strategii półprzewodnikowej i stawia na popyt
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Maj 2026
Magazyn
Kwiecień 2026
Targi krajowe
Targi Euro Target Show 2026

Rozwiązania dotykowe dla inteligentnych wyświetlaczy kokpitowych

Branża motoryzacyjna zmienia się w niespotykanym dotąd tempie, a nowoczesne pojazdy wymagają wyświetlaczy kokpitowych, które są nie tylko zachwycające wizualnie, ale także bezpieczne, niezawodne i intuicyjne w obsłudze. Rozszerzona generacja Microchip's M1 kontrolerów ekranów dotykowych maXTouch pozwala sprostać tym wyzwaniom.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów