Standard IoT EEBus dostępny dla każdego

Po serii udanych testów organizacja EEBus Initiative opublikowała wersję 1.0 swojego interoperacyjnego standardu. Zgodnie z ideą otwartych systemów specyfikację mogą bezpłatnie pobierać wszyscy zainteresowani - członkostwo w grupie EEBus nie jest wymagane. Celem standardu jest stworzenie jak największej interoperacyjności w zakresie Internetu Rzeczy. Członkami EEBus Initiative jest około 60 firm reprezentujących różne gałęzie przemysłu, w tym energetykę, telekomunikację, motoryzację oraz elektronikę. Grupa EEBus deklaruje, że ewentualne dalsze zmiany standardu zachowają kompatybilność.

Posłuchaj
00:00

Podejście EEBus rozdziela treść (model danych) od specyfikacji komunikacyjnych. Model danych SPINE (Smart Premises Interoperable Neutral Message Exchange) zawarty w EEBus v1.0, może być przenoszony wieloma ścieżkami i protokołami komunikacyjnymi. Możliwy jest protokół transportowy SHIP (Smart Home IP) oparty na protokole IP, opracowany również przez EEBus. SHIP spełnia wymagania BSI, niemieckiej federalnej agencji ds. bezpieczeństwa IT.

Dzięki szeregowi umów o współpracy partnerskiej standard EEBus jest organizowany tak, by mieć zasięg ogólnoświatowy. Kooperacja obejmuje Open Connectivity Foundation w Ameryce Północnej z członkami takimi, jak Cisco, Electrolux, GE, Honeywell, Intel, Microsoft i Qualcomm. Wraz z włoską organizacją IEnergy@home, do której należy m.in. Electrolux i Whirlpool, grupa EEBus zharmonizowała model danych dla sprzętu AGD, a wraz z CENELEC wprowadziła go do europejskiej normy prEN50631.

Szybkie wdrożenie standardu w rzeczywistych zastosowaniach możliwe jest z uwagi na to, że technologie takie jak Modbus, ZigBee czy KNX można łączyć z aplikacjami opartymi na EEBus. - Naszym celem nie jest wypieranie sprawdzonych istniejących rozwiązań, ale stworzenie inteligentnego sposobu wzajemnego łączenia tak wielu urządzeń, jak to tylko możliwe - wyjaśniał Johannes Haug, członek zarządu EEBus Initiative.

Więcej informacji znajduje się w serwisie www.eebus.org.

źródło: EE Times

Powiązane treści
Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) i jego wpływ na projektowanie urządzeń
Internet rzeczy wpływa na środowisko biznesowe w Polsce
Internet rzeczy będzie wart 400 mld dolarów
Do 2017 r. inwestycje w "Internet rzeczy" osiągną 1,4 biliona dolarów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów