Amazon zbuduje za 5 mld dolarów drugą siedzibę główną

| Gospodarka Artykuły

W czwartek firma Amazon ogłosiła, że przeznaczy 5 mld dolarów na swoją drugą siedzibę w Ameryce Północnej. Jeff Bezos, szef największej firmy zajmującej się handlem elektronicznym, powiedział w oświadczeniu, że ​​zamierza stworzyć siedzibę numer dwa, która w pełni dorównałaby siedzibie w Seattle. Firma chce, aby metropolia, w której zrealizowana zostanie inwestycja, liczyła ponad milion mieszkańców oraz dysponowała m.in. międzynarodowym portem lotniczym i dobrą infrastrukturą masowego transportu.

Amazon zbuduje za 5 mld dolarów drugą siedzibę główną

Amazon chce, by jego druga siedziba trafiła do miasta tańszego niż Seattle i oferującego korzystne ulgi podatkowe czy inne subsydia. Firma obiecuje stworzyć do 50 tys. nowych miejsc pracy z całkowitym średnim wynagrodzeniem przekraczającym 100 tys. dolarów rocznie, w ciągu najbliższych 10-15 lat.

O skorzystaniu z propozycji Amazona natychmiast zaczęto mówić w Dallas, Houston, Toronto, St. Louis, Kentucky i Miami, a to tylko niektóre z miast chcących przedłożyć oferty.

Firmy z dwiema siedzibami są rzadkie, a dystans między nimi może stanowić wyzwanie dla umiejętności zarządzania Jeffa Bezosa i innych liderów. Niektórzy inwestorzy i analitycy dostrzegli jednak również, że dywersyfikacja geograficzna może być sposobem na obniżenie kosztów i ryzyka prowadzenia działalności.

Amazon ogłosił, że oczekuje na propozycje do 19 października, a lokalizację wybierze w przyszłym roku.

źródło: Reuters